نقض قوانین کوکی‌ها برای فیس بوک و گوگل دردسرساز شد!

کوکی

کمیسیون ملی انفورماتیک و آزادی فرانسه (CNIL) گوگل آلفابت را ۱۵۰ میلیون یورو و فیسبوک متا را ۶۰ میلیون یورو جریمه کرد. این کمیسیون دلیل جرایم را این چنین بیان کرد که هر دو شرکت با داشتن کوکی‌هایی در سایت‌های خود، استفاده کاربران از این سایت‌ها را دشوار کرده‌اند.

کارین کیفر، رئیس بخش حفاظت از داده‌ها و تحریم‌ها در CNIL گفت که پذیرش کوکی‌ها در هر سایت، تنها با یک کلیک انجام می‌شود؛ بنابراین عدم پذیرش و رد کردن آن‌ها نیز بایستی به همین سادگی باشد.

خبرگزاری رویترز از قول سازمان دیده‌بان حقوق بشر ادعا کرده است که اجازه نپذیرفتن کوکی از سوی facebook.com، google.fr و youtube.com نقض حریم شخصی افراد و حق انتخاب آنها به‌شمار می‌رود. بنابراین، این دو شرکت سه ماه فرصت دارند تا از دستورات پیروی کرده و راه‌کاری مناسب و البته ساده ارائه دهند. در غیر این صورت به پرداخت ۱۰۰ هزار یورو مازاد، برای هر روز تاخیر محکوم خواهند شد.

France Fines Google And Facebook Over Cookie Opt-Out Breaches - NewsTime

تاکنون شرکت متا (شرکت مادر فیس‌بوک) اظهار نظری نکرده اما یکی از سخنگویان گوگل بیان کرده که ((این شرکت مسئولیت‌های خود را درک می کند و برای محافظت از اعتماد مصرف کنندگان، به تغییرات بیشتری متعهد خواهد شد.))

این دومین بار است که رگولاتور گوگل را جریمه می کند. نخستین بار در سال ۲۰۲۰ زمانی که وب‌سایت‌های فرانسوی گوگل بدون در نظر گرفتن رضایت بازدیدکنندگان، کوکی‌های تبلیغاتی را بدون ارائه اطلاعات شفاف درباره عملکرد آنها و پیامدهای ناشی از ذخیره شدنشان، به کاربران ارائه دادند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید