وقت آن رسیده تا با پرچمداران کوچک گوگل خداحافاظی کنید!

پرچمداران کوچک گوگلپیکسل 6 و پیکسل 6 XL همچنان در دست ساخت بوده و امسال در دسترس کاربران قرار خواهند گرفت، اما دیگر خبری از پرچمداران کوچک گوگل نیست!

به نقل از Phone Arena، سری Nexus شرکت گوگل را به خاطر دارید؟ در این سری از پرچمداران گوگل جدای از سخت‌افزار نسبتا قوی، از سایز بسیار بزرگی برای طراحی بدنه و پنل نمایشگر استفاده می‌شد. به همین دلیل نیز امروز قصد داریم تا نگاهی کلی به این موضوع و روند پیشرفت گوگل در کنار گذاشتن پرچمداران کوچک یا به اصطلاح کامپکت خود داشته باشیم.

پرچمداران کوچک گوگل در سری Nexus

پرچمداران کوچک گوگلدوره خاصی وجود داشت که سری Nexus گوشی‌های شرکت گوگل سایز بدنه خاص و یکسانی را داشتند. همچنین اندازه برخی از آن‌ها به عنوان بزرگ‌ترین پرچمدار حاضر در بازار شناخته می‌شد و تنها افراد خاصی حاضر به خریدن آن‌ها می‌شدند. با این وجود نکته قابل توجه اینجاست که پس از ساخت این سری بزرگ، گوگل به این فکر افتاد که سایز گوشی‌های خود را کمی کوچک‌تر کند.

 • گوشی Nexus One – 3.7 اینچ
 • گوشی Nexus S – 4.0 اینچ
 • گوشی Galaxy Nexus – 4.65 اینچ
 • گوشی Nexus 4 – 4.7 اینچ
 • گوشی Nexus 5 – 4.95 اینچ
 • گوشی Nexus 6 – 6 اینچ
 • گوشی Nexus 5X – 5.2 اینچ
 • گوشی Nexus 6P – 5.7 اینچ

اگر دقت کنید این سری که حدودا تا شش هفت سال پیش محبوبیت داشتند، در ابتدا به عنوان پرچمداران کوچک گوگل و در کل اندروید شناخته می‌شدند. سپس این شرکت تصمیم گرفت تا سایز نمایشگر آن‌ها را به صورت کاملا عجیبی افزایش دهد تا اینکه Nexus 6 با رسیدن به سایز ۶ اینچ، به بزرگ‌ترین پرچمدار حاضر در بازار تبدیل شد. البته در نظر داشته باشید که آن زمان حاشیه بین نمایشگر و بدنه مثل دستگاه‌های امروزی کم نبود و در نتیجه شما با یک اسمارت غول طرف بودید!

سری گوگل پیکسل

پرچمداران کوچک گوگلپس از Nexus نوبت به پیکسل می‌رسد؛ سری جدید از پرچمداران کوچک گوگل که روند افزایش سایز آن‌ها از برخی جوانب شبیه به همان Nexus بود. اما گوگل در طراحی و ساخت این سری هنر بیشتری به خرج داده و اگر به لیست زیر دقت کنید، به خوبی متوجه این موضوع خواهید شد.

 • گوشی Google Pixel 1 – سایز ۵.۰ اینچ و وزن ۱۵۰ گرم
 • گوشی Google Pixel 2 – سایز ۵.۰ اینچ و وزن ۱۵۰ گرم
 • گوشی Google Pixel 3 – سایز ۵.۵ اینچ و وزن ۱۵۸ گرم
 • گوشی Google Pixel 4 – سایز ۵.۷ اینچ و وزن ۱۶۲ گرم
 • گوشی Google Pixel 5 – سایز ۶.۰ اینچ و وزن ۱۵۱ گرم

یکی از مشکلات بزرگ در گوشی‌هایی که نمایشگر بزرگ‌تری را هم ارائه می‌کنند، وزن سنگینی است که مانع استفاده راحت با یک دست و در شرایط مختلف می‌شود. در نتیجه، طراحان تصمیم گرفتند تا این موضوع را برای پرچمداران کوچک گوگل از میان بردارند؛ به نحوی که ابتدا تا گوشی پیکسل 4 شاهد افزایش وزن هستیم و بالاخره در پیکسل 5 می‌بینیم که حتی با وجود افزایش سایز و پیشرفت مشخصات فنی، این وزن حتی کمتر می‌شود.

اما آیا فکر می‌کنید که گوشی پیکسل 5 نسبت به پیکسل 4 از نظر سایز بزرگ‌تر است؟ اگر چنین فکری می‌کنید باید بدانید که سخت در اشتباه هستید! چراکه باز هم قاعده پرچمداران کوچک گوگل در آخرین پرچمدار این شرکت هم حفظ شده و با کاهش چشمگیر حاشیه صفحه نسبت به نمایشگر، می‌توان گفت که پیکسل 5 حتی از پیکسل 4 هم کوتاه‌تر است! به هر حال تمامی پرچمداران پیش از پیکسل 5 اکثرا دارای ناچ بسیار بزرگی بوده‌اند و بالاخره این مورد در این گوشی جدید برطرف شد تا دست گوگل برای ساختن دستگاه‌های بهتر باز باشد.

وقت پرچمداران کوچک گوگل به پایان رسیده! شروع رقابت اصلی

پرچمداران کوچک گوگلهنگامی که به پرچمداران کوچک گوگل اشاره می‌شود، می‌توان دید که قاعدتا همیشه این غول بزرگ اینترنتی تلاش کرده است تا گوشی‌های متناسب با جیب کاربران را عرضه کند که جدای از سایز کم، قیمت نسبتا پایینی را هم داشته و قصد رقابت جدی ندارند. با این وجود هنگامی که صحبت از سری پیکسل 6 در میان باشد، باید بدانید که مدل XL آن (که تا چند وقت پیش با نام Pro شناخته می‌شد)، سایزی بزرگ‌تر از مدل پایه گلکسی 21 و همچنین آیفون 12 دارد که آن را در یک رده با S21 اولترا و آیفون 12 پرو مکس قرار می‌دهد.

به هر حال پرچمداران دیگر امروزی از جمله Mi 11 Ultra از شرکت شیائومی و همچنین وان پلاس 9 Pro همگی دارای چنین سایز مشابهی هستند، اما نکته‌ای که درباره پرچمداران نه چندان کوچک گوگل در سال ۲۰۲۱ وجود دارد، مدل پایه آن خواهد بود. نسخه XL دارای نمایشگر ۶.۷ اینچی است و مدل پایه دارای نمایشگری ۶.۴ اینچی خواهد بود. این یعنی به کلی باید با پرچمداران کوچک و کامپکت گوگل حداقل در سال جاری خداحافظی کنیم!

همچنین جدای از این مسئله، نسبت حاشیه صفحه به نمایشگر در سری پیکسل 6 ظاهرا بسیار بزرگ‌تر از مدل حاضر در پیکسل 5 به نظر می‌رسد که یعنی آن را شدیدا بزرگ‌تر خواهد کرد. چنان که در رندرهای گرفته شده از این دو گوشی دیده می‌شود، پایین نمایشگر حاشیه بسیار بزرگی دارد که عملا بر خلاف ایده اصلی گوگل از ساخت پیکسل 5 است. البته در نظر داشته باشید که هنوز از ظاهر اصلی و رسمی این پرچمداران رونمایی نشده، اما منابعی که تصاویر مربوط به آن‌ها را منتشر کرده‌اند، همگی قابل اعتماد بوده و پیش‌تر نیز اطلاعات کاملا درستی را لو داده بودند.

با این حساب اگر روند کار به همین شکل پیش برود، قاعدتا شاهد پرچمدارانی غیر کوچک از گوگل خواهیم بود که سایز ۶.۴ نمایشگر اینچی مدل پایه آن صفحه‌ای ۶.۵ اینچی خواهد داشت و عملا بسیار بزرگ‌تر به نظر خواهد رسید.

حال بیایید تا رقیبان حال حاضر پرچمدار بعدی گوگل را بررسی کنیم؛ در ابتدا شاید بهترین مثال را مدل پایه گلکسی S21 و پس از آن آیفون 12 بدانید که از نظر سایز، تقریبا یکسان هستند. گلکسی S21 دارای نمایشگر ۶.۲ اینچی است که با وجود حاشیه نسبت به بدنه بسیار کم می‌توانید فوق‌العاده مناسب بودن سایز آن را حس کنید. سپس نوبت به آیفون 12 می‌رسد که نمایشگر آن ۶.۱ اینچ بوده اما از طرفی دارای حاشیه بسیار بیشتری است که آن را از نظر اندازه صفحه، تقریبا مشابه با S21 می‌کند. حال در نظر داشته باشید که سال گذشته سری پرچمداران کوچک گوگل همچنان در بازار حضور داشتند و گوکل پیکسل 5 هم از نظر سایز و هم از نظر وزن هر دو این دستگاه نام‌برده را شکست می‌داد که خود یک ویژگی بسیار مهم شمرده می‌شود!

اما می‌دانید کدام پرچمدار هنگام صحبت از سایز قادر به شکست دادن پیکسل 5 در سال ۲۰۲۰ شده بود؟ آیفون 12 مینی! با این وجود جالب است بدانید که هرقدر این گوشی از نظر سایز و قدرت اجرایی پیکسل 5 را با خاک یکسان کند، اما هنگام رسیدن به کارایی کاملا دست خالی خواهد بود. چراکه نمایشگر آن به گفته برخی کاربران بسیار کوچک بوده و از طرفی باتری آن نیز پس از نصف روز کار خالی می‌شود. با این حال به نظر می‌رسد که دوران پرچمداران کوچک گوگل حتی در مدل پایه نیز به اتمام رسیده است، اما می‌دانید یکی از اهداف اصلی گوگل برای انجام این کار چه بوده است؟ باتری بزرگ‌تر!

در نظر داشته باشید در دوره‌ای که حتی میان‌رده‌های مختلف از جمله شیائومی Redmi 9a نیز دارای باتری ۵,۰۰۰ میلی‌آمپری هستند، گوگل هنوز هم در پرچمداران خود از باتری‌های ۴,۰۰۰ و ۴,۶۰۰ میلی‌آمپری استفاده می‌کرد! همین موضوع نیز می‌تواند باعث شود تا این شرکت به سراغ ساختن دستگاهی با مخزن فوق‌العاده بزرگ‌تر برود. همچنین در نظر داشته باشید که این پرچمداران بعدی گوگل با چیپ انحصاری این شرکت عرضه خواهند شد که از نظر قدرت اجرایی بسیار قدرتمندتر خواهد بود. اما هنگام سازگاری و اجرای بهتر برنامه‌ها و بازی‌های سنگین در حین ذخیره مصرف انرژی، این چیپ دست برتری را به گوشی‌های سری پیکسل 6 خواهد داد تا رقیبانی جدی برای آیفون 13 و گلکسی S22 باشند.

همچنین فراموش نکنید که حتی اگر پرچمداران کوچک گوگل به دست فراموشی سپرده شوند، همچنان پیکسل 5a برای کاربرانی که به گوشی‌های کامپکت علاقه دارند عرضه شده و از طرفی نیز ممکن است تا مدل 6a را هم در سال آینده میلادی ببینیم!

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید