مقایسه مک و کامپیوتر ویندوزی؛ کدام یک بهتر است؟

مقایسه مک و کامپیوتر ویندوزی؛ کدام یک بهتر است؟مک و کامپیوتر ویندوزی در حال حاضر دو پلتفرم پیشرو برای اکثر نیازهای محاسباتی روزمره ما هستند و از این رو، این مقاله مقایسه مک و کامپیوتر ویندوزی یا رایانه شخصی را در اختیار شما قرار می‌دهد تا به شما کمک کند تصمیمی آگاهانه در مورد خرید مک یا کامپیوتر بگیرید.

 

مقایسه مک و کامپیوتر ویندوزی | Mac بخریم یا PC؟

زمانی یک شکاف یا تمایز واضح و مشخص بین کاربران مک و کامپیوتر ویندوزی وجود داشت؛ کسانی که به کامپیوتر نیاز داشتند یک رایانه شخصی ویندوزی خریدند و کسانی که از درآمد مناسبی برخوردار بودند، مک‌بوک اپل خریداری کردند.

با این حال، در حال حاضر خط خیالی بین مک و کامپیوتر ویندوزی در حال محو شدن است، بیشتر به دلیل تلاش رایانه‌های ویندوزی برای رقابت با مک‌ها در بخش ظاهر و گران‌ شدن آن‌ها به اندازه مک‌ها.

از این رو، سؤال “آیا باید Mac یا PC بخریم” و جستجوی عباراتی مانند Mac در مقابل PC، مقایسه مک و کامپیوتر ویندوزی و عباراتی مشابه، روند رو به افزایشی را نشان می‌دهد و به مصرف‌کنندگانی که به دنبال خرید مک و کامپیوتر هستند مرتبط می‌شود.

در زیر فهرستی از مزایا و معایب مک و کامپیوتر ویندوزی را مشاهده خواهید کرد که می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری برای خرید یک رایانه مک یا رایانه شخصی با ویندوز کمک کند.

مزایای مک

مقایسه مک و کامپیوتر ویندوزی؛ کدام یک بهتر است؟ - macbook pro

۱. بزرگ‌ترین مزیت مک‌ها این است که به خوبی طراحی شده، براق و از نظر بصری جذاب هستند. در حالی که رایانه‌های ویندوزی سعی می‌کنند در بخش ظاهر با مک‌ها مطابقت داشته باشند، در نهایت هزینه آن‌ها برابر با Mac است.

۲. در مک تقریباً تمام نرم‌ افزارهای مورد نیاز برای آماده‌سازی اسناد (Pages)، اجرای صفحات گسترده (Numbers)، ایجاد ارائه‌ها (Keynote) و نرم‌ افزارهای اصلی ویرایش عکس و تولید ویدیو از قبل بارگذاری شده است و در مقایسه، رایانه‌های ویندوزی این روزها بیشتر با نسخه‌های آزمایشی مایکروسافت آفیس عرضه می‌شوند.

۳. به طور کلی، مک‌ها در مقایسه با رایانه‌های ویندوزی، از شهرت کمتر، راحتی در استفاده و بدون مشکل بودن برخوردار هستند.

۴. به‌روزرسانی‌های نرم‌ افزاری در مک‌ها ثابت، فاقد دردسر و مشکل هستند و در مقایسه، به‌روزرسانی‌های نرم‌ افزاری در رایانه‌های ویندوزی به‌خودی خود صورت نمی‌گیرد.

۵. با توجه به گزارش‌هایی در گذشته، احتمال آسیب‌دیدگی مک‌ها توسط ویروس‌ها و بد افزارها در مقایسه با رایانه‌های شخصی کمتر است و این ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد؛ یکی از این دلایل این می‌تواند باشد که رایانه‌های شخصی ویندوزی کاربران بیشتری دارند و سیستم عامل Windows برای مهاجمان آشناتر است.

۶. همه برنامه‌های نرم افزاری از پیش نصب‌شده روی مک‌ها مستقیماً از سوی اپل توسعه می‌یابند و به نظر می‌رسد که به خوبی تست و بهینه شده‌اند تا روی مک‌ها به خوبی عمل کنند و در مقایسه، رایانه‌های ویندوزی به دلیل نرم‌ افزارهای از پیش نصب‌شده از منابع متعدد مانند مایکروسافت، سازنده دستگاه و شرکت‌های مرتبط به خوبی عمل نمی‌کنند.

۷. محصولات اپل از نظر کیفیت و رضایت‌مندی مشتری، رتبه بالایی دارند و وقتی یک مک خریداری می‌کنید، شکی وجود ندارد که محصولی با بالاترین کیفیت دریافت می‌کنید.

برای رایانه‌های ویندوزی سخت است که با این سطح از کیفیت و رضایت‌مندی مشتری‌های مک مطابقت داشته باشند زیرا تولیدکنندگان متعددی سعی می‌کنند رایانه‌های ویندوزی را در پیکربندی‌های متعددی وارد بازار کنند.

۸. مک‌ها با سایر محصولات اپل به خوبی و بدون نقص اتصال پیدا می‌کنند و این بدان معناست که اگر از آیفون استفاده می‌کنید بهتر است به سراغ مک بروید.

۹. پشتیبانی اپل از محصولاتش در مقایسه با رایانه‌های ویندوزی بهتر است. اگر برای مک شما مسئله‌ای رخ دهد، می‌توانید مستقیماً به نزدیک‌ترین فروشگاه اپل در محل خود بروید و انتظار پشتیبانی برای مشکلات سخت‌ افزاری و نرم‌ افزاری را داشته باشید.

چنین سطح پشتیبانی در رایانه‌های ویندوزی امکان‌پذیر نیست زیرا پشتیبانی از نرم‌ افزارهای مایکروسافت و سخت‌ افزاری که توسط تولیدکنندگان مختلف رایانه‌های شخصی مونتاژ می‌شوند، امکان‌پذیر نیست.

۱۰. چه بخواهید چه نخواهید، مک‌ها به‌روزتر به نظر می‌رسند و کاربران مایل هستند برای محصولات اپل هزینه بیشتری بپردازند.


مزایای کامپیوترهای ویندوزی

مقایسه مک و کامپیوتر ویندوزی؛ کدام یک بهتر است؟ - microsoft surface pro computer

۱. بزرگ‌ترین مزیت رایانه‌های شخصی ویندوزی در دسترس بودن آن با قیمت‌های متعدد است و از آنجایی که رایانه‌های شخصی ویندوزی از سازندگان متعدد در پیکربندی‌های مختلف تولید می‌شوند، همیشه یک رایانه ویندوزی وجود دارد که می‌تواند با بودجه شما مطابقت داشته باشد.

در مقایسه، مک‌های اپل در مدل‌های محدود و با قیمت‌های ثابت موجود هستند که ممکن است قادر به خرید آن نباشید.

۲. دومین مزیت بزرگ رایانه‌های شخصی ویندوز، نرم افزار بهره‌وری آن است. اکثر رایانه‌های ویندوزی با مایکروسافت آفیس از پیش بارگذاری شده‌اند که شامل دو مورد از محبوب‌ترین نرم‌افزارهای بهره‌وری در جهان – Microsoft Excel و Microsoft Word – است.

۳. اگر شما یک گیمر هستید، هیچ گزینه‌ای ندارید جز اینکه به دنبال یک رایانه شخصی ویندوزی باشید. مک‌ها به سادگی از قدرت پردازش، رم و کارت گرافیک‌های سطح بالای مورد نیاز برای اجرای بازی‌های رایانه شخصی برخوردار نیستند.

۴. رایانه‌های ویندوزی در پیکربندی‌های متعدد موجود هستند و به شما امکان می‌دهند از بین انواع مختلف پردازنده‌ها، رم، فضای ذخیره‌سازی، پورت‌ها، نمایشگرها و گزینه‌های دیگر انتخاب کنید.

۵. به طور کلی، رایانه‌های ویندوزی سخت افزارهای ویژه را با قیمت‌های رقابتی ارائه می‌دهند و در مقایسه، به نظر می‌رسد که کاربران مک هزینه بیشتری را برای سطح نسبتاً پایین‌ سخت افزار می‌پردازند.

با این حال، لازم به ذکر است که تقریباً هر مؤلفه‌ای در محصولات اپل برای عملکرد بهتر بهینه‌سازی شده است، در واقع به منظور مصرف انرژی و تولید گرمای کمتر بهینه شده‌اند.

۶. لوازم جانبی برای رایانه‌های ویندوزی به راحتی یافت می‌شوند و در مقایسه با مک‌ها با قیمت‌های رقابتی در دسترس هستند. این امر کارکرد و اجرای رایانه‌های ویندوزی را در مقایسه با مک‌ها ارزان‌تر می‌کند.

۷. ارتقاء، پیکربندی مجدد و نوسازی کامپیوترهای ویندوزی آسان است و این جنبه از رایانه‌های ویندوز برای کاربرانی باهوش فناوری که از چنین فعالیت‌هایی لذت می‌برند جذاب است.

۸. به طور کلی، برنامه‌های نرم‌ افزاری بیشتری در مقایسه با رایانه‌های Mac برای رایانه‌های شخصی ویندوزی موجود است.

۹. رایانه‌های ویندوزی در مقایسه با مک‌ها سازگاری بهتری با سیستم عامل‌های قبلی دارند. برای مثال، یافتن رایانه‌های ویندوزی ۵ تا ۷ ساله که آخرین نسخه ویندوز ۱۰ را بدون مشکل اجرا می‌کنند، غیرمعمول نیست.

۱۰. جامعه ویندوز و پایگاه کاربران در مقایسه با مک‌ها بزرگ‌تر است و این عملا به این معنی است که دریافت پشتیبانی و مشاوره برای مسائل مربوط به نرم افزار و سخت افزار برای رایانه‌های ویندوزی آسان است.


معایب مک

 

۱. بزرگ‌ترین عیب مک‌ها گران بودن آن‌ها در مقایسه با رایانه‌های شخصی است. با این حال، همانطور که در بالا ذکر شد، رایانه‌های ویندوز هم می‌توانند گران قیمت باشند و فاصله بین مک‌بوک ایر و لپ‌تاپی مشابه ویندوز آنقدر زیاد نیست.

۲. دومین عیب بزرگ مک‌ها این است که اکثر نرم افزارهای مرتبط با کار مانند نرم افزارهای Microsoft Excel و AutoCAD و Timberline Primavera و Accounting برای کامپیوترهای ویندوزی طراحی شده‌اند و نه برای مک‌ها.

مقایسه مک و کامپیوتر ویندوزی؛ کدام یک بهتر است؟ - pages numbers programs on macدر حالی که مک‌ها نسخه مخصوص به خود را از اکسل (اعداد) و مایکروسافت ورد (صفحات) دارند، این برنامه‌ها با قدرت و تطبیق‌پذیری مایکروسافت اکسل و عملکرد برنامه مایکروسافت ورد همخوانی ندارند.

شما می‌توانید مایکروسافت آفیس ساخته‌شده برای رایانه‌های مک را بخرید، این غیرمعمول نیست که هنگام استفاده از مایکروسافت اکسل در مک، با کاربرانی مواجه شوید که ویژگی‌ها، مشکلات و مصرف انرژی زیاد را گزارش می‌کنند.

۳. مک‌ها به وضوح برای اجرای بازی‌های رایانه شخصی ساخته نشده‌اند؛ حتی پیشرفته‌ترین مک‌بوک پرو نیز قدرت پردازش، رم و گرافیک لازم را برای اجرای بازی‌های رایانه شخصی ندارد.

۴. نحوه استفاده از مک و کامپیوتر ویندوزی متفاوت است و کسانی که از پس‌زمینه رایانه‌های شخصی ویندوزی به مک می‌آیند، برای عادت کردن به نحوه کار با مک‌ها به صبر نیاز دارند.

در چند هفته اول ممکن است اغلب احساس کنید که بخواهید به رایانه شخصی ویندوز بازگردید. با این حال، هنگامی که به مک‌ها عادت کردید، می‌توانید به همان راحتی که قبلاً روی رایانه شخصی ویندوزی کار می‌کردید، روی مک کار کنید.


معایب کامپیوترهای ویندوزی

۱. رایانه‌های ویندوزی به وضوح گران‌تر می‌شوند و به احتمال زیاد مشتریان اقتصادی را به فکر استفاده از Mac Mini یا حتی MacBook Air می‌اندازند که اکنون با قیمت‌های بالایی در دسترس هستند.

۲. رایانه‌های ویندوزی از قبل با نرم افزارهای bloatware از تولیدکنندگان بارگذاری شده‌اند که آن‌ها را کند و باگ‌پذیر می‌کند. در حالی که افرادی که توانایی‌های فنی دارند می‌توانند به راحتی از شر این bloatware خلاص شوند اما کاربران معمولی رایانه واقعاً برای مقابله با این مشکل دانش لازم را ندارند.

۳. کامپیوترهای ویندوزی با توجه به پایگاه کاربری بزرگ خود، به عنوان کاندیدای اصلی برای حمله هکرها و ویروس‌های کامپیوتری در نظر گرفته می‌شوند. با این حال، به حداقل رساندن این خطر با به‌روز نگه‌داشتن نرم افزار روی رایانه و نصب یک برنامه آنتی ویروس خوب بر روی رایانه دشوار نیست.

۴. با اینکه وضعیت به‌روزرسانی در حال بهبود است؛ سطح به‌روزرسانی‌های نرم‌ افزاری در رایانه‌های ویندوزی هنوز هم تا مرحله‌ی بعدی فاصله دارند.


جمع‌بندی: بین مک و کامپیوتر ویندوزی کدام را بخریم؟

تا جایی که به مصرف‌کنندگان مربوط می‌شود، تصمیم برای خرید مک و کامپیوتر ویندوزی باید بر اساس این باشد که کدام پلتفرم واقعاً برای شما مناسب‌تر است، در عین حال که باید هدف خود را از خرید مک و کامپیوتر ویندوزی و میزان بودجه اختصاص داده‌ شده در نظر بگیرید.

برای مثال، در صورتی که کار شما نیاز به استفاده از Microsoft Excel و سایر برنامه‌های نرم‌ افزاری مرتبط با کار یا بهره‌وری داشته باشد، رایانه شخصی ویندوزی گزینه بهتری است و همچنین اگر کامپیوتری را برای استفاده عمومی و تفریحی خریداری می‌کنید و ایده سرگرم‌کننده شما این است که بازی‌های رایانه‌ای را در سطح بالا اجرا کنید، این امر صادق است.

وقتی صحبت از بودجه به میان می‌آید، دانشجویان به‌ طور واضح بهتر است که یک رایانه شخصی ویندوزی ارزان‌تر یا یک کروم‌بوک بخرند و از خرید یک مک‌بوک پرو گران قیمت خودداری کنند.

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید