قابلیت‌های ماهواره‌ای آیفون 14، در استرالیا و نیوزلند فعال شدند

قابلیت تماس اضطراری ماهواره‌ای گوشی‌های آیفون 14، درحال فراگیر شدن است و طبق گفته این کمپانی به زودی کاربران در کشورهای بیشتری به این ویژگی دسترسی خواهند داشت.

امروزه گوشی‌های هوشمند آیفون کمپانی اپل، به دلیل دارا بودن ویژگی‌ها و قابلیت‌های منحصر به فرد خود، به یکی از گزینه‌های اصلی خرید طرفداران تلفن‌های همراه در سرتاسر جهان تبدیل شده‌اند. یکی از موضوعاتی که اپل همواره تلاش کرده تا به بهترین حالت ممکن در محصولات خود اجرا کند، مسایل مربوط به امنیت و ایمنی کاربران است. این شرکت نه تنها در گوشی‌های آیفون خود، بلکه تلاش می‌کند این ویژگی‌های حیاتی را به سایر محصولات خود مانند ساعت‌های هوشمند اپل واچ نیز اضافه کند.

در همین باره، کمپانی اپل در تازه‌ترین اقدام خود، امکان تماس اضطراری SOS از طریق ماهواره را به گوشی‌های آیفون 14 خود اضافه کرده است. سری آیفون 14 که درحال حاضر آخرین مدل از سری آیفون در بازار گوشی‌های هوشمند به حساب می‌آید، اولین مدل آیفونی است که از قابلیت تماس اضطراری از طریق ماهواره پشتیبانی می‌کند و درواقع کمپانی اپل، با عرضه این سری جدید قابلیت تماس ماهواره‌ای را به خط تولید گوشی‌های آیفون خود اضافه کرده است.

این قابلیت بسیار کاربردی، درواقع به کاربران آیفون این امکان را می‌دهد که در صورت نبود آنتن سیم کارت برای اتصال به داده و گرفتن تماس، و یا نداشتن دسترسی به اینترنت وای فای، بتوانند تماس‌های اضطراری خود را با خدمات درمانی و سازمان‌های مهم مربوط به مدیریت بحران مانند آتشنشانی و اورژانس، در مکان‌های مختلف از طریق سیگنال‌های ماهواره‌ای برقرار کنند.

آیفون 14

این قابلیت فوق‌العاده می‌تواند در بسیاری از مکان‌ها که امکان دسترسی به اینترنت آزاد و یا آنتن سیم کارت فراهم نیست، به کاربران کمک بسیاری کند و حتی در مواردی ممکن است باعث نجات جان آن‌ها و یا افراد دیگر شود. پس از گذشت ماه‌ها از معرفی این قابلیت جدید در سری گوشی‌های هوشمند آیفون 14، کمپانی اپل اخیرا در آخرین اعلامیه رسمی خود عنوان کرده است که، ویژگی‌های ماهواره‌ای گوشی‌های آیفون 14 هم اکنون در کشورهای نیوزلند و استرالیا در دسترس کاربران می‌باشند.

دسترسی به قابلیت‌های ماهواره‌ای آیفون 14، به دیگر کشورها گسترش میابد

کمپانی اپل در چند ماه گذشته همزمان با عرضه سری جدید آیفون 14، از اضافه شدن قابلیت جدید تماس ماهواره‌ای اضطراری تحت عنوان Emergency SOS، به گوشی‌های آیفون 14 خبر داد. در آن زمان که این ویژگی برای اولین بار راه‌اندازی شد، کاربران سری جدید آیفون در شش کشور ایالات متحده آمریکا، کانادا، آلمان، فرانسه، ایرلند و بریتانیا می‌توانستند به آن دسترسی داشته باشند و بدون هیچ محدودیتی از آن استفاده کنند.

در همان زمان کمپانی اپل وعده داد که این ویژگی به زودی کشورهای بیشتری را تحت پوشش خود قرار می‌دهد. حال پس از گذشت چندین ماه، این شرکت به طور رسمی اعلام کرده است که دو کشور استرالیا و نیوزلند نیز، به لیست کشورهای تحت پوشش قابلیت تماس اضطراری ماهواره‌ای Emergency SOS آیفون 14 اضافه شده‌اند. اما با این حال این پایان کار نیست. این شرکت در آخرین اعلامیه خود علاوه‌بر معرفی استرالیا و نیوزلند به عنوان دو کشور جدید در لیست خود، مدعی شد که قرار است تا پایان سال 2023، کاربران کشورهای بیشتری به قابلیت جدید گوشی‌های هوشمند آیفون 14 این کمپانی دسترسی داشته باشند.

البته لازم به ذکر است که این کمپانی به شکل دقیقی نام کشورهایی که قرار است به زودی از قابلیت تماس اضطراری ماهواره‌ای آیفون 14 بهره‌مند شوند را عنوان نکرده است، اما با این حال به نظر می‌رسد که استرالیا و نیوزلند شروع کننده این لیست می‌باشند.

به طور کلی استفاده از ارتباطات ماهواره‌ای یک کشور، از موضوعات حساس و مهمی است که باید پیش از شروع هر حرکتی، موارد بسیار زیادی درباره آن مورد بررسی قرار گرفته شود. با این وجود منطقی است که یک کمپانی مانند اپل، برای گسترش قابلیت تماس ماهواره‌ای جدید خود به کشورهای مختلف به مدت زمان بسیار بیشتری نیاز خواهد داشت.

این روند ممکن است برای این کمپانی طولانی و حتی طاقت‌فرسا باشد. همچنین ممکن است برخی از دولت‌ها هیجوقت اجازه فعال شدن چنین قابلیتی در کشور خود را به کمپانی اپل ندهند. با این حال اگر این شرکت قصد دارد ویژگی تماس ماهواره‌ای آیفون 14 خود را در کشورهای بیشتری فعال کند، مجبور است با تعداد زیادی از نهادهای دولتی و نظارتی سر و کار داشته باشد که همین امر، روند گسترش این قابلیت در سرتاسر جهان را با کندی مواجه خواهد کرد.

در همین باره اخیرا کمپانی اپل یک بیانیه از نماینده میشل رولند، وزیر ارتباطات دولت فعلی استرالیا منتشر کرده است.

او در این بیانیه گفته است: “دولت آلبانی از راه اندازی این قابلیت ایمنی نوآورانه بسیار استقبال می‌کند. استرالیایی‌ها اهمیت حفظ ارتباط در مناطق مختلفی که خدمات رفاهی کمتری در آن‌ها وجود دارد، مانند مناطق روستایی و مکان‌های دورافتاده، به ویژه زمانی که به خدمات اضطراری نیاز دارند را به خوبی می‌دانند. درواقع توانایی تماس و ایجاد ارتباط سریع با مراکز فوریت‌های پزشکی و درمانی، با استفاده از سیگنال‌های ماهواره‌ای یکی از آن ویژگی‌هایی است که مردم ما در استرالیا قدر آن را به خوبی خواهند دانست و به طور حتم از وجود چنین قابلیتی بسیار خوشحال خواهند شد.”

وی در ادامه افزود:” وجود چنین قابلیتی در کشور ما، کمک بسیار زیادی به خدمات اورژانسی و درمانی، برای رسیدگی و کمک به جان مردم استرالیا در موقعیت‌های مختلف اضطراری خواهد کرد. به زودی در استرالیا برنامه‌هایی برگزار خواهد شد که در آن مردم استرالیا را، با نحوه کارکرد این فناوری و موارد لازم درباره آن آشنا خواهیم کرد.”

قابلیت تماس اضطراری ماهواره‌ای آیفون 14 که تحت عنوان Emergency SOS شناخته می‌شود، از آن دسته از پیشرفت‌هایی است که می‌تواند به سادگی جان و مال انسان‌ها را از خطرات احتمالی در شرایط مختلف نجات دهد. بدیهی است که این ویژگی، در آینده باید کشورهای بیشتری را تحت پوشش خود قرار دهد تا افراد مختلف در شرایط بحرانی، زمانی که به اینترنت آزاد و آنتن سیم کارت دسترسی ندارند، بتوانند با مراکز اضطراری تماس برقرار کنند و جان خود و یا افراد دیگر را نجات دهند.

منبع: imore

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید