هوش مصنوعی Google در حال طراحی تراشه‌های بهبود یافته است

هوش مصنوعی Google

هوش مصنوعی Google در حال طراحی تراشه‌های بهبود یافته است. این خبر در ابتدا کمی عجیب است. وادارکردن ماشین آلات برای طراحی و ساخت ماشین‌های معمولا دستورالعمل فاجعه‌ای است. حداقل این چیزی است که همه فیلم‌های علمی تخیلی به ما می‌گویند. رایانه‌ها تا جایی پیشرفت می‌کنند که خطری برای بشریت به وجود آورند. این اتفاق به طور ناگهانی اتفاق نمی‌افتد، اما طی یک دوره چند ساله، تا حدی که هوش مصنوعی حساس می‌شود و خصومت نسبت به گونه‌های ایجاد کننده خود پیدا می‌کند.

ما هنوز به سناریویی نرسیده‌ایم که ماشین‌های هوشمند بتوانند نسخه‌های پیچیده‌تری از خود بسازند، اما هوش مصنوعی Google قبلاً از AI برای طراحی تراشه‌های بهتر استفاده کرده‌است. این دستاوردی است که در یک مقاله تحقیقاتی به ثبت رسیده و نشان می‌دهد که هوش مصنوعی می‌تواند در طراحی خود پیشرفت کند.

گوگل روز چهارشنبه مقاله‌ای را در نیچر منتشر کرد که در آن جزئیاتی از فناوری مورد استفاده برای آموزش هوش مصنوعی برای طراحی تراشه‌های جدید مطرح کرد که نسبت به نسل‌های قبلی خود سریعتر و دارای انرژی بیشتری هستند.

نرم افزاری که هوش مصنوعی Google توسعه داده به کامپیوتر امکان می‌دهد فقط در مدت شش ساعت طرح تراشه AI نسل بعدی را ایجاد کند. کاری که نیاز به تیمی از مهندسین انسانی با ماه‌ها طراحی دارد. این شرکت توضیح داد که گوگل از این فناوری برای تولید تراشه‌های واحد پردازش تنسور خود استفاده کرده‌است.

آنچه الگوریتم‌های هوش مصنوعی برای گوگل انجام می‌دهند ترسیم نقشه سطح تراشه است. این ترسیم شامل نقشه کشی در جایی است که اجزای مختلف سیستم روی تراشه در آن قرار دارند تا سرعت پردازش را به حداکثر برسانند و مصرف برق را کاهش دهد. قطعاتی از جمله CPU ، GPU و تراشه‌های حافظه بر روی قالب سیلیکون قرار می‌گیرند و به هم متصل می‌شوند.

Artificial Intelligence- Why it is Essential for Survival? - Next Tech  Magazine

هوش مصنوعی Google با الگوریتم 10000 طرح کف تراشه تغذیه می‌شود تا بتواند درک کند که چه چیزی در طراحی تراشه برای بهبود سرعت و کارایی بهتر است. هوش مصنوعی با ایجاد طرحی که ممکن است انسان به آن فکر نکند، موفق شد محققان را شگفت زده کند. طراحان تراشه‌های انسانی اجزایی را در سطرهای زیبا قرار می‌دهند، اما هوش مصنوعی Google از یک روش پراکنده برای طراحی SoC بهتر استفاده می‌کند.

همانطور که CNBC اشاره کرد، این اولین بار نیست که هوش مصنوعی Google ((سرکش)) می‌شود و با راه حل‌های غیر منتظره همه را شگفت زده می‌کند. گوگل چند سال پیش از الگوریتم‌های مختلف هوش مصنوعی استفاده کرد تا رایانه‌ها بتوانند بهترین بازیکنان Go را در جهان شکست دهند. بازیکنان انسانی با یک حرکت برنده هوش مصنوعی مبهوت شد و حرکتی که هیچ رقیب دیگری فکرش را نمی‌کرد.

اگر سناریوهای آخرالزمان AI را کنار بگذاریم، توجه به این نکته مهم است که این الگوریتم‌های پیچیده به تنهایی کار نمی‌کنند یا ظاهر نمی‌شوند. دستگاه‌ها برای اجرای یک کار خاص آموزش داده می‌شوند و با گذشت زمان بهتر می‌شوند. اما هوش مصنوعی هنوز نمی‌تواند تراشه‌های هوش مصنوعی بهتری را از ابتدا و بدون اینکه بشر به او آموزش دهد چگونه در سرعت و کارایی پیشرفت کند، از ابتدا ایجاد کند. پیروزی انسان در هر مسابقه نیز همین است.

به گفته مهندسان گوگل، طراحی تراشه جدیدی که گوگل پیشگام آن بوده ممکن است پیامدهای عمده‌ای برای بخش نیمه هادی داشته باشد.

Yann LeChun، دانشمند ارشد هوش مصنوعی فیس بوک، این تحول بزرگ از هوش مصنوعی Google در توییتر را تحسین کرد. سرمقاله جداگانه‌ای در Nature نیز موفقیت Google را ستود و گفت که این کار می‌تواند کمک بزرگی به تسریع در زنجیره تامین باشد. این ژورنال همچنین خاطرنشان کرد که برای اطمینان جهانی شدن اکوسیستم شرکت‌ها، تخصص فنی باید به طور گسترده به اشتراک گذاشته شود. او همچنین هشدار داد که چنین دستاوردهای فن آوری نباید افراد با مهارت های اصلی لازم را دور کند.

مطلب قبلیهرآنچه که در رویداد E3 2021 توسط تیم یوبیسافت معرفی شد
مطلب بعدیSamsung Galaxy M32 در تاریخ ۳۱ خرداد با باتری بزرگ معرفی می‌شود

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید