باید و نبایدهای خرید گوشی 5G : آیا زمان مناسبی است؟

گوشی 5G

در حال حاضر مدتی از گسترش تکنولوژی نسل پنجم اینترنت همراه در جهان می‌گذرد و در ایران نیز اقداماتی جهت راه‌اندازی شبکه 5G توسط اپراتورهای ایرانسل و همراه اول در حال انجام است. در ابتدا این تکنولوژی منحصر به گوشی‌های پرچمدار بود و برای خرید یکی از این گوشی‌ها باید مبلغ زیادی هزینه می‌کردید اما با فراگیر شدن تکنولوژی 5G، گوشی‌های میان‌رده نسبتا زیادی نیز با پشتیبانی از این تکنولوژی معرفی و عرضه شده‌اند. با توجه به وضعیت شبکه 5G در ایران و همچنین گوشی‌های عرضه شده آیا در حال حاضر زمان مناسبی برای خرید گوشی 5G در ایران هست یا نه؟ در ادامه با پاسخ به این سوال همراه شما خواهیم بود.

پوشش شبکه گوشی 5G

یکی از مواردی که در بحث خرید گوشی 5G مطرح می‌شود، پوشش شبکه است. در دنیا اپراتورهای بزرگ چند سالی است که در حال گسترش پوشش شبکه 5G خود هستند و در حال حاضر این شبکه در بسیاری از کشورها از پوشش نسبتا خوبی برخوردار است، اما در ایران این تکنولوژی هنوز به صورت عمومی در دسترس نیست و به جز در مکان‌هایی خاص که تعداد آن‌ها نیز هنوز انگشت‌شمار است، امکان استفاده از این تکنولوژی وجود ندارد.

اپراتورهای ایرانسل و همراه اول هر کدام در حال گسترش پوشش شبکه 5G خود هستند اما این روند در حال حاضر به کندی صورت می‌گیرد و به نظر می‌رسد تا عمومی شدن این تکنولوژی و پوشش نسبی شبکه حتی در شهرهای بزرگ کشور نیز یک تا دو سال زمان نیاز باشد. همچنین با توجه به شیوه‌ عملکرد تکنولوژی 5G ، آنتن‌دهی این شبکه نیز تا حدی ضعیف‌تر از نسل‌های قبلی بوده و برای دریافت سیگنال مناسب و با کیفیت احتیاج به آنتن‌های بیشتر و با فاصله‌ی کمتر وجود دارد که خود این مسئله نیز می‌تواند در سرعت روند گسترش شبکه 5G تاثیر بگذارد.

باید و نبایدهای خرید گوشی 5G : آیا زمان مناسبی است؟ - samsung 5g 640x353 1

قیمت

بحث دیگری که در این زمینه وجود دارد مسئله‌ی قیمت تلفن‌های مجهز به تکنولوژی 5G است. هرچند همان طور که اشاره کردیم، در حال حاضر استفاده از این تکنولوژی از انحصار تلفن‌های هوشمند پرچمدار خارج شده و به سمت میان‌رده‌ها در حال حرکت است اما هنوز گوشی‌های دارای قابلیت 5G قیمت بالاتری نسبت به تلفن‌های دیگری که فاقد این قابلیت‌اند، دارند. در واقع اکثر شرکت‌ها گوشی‌های جدید خود را با دو نسخه‌ 5G و LTE به بازار عرضه می‌کنند و با مقایسه‌ قیمت‌های این نسخه‌ها به راحتی می‌توان تفاوت قیمت آن‌ها را مشاهده کرد.

تنوع

هنوز بسیاری از گوشی‌های میان‌رده و پایین‌رده موجود در بازار، فاقد این تکنولوژی هستند و در صورتی که بخواهید گوشی 5G خریداری کنید امکان انتخاب از میان این گزینه‌ها را از دست خواهید داد. به‌علاوه این محدودیت در انتخاب اپراتور نیز وجود دارد. در حال حاضر تنها دو اپراتور ایرانسل و همراه اول اقدام به راه‌اندازی محدود شبکه 5G کرده‌اند و از سوی دیگر اپراتورها تاکنون هیچ اقدام شایان ذکری در این زمینه صورت نگرفته است. پس در صورتی که بخواهید از تکنولوژی 5G استفاده کنید انتخاب شما فعلا محدود به این دو اپراتور خواهد بود.

باید و نبایدهای خرید گوشی 5G : آیا زمان مناسبی است؟ - Best 5G smartphones 2021

کاربرد

اصلی‌ترین مشخصه نسل پنجم اینترنت همراه سرعت بالای انتقال اطلاعات آن است که در کنار تاخیر یا پینگ بسیار پایین باعث محبوبیت آن شده‌است اما نکته‌ای که در این میان وجود دارد این است که شما برای بسیاری از کاربردهای روزمره از اینترنت به این سرعت نیازی ندارید. در واقع سرعت بالای اینترنت نسل پنجم در زمینه‌هایی مانند اینترنت اشیا و یا استریم کردن ویدیوهای 4k کاربرد زیادی دارد، اما در استفاده روزمره، سرعت اینترنت LTE نیز به خوبی پاسخ‌گوی اکثر نیازهای کاربران است.

در صورتی که شما استفاده سنگینی از اینترنت ندارید که نیاز به سرعت‌های بسیار بالا داشته باشد و یا اینکه گیمر حرفه‌ای نیستید که میزان تاخیر کمتر برای شما از اهمیت بالایی برخوردار باشد تا مدت‌ها نیازی به گوشی 5G نخواهید داشت. همچنین باید در کنار سرعت بالای اینترنت نسل پنجم که ما را ترغیب به استفاده از این تکنولوژی برای مصارف سنگین، مانند استریم کردن ویدیوهای 4k می‌کند، هزینه آن را نیز در نظر بگیریم که احتمالا برای انجام چنین کارهایی چندان به صرفه نخواهد بود.

باید و نبایدهای خرید گوشی 5G : آیا زمان مناسبی است؟ - samsung galaxy 5g illustration v4 637329763380443283

عدم پشتیبانی برخی گوشی‌ها از شبکه نسل پنجم ایران

یک نکته‌ی مهم دیگر در زمینه خرید گوشی 5G وجود دارد که باید به آن توجه کرد و آن عدم پشتیبانی برخی از گوشی‌های دارای تکنولوژی 5G از پوشش این شبکه در ایران است. با راه‌اندازی نخستین سایت‌های شبکه اینترنت نسل پنجم در ایران مشخص شد که تلفن‌های هوشمند برند سامسونگ و اپل قابلیت اتصال به شبکه 5G ایران را ندارند و با بررسی‌های بیشتر معلوم شد که این محدودیت از سوی شرکت‌های سازنده اعمال شده‌است.

البته ممکن است این مشکلات در آینده برطرف شود اما در حال حاضر عدم پشتیبانی از شبکه داخلی 5G عملا خرید این گوشی‌ها را غیر منطقی می‌کند مگر آنکه دلیل خرید شما مختص به استفاده از تکنولوژی گوشی 5G نباشد. هرچند سایر برندها مانند هواوی و شیائومی این محدودیت را ندارند اما همین قضیه نیز می‌تواند انتخاب شما را محدود کند.

نتیجه‌گیری

در نهایت انتخاب با شماست که آیا تلفن‌های هوشمند با تکنولوژی 5G ارزش هزینه کردن را دارند یا نه. اما با توجه به موارد بررسی شده می‌توان گفت اینترنت 5G در حال حاضر و در داخل کشور چندان کاربردی نبوده و این تکنولوژی با عمومی شدن فاصله‌ی زیادی دارد.

در صورتی که نیازی به خرید گوشی جدید ندارید تعویض گوشی برای ارتقای آن به نسخه‌ی 5G، کمی غیرمنطقی بوده و در صورتی که نیاز به خرید گوشی جدید دارید نیز احتمالا تلفن‌های هوشمند با تکنولوژی LTE فعلا بتوانند کار شما را راه بیاندازند. با این‌ حال امیدواریم پوشش شبکه 5G هرچه زودتر در کشور به صورت عمومی در دسترس قرار گیرد و امکان استفاده از این فناوری برای همه افراد فراهم شود.

با توجه به نرخ دلار و قیمت نسبتا بالای تلفن‌های هوشمند در داخل کشور، در حال حاضر خرید نسخه‌های گوشی 5G چندان به صرفه نیست. در صورتی که نیازی به گوشی جدید نداشته باشید خرید این گوشی‌ها نوعی اتلاف هزینه محسوب می‌شوند.

2 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید