آیا شارژ سریع یک گوشی ارزشش را دارد؟

  1. آیا شارژ سریع یک گوشی ارزشش را دارد؟

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که آیا خرید گوشی هوشمندی با شارژ سریع ارزش خرید دارد تا هزینه بیشتری داد؟ ما در این مطلب سعی کردیم گردآوری درباره گوشی‌های مختلف از این منظر داشته باشیم و به بررسی اسمارتفون‌هایی بپردازیم که ظرفیت باتری یکسانی دارند اما شارژ سریع متفاوتی ارائه می‌دهند.

برای مثال گوشی A و B از یک باتری ۵۰۰۰ میلی آمپرساعتی برخوردار هستند اما یکی از آنها شارژ ۱۸ واتی و دیگری شارژ ۳۳ واتی دارد، کدام یک گزینه ارزشمندتری هستند. به طور کلی بر اساس دوازده جفت دستگاه، پاسخ تنها ۱۰ درصد است. بنابراین، یک گوشی ممکن بوده باتری ۵۰۰۰ میلی آمپر ساعتی داشته باشد، دیگری شارژ سریع یکسان اما باتری ۴۵۰۰ میلی آمپر ساعتی. البته این اختلافات براساس مدل متفاوت بوده و شارژ سریع‌تر به معنای ظرفیت کمتر خواهد بود.

آیا شارژ سریع یک گوشی ارزشش را دارد؟

اما این همه داستان نیست. ما دریافتیم که گوشی‌هایی با نرخ نسبتاً پایین (۱۸ وات) شارژ می‌شوند، فضایی برای بهبود دارند، بدون اینکه ظرفیت زیادی را کاهش دهند.

به عنوان مثال، Redmi Note 9 Pro نسخه هند اساساً مشابه Redmi Note Pro جهانی است. مدل هندی ۱۸ وات و مدل جهانی ۳۰ وات سرعت شارژ دارند. هر دو دارای باتری ۵۰۲۰ میلی آمپر ساعتی بوده، همچنین دو مدل ابعاد و وزن یکسانی هم دارند.

Poco M2 Pro دارای جزئیات متفاوتی است، ظرفیت ۵۰۲۰ میلی آمپر ساعت و شارژ ۳۳ وات است و نشان می‌دهد که مشابه نوت 9 پرو جهانی است. اوپو  F17 Pro و اوپو  A93 هم در یک وزنه قرار می‌گیرند، ظرفیت باتری تقریباً یکسان، اما سرعت شارژ ۱۸ وات در مقابل ۳۰ وات.

شارژ سریع ارزشمند یا بی ارزش

طبق این داده‌ها ما فکر می‌کنیم که ۳۰ وات یا بیشتر نقطه‌ای است که فراتر از آن افزایش سرعت برای شما هزینه بردار خواهد بود. اگر نگران طول عمر باتری هستید، همیشه می‌توانید از شارژ کندتر استفاده کنید و ویژگی شارژ شبانه اندروید را فعال کنید. اما افزایش از ۱۸ وات به ۳۰ وات هیچ تاثیری بر ظرفیت باتری ندارد.

با نگاهی به گوشی‌های هوشمند که سریع‌تر شارژ می‌شوند، قطعا ظرفیت قابل استفاده برای همان حجم باتری کاهش می‌یابد. با این حال، ما باید به کاهش زمان شارژ نیز اشاره کنیم، در نهایت، موضوع این است. ما در بررسی خود شارژ ۰ تا ۱۰۰ درصد را طبق آماری که تولیدکنندگان می‌دهند استفاده می‌کنیم.

آیا شارژ سریع یک گوشی ارزشش را دارد؟

باید بیان داشت گوشی Realme 7 (نسخه جهانی، شارژ ۳۰ واتی) شارژ کامل را در ۱ ساعت و ۵ دقیقهانجام می‌دهد، Realme Narzo 20 Pro (شارژ ۶۵ وات) این کار را در۴۵ دقیقه انجام می‌دهد که ۲۰ دقیقه سریع‌تر است. شیائومی Mi 10 5G (۳۰ وات، ۱ ساعت و ۱۲ دقیقه کامل) و Mi 10 Pro 5G (۵۰ وات، ۵۰ دقیقه تا کامل) نیز دلتای زمانی حدود ۲۰ دقیقه را نشان می‌دهد. آیا ۲۰ دقیقهزمان کمتر ارزش هزینه بیشتر را دارد، بخصوص اینکه شما اجازه نمی‌دهید گوشی شما کاملا شارژ خود را از دست بدهد. به خاطر داشته باشید که شارژ با سرعت ثابتی انجام نمی‌شود و زمانی که وضعیت شارژ باتری نزدیک به ۰٪ است از توان بالاتر استفاده می‌شود و زمانی که نزدیک به ۱۰۰ درصد است، توان به شدت کاهش پیدا می‌کند. این بدان معنی است که مزیت شارژرهای قدرتمند در هنگام شروع با باتری تقریباً خالی بیشتر آشکار می‌شود.

باز هم، شما ظرفیت باتری زیادی را از دست نمی‎دهید، فقط 6 درصد در مورد دو مدل Mi 10 و ۱۱ درصد در مورد Realme.

تندتر رفتن باعث ایجاد تفاوت‌های بارزتری می‌شود. یک Redmi Note 11 Pro (67W) چینی برای شارژ کامل به ۴۳ دقیقه نیاز دارد، در حالی که Redmi Note 11 Pro+ تنها به ۱۵ دقیقه نیازمند است. این تقریباً سه برابر سریع‌تر محسوب می‌شود.

مدل Pro+/HyperCharge ظرفیت ۶۶۰ میلی آمپر ساعتی را از دست می‌دهد که ۱۵ درصد کاهش به حساب می‌آید. این با از دست دادن ۳۰ وات به ۶۰ وات قابل مقایسه است، در حالی که تفاوت در مدت زمان انتظار برای شارژ کامل قابل توجه است. برای توضیح بیشتر موضوع، به یک دو مدل گوشی مشابه نگاهی می‌اندازیم.

برای مثال شیائومی 11i ساده یک نسخه از ردمی نوت 11 پرو (۶۷ وات، ۵۱۶۰ میلی آمپر ساعت) است. هم آن و هم Xiaomi 11i HyperCharge 5G در هند در دسترس هستند و در اینجا نحوه تبلیغ این شرکت آمده است: مدل HyperCharge در ۱۵ دقیقه از صفر به ۱۰۰٪ می‌رسد، 11i ساده نیز۰-۵۰٪ را در ۱۳ دقیقه انجام می‌دهد.

به عبارت دیگر، در مدت زمان کم و بیش یکسان می‌توانید تلفنی داشته باشید که به طور کامل شارژ شده یا فقط نیمی از شارژ را داشته باشد. مجدداً باید بیان داشت که مدل ساده 11i باتری بزرگ‌تری دارد، بنابراین این درصدها مستقیماً قابل مقایسه نیستند.

اما ممکن است کسی استدلال کند که مهم نیست. مطمئنا، باتری بزرگ‌تر 11i به این معنی است که شما باید کمتر شارژ کنید، اما هر بار شارژ بیشتر طول می‌کشد. در همین حال، 11i HyperCharge می‌تواند با عجله شارژ کامل را دریافت کند، بنابراین شما نیازی نیست طولانی شارژ کنید.

آیا شارژ سریع یک گوشی ارزشش را دارد؟

در نهایت باید بیان داشت که می‌خواهیم یک جفت تبلت، شیائومی پد ۵ و پد ۵ پرو را مورد آزمایش قرار دهیم تا مشاهده کنیم شارژ سریع چقدر بر باتری‌های بزرگ‌تر تأثیر می‌گذارد. به طور خلاصه، اینطور نیست تفاوت ظرفیت باتری ناچیز است، اما نرخ شارژ تقریباً دو برابر به حساب می‌آید.

در نتیجه، دو دسته متمایز هستند. اولین آنها تلفن‌هایی بوده که با ۳۰ وات یا بیشتر شارژ می‌شوند، معمولاً در کمتر از یک ساعت شارژ کامل را دریافت می‌کنند. هیچ نقطه ضعف آشکاری وجود ندارد و می‌توانید نسبتاً سریع شارژ کنید. گوشی‌هایی که به ۲ ساعت برای شارژ شدن نیاز دارند واقعا برای شارژ اضطراری صبح یا عصر قبل از خروج از خانه مناسب نیستند.

دسته دیگر ۱۰۰+ وات سرعت freaks هستند. دستگاه‌هایی که زود باتری خالی کرده هرچند به سرعت می‌توان آنها را شارژ کرد. ما سعی نمی‌کنیم عملکرد باتری را نادیده گیریم، گوشی‌هایی که حدود ۶۰ وات شارژ می‌شوند. آنها کار را سریع‌تر از شارژرهای ۳۰ واتی انجام داده، اما اینکه آیا این یک مزیت کافی است بستگی به نحوه استفاده شما از تلفن هوشمند دارد.

 

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید