گوگل حق اختراع شرکت Sonos را نقض کرد!

گوگل حق اختراع شرکت Sonos را نقض کرد!

سال ۲۰۲۲ شروع سختی برای گوگل به همراه داشته‌است. تنها یک روز پس از جریمه این غول جستجو به وسیله کمیسیون ملی انفورماتیک و آزادی فرانسه، آن هم به مبلغ ۱۵۰ میلیون یورو، یکی از شرکت‌های زیر مجموعه گوگل به‌نام Alphabet طی حکمی از سوی دادگاه عالی امریکا، محکوم شناخته شد و امکان دارد از واردات و فروش محصولاتی مانند اسپیکرهای خانگی، لپ‌تاپ‌ها و Pixel Phone به ایالات متحده جلوگیری شود. بدون شک این شرکت با از دست دادن بازار فروش محصولات می‌تواند زیان بی‌سابقه‌ای را تجربه کند. بنابراین ضروری است که گوگل هرچه سریع‌تر به فکر راهکاری اساسی برای دفاع از خود باشد.

کمیسیون تجارت بین‌المللی ایالات متحده امریکا، روز پنجشنبه حکم داد که گوگل پنج فناوری صوتی متعلق به شرکت Sonos را نقض کرده‌است. البته این نبرد حقوقی به فوریه ۲۰۲۰  بازمی‌گردد. هنگامی که Sonos، شرکت گوگل را به استفاده از فناوری‌هایی مانند کنترل اسپیکرهای هوشمند از طریق دکمه‌های فیزیکی تنظیم صدا تلفن همراهِ متصل به پخش کننده، متهم کرد. این شرکت ادعا کرده که حق ثبت اختراع این فناوری متعلق به خودش است و شرکت گوگل حق استفاده از آن‌را نداشته است. اختراع دیگری که به باور Sonos نقض شده، همگام سازی چندین دستگاه در یک شبکه مشترک و راه اندازی یک دستگاه پخش برای ارتباط از طریق شبکه است.

گوگل با دورکاری بیش از یک میلیارد دلار صرفه جویی کرد | خبرگزاری بین المللی  شفقنا

نمایندگان Sonos فهرستی از دستگاه‌هایی که چنین نقض حقوقی در آنها به‌کار رفته‌است را منتشر کرده‌اند. در این فهرست نام تلفن‌های همراه Pixel 3 و Pixel 4، اسپیکرهای خانگی Nest Hub و Nest Mini،  Chromecast و لپ‌تاپ Pixel Book Go به چشم می‌خورد. گوگل مهلتی ۶۰ روزه برای اعمال تغییرات در محصولاتش را پیش از اعمال ممنوعیت واردات و فروش دارد. البته این غول فناوری، پیشتر راهکارهایی را در اندروید 12 گنجانده که شامل وجود نواری لغزنده برای کنترل اسپیکرهای هوشمند و دستگاه‌های Chromecast استفاده می‌شود.

اهمیت این پرونده تا جایی است که مشمول بازبینی ریاست جمهوری شده و حکم این نهاد نیز در ممنوعیت واردات و فروش دستگاه‌های ساخته شده توسط گوگل تأثیر بسیاری خواهد داشت. البته به نظر می‌رسد که گوگل با ارائه به روزرسانی نرم‌افزاری، این مشکل را حل کرده و کنترل را از سخت افزار (کلیدهای تلفن همراه) به بخش نرم‌افزار (نوار لغزنده) منتقل کند و از ممنوعیت معاف شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید