چین تراشه‌های ساخت آمریکا را ممنوع کرد

همانطور که می‌دانید در سال‌های اخیر، بخش فناوری کشور چین تحت تحریم‌های تجاری ایالات متحده آمریکا بوده است. درواقع کشور آمریکا در این سال‌ها تلاش کرده است که از فروش تجهزیات فناوری مختلف به توسعه‌دهندگان تراشه‌ها، برندهای گوشی‌های هوشمند و تکنولوژی‌هایی از این دسته جلوگیری کند. اکنون چین برای پاسخ به این اقدام ایالات متحده، به دنبال ممنوع کردن تراشه‌های آمریکایی است.

در همین باره دولت چین در تازه‌ترین اقدام خود، کمپانی بزرگ آمریکایی Micron را تحریم کرده است. این شرکت که یکی از تامین کنندگان اصلی رم، حافظه و سایر محصولات مهم فناوری برای کمپانی‌های مختلف در سرتاسر جهان است، از حالا به بعد حق فروش و صادرات تراشه‌های خود را به شرکت‌ها و تولیدکنندگان داخلی در کشور چین را نخواهد داشت.

روز یک شنبه هفته جاری، اداره فضای مجازی کشور چین که با نام مختصر CAC شناخته می‌شود، درباره ممنوعیت تراشه‌های ساخت شرکت‌های آمریکایی بیانیه‌ای صادر کرد. آن‌ها در این بیانیه امنیت تراشه‌های ساخت کمپانی Micron را زیر سوال برده و اعلام کردند:” بررسی‌‌های اخیر ما نشان داده است که ،محصولات کمپانی آمریکایی Micron دارای مشکلات بالقوه نسبتاً جدی در بحث امنیت شبکه هستند، که این موضوع می‌تواند یک خطر امنیتی بزرگی برای زنجیره تامین زیرساخت‌های اطلاعاتی کلیدی چین ایجاد کند و بر امنیت ملی کشور ما تأثیر منفی بگذارد.”

چین

آن‌ها همچنین در ادامه بیانیه خود عنوان کردند:” طبق قانون امنیت شبکه کشور و سایر قوانین مربوطه در این موضوع، توسعه دهندگان زیرساخت‌های حیاتی چین باید هرچه سریع‌تر خرید محصولات کمپانی آمریکایی Micron را به دلیل وجود مشکلات امنیتی در آن‌ها متوقف کنند.”

با وجود ادعاهای بیشمار این سازمان از وجود مشکلات امنیتی شبکه در محصولات شرکت Micron، اما با این حال تا به امروز هیچ مدرک و شواهدی برای تایید این ادعاها به صورت عمومی منتشر نشده است.

در همین باره سخنگوی وزارت بازرگانی ایالات متحده آمریکا این اقدام دولت چین را محکوم کرد و در گفتگو با روزنامه رویترز گفت:” ما قاطعانه با محدودیت‌هایی که بدون دلیل کافی و روشن اعمال می‌شوند مخالف بوده و آن‌ها را محکوم می‌کنیم.”

این اقدام چه تاثیری بر بخش فناوری کشور چین خواهد داشت؟

همانطور که در بالا گفته شد، کمپانی آمریکایی Micron درحال حاضر یکی از اصلی‌ترین تولیدکنندگان عمده محصولات مربوط به حافظه و فضای ذخیره سازی، در رایانه‌های شخصی، گوشی‌های هوشمند و سایر تکنولوژی‌های حال حاضر جهان است و به عنوان یکی از غول‌های بزرگ این صنعت شناخته می‌شود. تولیدات این کمپانی به طور عمده شامل حافظه RAM، حافظه DRAM و حافظه UFS (Universal Flash Storage) است که امروزه از آن‌ها در دستگاه‌های هوشمند زیادی استفاده می‌شود و به احمال زیاد با بعضی از آن‌ها آشنایی دارید.

با این که درحال حاضر کمپانی‌های Samsung Semiconductor و SK Hynix می‌توانند به عنوان جایگزین‌های شرکت Micron در چین، محصولات مربوط به حافظه و فضای ذخیره‌سازی تولیدکنندگان این شرکت را تا حدی تامین کنند، اما با این وجود ممنوعیت این شرکت آمریکایی بر روی بخش فناوری چین و برندهای مختلف محصولات تکنولوژی حال حاضر این کشور، از جمله‌های تولید کنندگان معروف گوشی‌های هوشمند آن تاثیرات محسوسی خواهد گذاشت.

اقدام اخیر چین و ممنوعیت شرکت آمریکایی Micron، درواقع پاسخی از طرف دولت چین به تحریم‌های گسترده چند سال اخیر ایالات متحده در زمینه فروش محصولات تکنولوژی و فناوری‌های مختلف بوده است. ایالات متحده پیش از اقدام اخیر چین و در آخرین بسته تحریمی خود علیه این کشور، فروش تراشه‌های پیشرفته‌ای که در توسعه ابزارهای هوش مصنوعی استفاده می‌شوند را به شرکت‌های چینی ممنوع کرده بود.

علاوه‌بر تمامی این‌ها، یکی از بزرگ‌ترین تحریم‌های چندسال اخیر آمریکا علیه چین در حوزه فناوری، ممنوعیت گوشی‌های برند هواوی در سال 2019 بود. ایالات متحده در این سال گوشی‌های هوشمند برند چینی هواوی را، به دلیل آن چه که «مشکلات امنیتی نامشخص» نام‌گذاری شد تحریم کرد و پس از آن، دولت چین همواره به دنبال راهی برای پاسخ دادن به بسته‌های تحریمی آمریکا بوده است. حال به نظر می‌رسد که ممنوعیت تراشه‌های ساخت کمپانی Micron، یکی از جواب‌های کوبنده دولت چین به ایالات متحده می‌باشد.

منبع: androidauthority

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید