دامنه «دات ایران» رونمایی شد

مراسم رونمایی از دامنه «دات ایران» در نشستی مجازی (آنلاین) با حضور وزیر ارتباطات و دبیر شورای عالی فضای مجازی به میزبانی «پژوهشگاه دانش‌های بنیادی» انجام شد.

وزیر ارتباطات، محمد جواد آذر جهرمی، ثبت دامنه مذکور به عنوان یکی از دامنه‌های بین‌المللی (IDN) مورد تایید سازمان «آیکان» را از نتایج سند «طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات» عنوان کرد که ثمره ۶ سال کار تحقیقاتی در زمینه توسعه شبکه ملی اطلاعات است و با همکاری مرکز ملی فضای مجازی و متخصصان تدوین شده است. یکی از ارکان این سند افزایش سهم زبان فارسی از فضای مجازی تا سال ۱۴۰۴ است و ثبت دامنه «دات ایران» نقشی اساسی را در این مسیر ایفا خواهد کرد.

توییت دات ایران

دامنه اینترنتی «.ایران» یکی از دامنه‌های بین‌المللی چند زبانه (IDN) است که مورد تأیید سازمان جهانی آیکان (سازمان مدیریت واگذاری دامنه‌ها یا آدرس‌های اینترنتی) قرار گرفته است.

محمد جواد آذری جهرمی در این مراسم اعلام کرد؛ دامنه «.ایران» یکی از بزرگ‌ترین اهداف شبکه اطلاعات برای افق ۱۴۰۴ محسوب می‌شود. هدف از به کارگیری دامنه دات ایران، توسعه و تقویت خط و زبان فارسی در فضای مجازی، آسان کردن فعالیت ایرانیان تمام دنیا در فضای مجازی و همچنین کم کردن شکاف دیجیتال برای افرادی که با زبان انگلیسی آشنایی ندارند است.

دامنه دات ایران در توسعه زبان فارسی تأثیر زیادی دارد؛ به همین دلیل بهتر است که دامنه فارسی ابتدا در استارت‌آپ‌ها و کسب و کارها ثبت شود و بعد از آن در سامانه‌های دولتی ثبت شود. استفاده از دامنه‌های فارسی در دستگاه‌های اجرایی و حاکمیتی به زمان زیادی نیاز دارد در صورتی که استارت‌آپ‌ها قادرند تا در مدت زمان کمی این دامنه را ترویج دهند و فضای مجازی را فارسی‌سازی کنند.

وزیر ارتباطات همچنین پیشنهاد کرد تا تسهیلاتی را به بخش‌های خصوصی تعلق دهند تا بتوانند از این دامنه استفاده کنند. استفاده از زبان فارسی در فضای مجازی در طی دو سال اخیر افزایش دو برابری داشته و نگاه حکمرانی آمریکایی در ساختار آیکان قابل قبول نیست و بخش خصوصی باید فعالیت خود را در این فضا افزایش دهد.

آذری جهرمی همچنین ادامه داد، سازمان آیکان در تخصیص نام دامنه‌های اینترنتی به کشورها اجهاف‌آمیز عمل می‌کند. از این رو اگر تعاملات بخش خصوصی با آیکان بیشتر شود حضور کشور ما در این سازمان بهبود پیدا می‌کند و ما با استفاده از دامنه‌های ایرانی می‌توانیم از حقوق‌مان در دنیا دفاع کنیم.

دبیر شورای عالی فضای مجازی، فیروزآبادی، هدف از معرفی این دامنه را کاهش شکاف دیجیتال بین افرادی مانند سالمندان و کودکان عنوان کرد که امکان استفاده از زبان انگلیسی در فضای مجازی را ندارند. علاوه بر این دامنه «دات ایران» استفاده از فضای مجازی را برای کاربران و توسعه‌دهندگان فارسی زبان در سراسر دنیا تسهیل خواهد کرد.

به تازگی کمیته نظارت بر مقررات ثبت نام دامنه دات ایران در مرکز ملی فضای مجازی تأسیس شده است که باعث می‌شود این نام دامنه با سرعت بیشتری تنظیم شود.همچنین مقرر است این کارگروه با همکاری وزارت ارتباطات و وزارت‌خانه‌هایی مانند ارشاد، صمت، آموزش وپرورش، سند و نحوه‌ی استفاده از دامنه دات ایران را برای استفاده دستگاه ها و وزارت‌خانه‌ها تدوین کند.

دامنه دات ایران نزدیک به دو سال پیش ثبت شد؛ اما امروز به طور رسمی رونمایی آن صورت گرفت. این دامنه قرار است تا از ماه اردیبهشت در اختیار عموم قرار گیرد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید