فروش یک کامپیوتر مدل کمودور 65 با قیمتی باورنکردنی!

کمودور 65

کمودور 64 پرفروش‌ترین مدل کامپیوتری تمام دوران محسوب می‌شود که اولین بار سال ۱۹۸۲ تولید شد. حالا نمونه اولیه نسل بعدی این کامپیوتر قدیمی با نام «کمودور 65» در eBay به فروش گذاشته شده و تاکنون پیشنهادی ۳۴ هزار دلاری برای آن ثبت شده است.

طبق توضیحات قرار گرفته در eBay توسط فروشنده، این نسخه نایاب از رایانه کمودور 65، ظاهرا نایاب‌تر از سایر نمونه‌ها است و از آن به عنوان نسخه «سری آلفا» یاد شده که قاب پلاستیکی کاملا صافی دارد. فروشنده دستگاه نوشته است:

«C65 از اقلام کلکسیونی بسیار مورد توجه و ارزشمند محسوب می‌شود و تعداد کمی از آن‌ها وجود دارد. اما این واحد خاص حتی بسیار نایاب‌تر است. قالب‌های پلاستیکی دستگاه هنوز زبر نشده‌اند و ظاهری براق دارد و متن POWER و DRIVE روی آن دیده نمی‌شود.»

این دستگاه هم اکنون در eBay با پیشنهاد حدود ۳۴  هزار دلاری مواجه شده و هنوز دو روز دیگر از زمان فروش آن باقی مانده است که می‌توان انتظار داشت، پیشنهادها نیز افزایش پیدا می‌کند.

فروش یک کامپیوتر مدل کمودور 65 با قیمتی باورنکردنی! - 761a6e5aaf31db874fd3c97d3c526b0f

کمودور 65 چیست؟

کامپیوترهای کمودور 65 هرگز به طور رسمی عرضه عمومی نشده‌اند و تنها چند نمونه اولیه از آن (مانند نسخه‌ای که در eBay فروخته می‌شود) ساخته شده است. طبق گزارش‌های منتشر شده، به نظر می‌رسد ۵۰ تا ۲۰۰۰ نسخه از آن هم اکنون وجود داشته باشد و تنها تعداد انگشت شماری از آن‌ها قابل استفاده هستند.

فروش یک کامپیوتر مدل کمودور 65 با قیمتی باورنکردنی! - photo 2022 04 22 09 51 24

این کامپیوتر که ابتدا کمودور C64DX نام داشت، جانشین کمودور 64 بسیار محبوب بود که پس از ۱۰ سال کار موفق، تولید آن متوقف شد. با این حال، زمانی که شرکت کمودور اینترنشنال برای ساخت نسخه‌های جدید کامپیوتر خود تصمیمات جدی داشت، یک مشکل بزرگ سد راه آن‌ها شد. رایانه دیگری تحت عنوان آمیگا 500 که هرچند توسط همان شرکت ساخته شده بود، اما باعث شد بسیاری از کاربران کمودور 64 به آمیگا روی بیاورند.

در نهایت، زمانی که شرکت کمودور اینترنشنال در سال ۱۹۹۴ به دلیل ورشکستگی منحل شد، نمونه‌های اولیه کامپیوتر C65 در بازار آزاد به فروش رسیدند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید