گردشگران فضایی SpaceX Dragon به زمین بازگشتند

گردشگران فضایی SpaceX Dragon

اولین ماموریت گردشگران فضایی SpaceX Dragon ، ایلان ماسک روز چهارشنبه از فلوریدا به پرواز درآمد، چهار گردشگر فضایی(یک میلیاردر و سه آمریکایی دیگر)، سوار این فضاپیما شدند و بیش از ۲۵ غروب و طلوع خورشید را دیده‌اند. از زمان رسیدن آنها به مدار که بسیار دورتر از ایستگاه فضایی بین‌المللی است، جزئیات کمی در مورد ماجراجویی آنها منتشر کرده است.

جزئیات طراحی داخلی فضاپیما SpaceX Dragon

Inspiration4 - Home

گردشگران فضایی SpaceX Dragon سوار کپسولی با متراژ ۹ مترمربع و ارتفاع ۸.۱ متر (۲۶.۷ فوت) و قطر آن چهار متر (۱۳ فوت) هستند. این کپسول از یک بدنه تشکیل شده است که برای خدمه غیرقابل دسترسی است و اتاق‌های آن در مجموع یک چهارم حجم کلی کپسول را در برگرفته می‌گیرد، حجم کل کپسول فقط ۹.۳ مترمربع (۳۲۸ فوت مربع) است.

فناوری دقیق پشت سرویس بهداشتی داخل کپسول یک راز SpaceX است. اما Hayley Arceneaux، یکی از چهار خدمه، در یک مستند Netflix گفت که حمام روی سقف است. در نزدیکی گنبد رصد شیشه‌ای شفاف SpaceX Dragon، سرویس بهداشتی تعبیه شده است که منظره‌ی ۳۶۰ درجه دیدنی از کیهان را به‌ معرض تماشا می‌گذارد.

و Arceneaux در مورد این گنبد شیشه‌ای می‌گوید:

 به معنای واقعی کلمه، پنلی(سقف کاذب) است که ما برمی‌داریم و شبیه قیف است و هیچ جسم وارونه ای در فضا وجود ندارد.

جارد ایزاکمن، میلیاردر، فرمانده این مأموریت، به بیزینس اینسایدر می‌گوید:

وقتی مردم در حال غذا خوردن و انجام کارهای روزمره هستند منظره‌ی خوبی در اطراف خود خواهند دید و حریم خصوصی با یک پرده ساده تضمین می‌شود.

گردشگران فضایی SpaceX Dragonاسپیس ایکس یک تماس ویدیویی روز جمعه بین گردشگران فضایی SpaceX Dragon و بیماران در بیمارستان تحقیقاتی St. Jude Children در ممفیس-تنسی برقرار کرد.

و Arceneaux فرد ۲۹ ساله‌ای است که در دوران کودکی در سنت جود به دلیل سرطان استخوان درمان می‌شد و اکنون به عنوان دستیار پزشک در بیمارستان ممفیس کار می‌کند. سوالی توسط یک بیمار از او پرسیده شد که فضانوردان برای تفریح در فضا چه می کنند، او گفت:

 آنها وقت خود را صرف غذا خوردن، انجام کارهای خانه و نگاه کردن از پنجره به جهان می‌کنند.

هدف اصلی از انجام ماموریت گردشگران فضایی SpaceX Dragon

کلیه وسایل و اشیا این چهار خدمه بعدا به حراج گذاشته می‌شود و درآمد حاصل از آن به سنت جود پرداخت می‌شود، هدف این مأموریت جمع آوری ۲۰۰ میلیون دلار برای بیمارستان ممفیس است و ایزاکمن شخصا ۱۰۰ میلیون دلار اهدا می‌کند.

تحقیق علمی

یکی از اهداف این مأموریت جمع‌آوری داده‌ها در مورد تأثیرات محیط فضا بر مبتدیان است. ریتم قلبی، خواب و میزان اکسیژن خون آنها همراه با قرار‌ گرفتن در معرض اشعه کنترل می‌شود و همچنین از آنها آزمایش‌های متعدد خون و کنترل مداوم قند خون گرفته‌ شده است. عملکردهای شناختی آنها قبل از پرواز آزمایش شد و بعد بازگشت دوباره مورد بررسی قرار می‌گیرد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید