سیستم عامل HarmonyOS هفته آینده به صورت رسمی منتشر خواهد شد

سیستم عامل HarmonyOS

طی ماه‌های گذشته اطلاعات فراوانی درباره سیستم عامل HarmonyOS در سطح اینترنت منتشر شده بود؛ سیستمی که قرار است به عنوان جایگزین اندروید در گوشی‌‌های شرکت هواوی قرار داده شود. با این وجود طی آخرین گزارش‌ها، به نظر می‌رسد که تنها یک هفته تا عرضه اولین نسخه از آن فاصله داریم.

به نقل از Tech Radar، این خبر در حالی منتشر شده که گزارش مربوط به آن از خود منابع چینی به دست کاربران رسیده است. طبق آن نیز قرار شده تا هواوی اولین نسخه به روزرسانی سیستم عامل HarmonyOS با شماره ساخت 2.0 را روی دو دستگاه جدید خود عرضه کند. تاریخ پخش رویداد ساعت ۱۷:۳۰ روز ۱۲ خرداد بوده و چنان که به نظر می‌رسد، هواوی برنامه‌های بسیار بزرگ‌تری را برای این سیستم عامل جدید دارد؛ به نحوی که حتی برخی گوشی‌های قدیمی مانند سری P40 نیز قابلیت ارتقا به HarmonyOS را خواهند داشت.

همچنین گفته شده که دو محصول دیگر هواوی به نام‌های Matepad Pro به عنوان تبلت جدید و Huawei Watch 3 به عنوان ساعت هوشمند ۲۰۲۱ این شرکت معرفی خواهند شد. با این وجود جالب است بدانید که هر دو آن‌ها از سیستم عامل جدید و جایگزین هواوی استفاده خواهند کرد تا انتشار HarmonyOS با محصولات بیشتری دنبال شده و بزرگ‌تر شود.

هواوی سیستم عامل HarmonyOS را راه فرار از تحریم می‌داند

سیستم عامل HarmonyOS

در واقع هم‌اکنون نیز سیستم عامل انحصاری هواوی برای تلویزیون‌ها و سایر دستگاه‌های هوشمند این شرکت عرضه شده و نسخه 1.0 و بتا آن در دسترس بسیاری از کاربران چینی قرار دارد. با این وجود زمانی که نسخه 2.0 آن به صورت جهانی منتشر شود، برای گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها نیز عرضه خواهد شد؛ کاری که عملا هواوی را در کفه دیگر ترازو و در مقابل سرویس‌های گوگل قرار می‌دهد!

پس از اعمال تحریم‌های آمریکا بر شرکت هواوی، پرچمداران غول چینی تکنولوژی دیگر بازخورد سابق را نداشتند؛ چراکه هواوی دیگر نمی‌توانست با کمپانی‌های آمریکایی مانند کوالکام (برای تامین چیپ) یا گوگل (برای گرفتن سرویس‌های آن) معامله کند. در نتیجه سری هواوی P40 با یک سیستم عامل خشک و خالی عرضه شدند که قابلیت نصب برنامه‌های گوگل را نداشته و از سرویس‌های آن محروم ماندند.

با این وجود پس از انتشار سیستم عامل HarmonyOS 2.0 هواوی انتظار دارد تا حتی با وجود کمبود برنامه‌ها، سعی کند تا با روشی مانند اپل، سایر سازندگان را متقاعد کند تا برنامه‌ها و بازی‌های خود را به این سیستم عامل اضافه کنند. به نحوی که اگر این ترفند برای هواوی پاسخگو بوده و آن بتواند که دیگر سازندگان (برای مثال اپیک گیمز، سازنده بازی Fortnite) را با تعرفه‌های خود قانع کند، همه چیز حتی برای گوگل نیز سخت خواهد شد!

به هر حال فعلا باید تا ۱۲ خرداد صبر کنیم و شاهد رویداد رسمی شرکت هواوی باشیم تا سیستم عامل HarmonyOS برای گوشی‌ها معرفی شده و تفاوت‌های آن با اندروید را مشاهده کنیم. همچنین جالب است بدانید که جدا شدن آنر (Honor) از هواوی باعث شده تا این برند بتواند به صورت جداگانه فعالیت کرده و دوباره از پشتیبانی گوگل بهره‌مند شود، اما آیا هواوی می‌تواند با HarmonyOS مدیران آن را از کار انجام شده پشیمان کند؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید