تراشه‌های 4 نانومتری آیفون اپل در ایالات متحده ساخته می‌شوند

تراشههمانطور که مشخص است، رویای داشتن یک آیفون “ساخت ایالات متحده” به آرامی در حال وقوع است. آخرین خبر از مارک گورمن از بلومبرگ می‌گوید که کمپانی TSMC قصد دارد در کارخانه ۱۲ میلیارد دلاری خود در آریزونا، تراشه‌های ۴ نانومتری برای مک، آی‌پد، آیفون و سایر محصولات تولید کند.

این کارخانه در حال حاضر در حال ساخت است و قرار است در سال ۲۰۲۴ به صورت آنلاین معرفی شود، به این معنی که احتمالاً نسل بعدی آیفون‌ها و آیپدها را از دست خواهد داد. به گفته گورمن، TSMC در ابتدا قصد داشت تولید سیلیکون ۵ نانومتری را در کارخانه آغاز کند، اما ظاهراً تقاضا از سوی برخی شرکت‌های آمریکایی برای تراشه‌های گران‌قیمت ساخته‌شده در خاک خانه، اوضاع را تغییر داد.

عموم مردم گفتند: “TSMC قبلاً گفته بود که ۲۰ هزار ویفر در ماه در تاسیسات آریزونا تولید خواهد کرد، اگرچه ممکن است تولید نسبت به برنامه‌های اولیه افزایش یابد. اپل حدود یک سوم تولیدات را با شروع راه‌اندازی استفاده خواهد کرد.”

اپل و سایر شرکت‌های بزرگ فناوری برای نیازهای ساخت تراشه خود به TSMC متکی هستند و این تغییر به این معنی است که آنها می‌توانند پردازنده‌های بیشتری را از ایالات متحده دریافت کنند. تیم کوک، مدیر اجرایی اپل، قبلاً به کارمندان گفته بود که شرکت او قصد دارد تراشه‌ها را از کارخانه آریزونا تهیه کند.

همه موارد فوق هنوز به طور رسمی تأیید نشده‌اند و این اعلامیه باید سه شنبه آینده در فینیکس منتشر شود، جایی که انتظار می‌رود رئیس جمهور جو بایدن، جینا ریموندو وزیر بازرگانی و تیم کوک مدیر عامل اپل به همراه لیزا سو، مدیرعامل AMD و بنیانگذار انویدیا و مدیر عامل جنسن هوانگ حضور داشته باشند. 

انتظار می‌رود TSMC نقشه راه خود را برای چند سال آینده اعلام کند، از جمله ساخت تاسیسات مجاور دیگری که تولید تراشه‌های ۳ نانومتری را برای گجت‌های آینده حتی پیشرفته‌تر انجام می‌دهد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید