منگ وانژو، مدیر مالی شرکت هوآوی که به اتهام دور زدن تحریم‌ها علیه ایران بازداشت شده بود، آزاد شد!

منگ وانژومنگ وانژو یک مدیر مالی اهل چین است. او معاون رئیس هیئت مدیره و رئیس امور مالی (CFO) شرکت بزرگ چینی هوآوی است که توسط پدر او رن ژنگفی تأسیس شد. در تاریخ ۱ دسامبر ( ۱۰ آذر ) ۲۰۱۸ ، منگ در کانادا به درخواست ایالات متحده آمریکا به اتهام جعل مؤسسات مالی متعدد و از جمله دور زدن تحریم‌ها علیه ایران و نقض تحریم‌های آمریکا بازداشت شد و این موضوع به جنگ تجاری چین و آمریکا دامن زد.

از آن زمان به بعد در تلاش برای استرداد ایالات متحده در حبس خانگی باقی ماند. جلسات رسیدگی به پرونده استرداد وی در ماه اوت (مرداد-شهریور) به پایان رسید و صدور حکم برای ۲۱ اکتبر (۳۰ مرداد) تعیین شد.

رویترز و CBC  گزارش دادند که منگ وانژو، مدیر مالی هوآوی، از طریق پخش ویدئویی در  دادگاه فدرال بروکلین حاضر شد و آمریکا علیه او  شکایاتی را ارائه داده است.

جزئیات اتهامات وارده بر مدیر مالی شرکت هوآوی(منگ وانژو)

بعدازظهر جمعه، منگ بی گناهی خود را اعلام کرد. دادستان بیانیه‌ای از حقایق را به صورت (pdf) ارائه داد. این حقایق مبنی بر این بود که او در سال ۲۰۱۳ به موسسات مالی گفته بود که شرکت ایرانی Skycom شریک هواوی است در حالی که می دانست Skycom تحت مالکیت و کنترل یک شرکت تابعه هواوی است تا به عنوان نماینده آن در منطقه عمل کند.

به عنوان بخشی از معامله برای پذیرش این اتهامات، دادستان می‌گوید: منگ با صحت بیانیه چهار صفحه‌ای از حقایق که جزئیات اظهارات دروغین آگاهانه او را به موسسه مالی  اعلام می‌کند، موافقت کرده است. آنها درخواست استرداد از کانادا را پس می‌گیرند و تا زمانی که او هیچ جنایت دیگری مرتکب نشود، اتهامات منتفی می‌شود.

منگ وانژو، مدیر مالی شرکت هوآوی که به اتهام دور زدن تحریم‌ها علیه ایران بازداشت شده بود، آزاد شد! - Huawei U.S. troubles 2به گزارش وال استریت ژورنال، مقامات وزارت دادگستری در دولت بایدن مذاکراتی را که در زمان رئیس جمهور ترامپ به شکست انجامید، بازنگری کردند. منابع اگاه گزارش می‌دهند که هواوی خود بخشی از این قرارداد نیست و به مبارزه با اتهامات کلاهبرداری و سرقت اسرار تجاری ادامه خواهد داد. سخنگوی هواوی در بیانیه ای اعلام کرد: ما مشتاقانه منتظر هستیم تا منگ وانژو به سلامت به خانه بازگردد تا با خانواده اش متحد شود. هوآوی به دفاع از خود در برابر اتهامات موجود در دادگاه منطقه‌ای ایالات متحده در منطقه شرقی نیویورک ادامه می‌دهد.

بعداز ظهر جمعه، منگ وانژو بی گناهی خود را اعلام کرد. همچنین آنها درخواست استرداد خود از کانادا را پس می‌گیرند و تا زمانی که او هیچ جنایت دیگری مرتکب نشود، اتهامات منتفی می‌شود.

بعد از ظهر شنبه، منگ در شنژن از هواپیما فرود آمد و CNN گزارش داد که جمعیت از او استقبال کردند.

منگ وانژو

یک دیپلمات سابق کانادایی به CBC گفت که انتظار دارد آزادی وی منجر به استرداد دو کانادایی از سوی چین شود که پس از دستگیری منگ به جاسوسی متهم شده است. جمعه شب، CNN از تایید جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا مبنی بر آزادی این دو نفر، مایکل کووریگ و مایکل اسپاور، خبر داد و روز شنبه ترودو پس از ملاقات با آنها در فرودگاهی در کانادا، توییت‌هایی را در توئیتر خود منتشر کرد.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید