قابلیت تماس ماهواره‌ای آیفون ۱۳ اپل چه ویژگی دارد؟

قابلیت تماس ماهواره‌ای آیفون ۱۳ اپل چه ویژگی دارد؟تاکنون شایعات بسیاری از تماس ماهواره‌ای آیفون۱۳ اپل بدست آوردیم و مشخص نیست کدام یک صحت دارد و کدام شایعه است. این تلفن هوشمند برنامه‌ریزی شده در رویداد ۱۴ سپتامبر شرکت کوپرتینویی رونمایی شود و اخیرا یکی از ویژگی‌های بزرگ آن فاش شد.

این ویژگی چیزی نیست جز قابلیت تماس ماهواره‌ای که مدتی قبل آشکار شد در آیفون۱۳ وجود دارد. این ویژگی بسته به نوع کاربری آن در این دستگاه، می‌تواند با اهمیت باشد یا بالعکس. در این مطلب قصد داریم درباره قابلیت تماس ماهواره‌ای آیفون۱۳ اپل بیشتر صحبت کنیم و به موارد پیرامون آن هم بپردازیم. پس با با ما همراه باشید.

داشتن سیگنال در هرجا با تماس ماهواره‌ای آیفون۱۳

اگرچه شبکه 4G به صورت فراگیر در دسترس است و 5G هم مراحل رشد خود را سپری می‌کند، اما هنوز مناطق بسیاری وجود دارد که از داشتن شبکه محروم هستند. این همان زمانی است که قابلیت تماس ماهواره‌ای می‌تواند کاربردی باشد. طبق گزارش‌های منتشر شده، گوشی هوشمند آیفون۱۳ اپل دارای مودم سفارشی Qualcomm X60 است که در صورت نیاز به فراتر از شبکه 4G یا 5G متصل شده و راه را برای برقراری تماس ماهواره‌ای باز می‌کند.

به گفته مینگ چی کو از کارشناسان صنعت بخصوص محصولات اپل، شرکت کوپرتینویی می‌خواهد از شبکه ماهواره‌ای Globalstar برای اتصال این تماس بهره گیرد. این ویژگی یک قابلیت بزرگ است و به افراد اجازه خواهد داد تا در هر مکان و زمان بتوانند تماسی داشته باشند. البته چنین قابلیتی بیشتر برای کشورهایی با پوشش شبکه ضعیف کاربرد دارد.

متاسفانه گزارش اولیه اطلاعات کافی ارائه نمی‌دهد و نمی‌دانیم چه نوع برنامه‌هایی از این ویژگی پشتیبانی می‌کنند. ارتباط ماهواره‌ای شاید از نظر پوشش نسبت به 4G و 5G، بهتر باشد اما در زمینه سرعت نباید انتظار بالایی داشت.

iPhone 13 | 2021 Release, Features, Rumors, Prices

شبکه 5G بهتر است

اگرچه افشاهای اولیه امیدوار کننده بودند اما سپس مشخص شد این قابلیت چندان جذاب هم نخواهد بود. پس از یادداشت‌های مینگ چی کو، بسیاری ادعای او را نادرست خطاب کرده و از جمله آنها وب سایت MacRumors بود. کو به پوشش باند n53 شبکه ماهواره‌ای Globalstar اشاره کرده که برخلاف گفته او، برای پوشش زمینی کاربرد دارد نه ارتباط ماهواره‌ای.

دیگر کارشناسان معتقد هستند اگرچه همکاری میان اپل و Globalstar به خوبی انجام خواهد گرفت، اما این همکاری بیشتر برای افزودن یک باند رادویی اضافی به شبکه 4G و 5G در آیفون۱۳ اپل خواهد بود. این مسئله می‌تواند موجب بهبود عملکرد در شبکه 5G و 4G شود اما بدان معنا نیست که ارتباط ماهواره‌ای را رقم زند.

قابلیت تماس ماهواره‌ای آیفون ۱۳ اپل چه ویژگی دارد؟ارتباطات ماهواره‌ای در برخی نقاط و موقعیت‌ها

در گزارش دیگری مشخص شد، مارک گورمن از تحلیلگران صنعت معتقد است که مینگ چی کو به دنبال چیز دیگری بوده و ارتباط ماهواره‌ای که کو از آن صحبت می‌کند، در ابتدا محدودیت‌های بسیاری خواهد داشت.

به گفته گورمن، ارتباط ماهواره‌ای یک برنامه از پیش تعیین شده خواهد بود و در مناطقی قابل استفاده است که محدودیت شبکه و ضعف ارتباطی وجود دارد. وی افزود که ارتباط ماهواره‌ای مورد اشاره تنها برای تماس اضطراری در نظر گرفته خواهد شد.

گویی این پیام‌های اضطراری در برنامه پیام‌های iOS به رنگ خاکستری نمایان شده و برنامه فقط در مناطق محدود کار خواهد کرد. بنابراین نباید انتظار ارتباط سریع و بی نقص بود زیرا تنها برقراری یک ارتباط ۱ دقیقه‌ای به طول می‌انجامد.

به نظر می‌رسد اگر بخواهیم نتیجه گیری کنیم، این ویژگی اپل برای آیفون۱۳ کاربردی و نجات دهنده افراد خواهد بود. بنابراین فراتر از یک قابلیت رفاهی که تجربه کاربری سریع و بهتر را رقم زند، یک قابلیت اضطراری در محیط‌های صعب العبور و برخی مناطق دور افتاده است. گورمن افزود که اگرچه آیفون۱۳ اپل سخت افزار لازم را برای قابلیت تماس ماهواره‌ای دارد، اما قرار نیست تا سال آینده فعال شود.

حقیقت و آینده این قابلیت چه خواهد بود

Kuo: iPhone 13 Lineup to Start at 128GB of Storage, Pro Models Will Have  1TB Option - MacRumors

قابل پیش بینی نیست که اپل در آیفون۱۳ از قابلیت تماس ماهواره‌ای استفاده خواهد کرد یا خیر. اگر هم شاهد این ویژگی باشیم، بعید است که ارتباط ماهواره‌ای گسترده و بسیار سریعی را مشاهده کنیم.

اپل در ابتدا یک قابلیت محدود و اولیه را در اختیار مخاطبان آیفون۱۳ قرار خواهد داد و سپس در سال‌های آینده برای آیفون‌ها باید شاهد تماس ماهواره‌ای پیشرفته و بهتر باشیم. با تمام این تفاسیر تنها باید منتظر ماند تا مشخص شود که کوپرتینویی‌ها چه برنامه‌ایی برای آیفون نسل جدید دارند.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید