بازگشت ChatGPT به ایتالیا

دولت ایتالیا، در ماه‌های اخیر با ادعا بر این که چت بات محبوب ChatGPT کمپانی OpenAI، امنیت سایبری و اطلاعات کاربران را به خطر می‌اندازد و حریم خصوصی آن‌ها را نقض می‌کند، دسترسی به این سرویس را برای مردم خود مسدود کرد. همچنین دولت این کشور ادعا می‌کرد که مردم ساکن ایتالیا، از این هوش مصنوعی برای پاسخ به امتحانات مدارس و دانشگاه‌های خود استفاده می‌کنند و به همین دلیل، این چت بات نباید هیچ سرویسی در این کشور داشته باشد.

پس از این اتفاق و مدت‌ها بحث و شایعه درباره این موضوع، بلاخره سازنده چت بات محبوب ChatGPT، کمپانی OpenAI، به تازگی اعلام کرد که این سرویس بار دیگر برای کاربران ایتالیا در دسترس قرار گرفته است. این شرکت همچنین اعلام کرد که تغییراتی را برای جلب رضایت رگولاتورهای ایتالیایی و دولت این کشور اعمال کرده است. در بیانیه ای که توسط خبرگزاری آسوشیتدپرس منتشر شد و همچنین به وبگاه روزنامه‌ نگاری The Verge ارسال شد، به نقل از وی نوشته شده است: «ChatGPT دوباره برای کاربران ما در ایتالیا در دسترس است. ما از بازگشت آن‌ها خوشحالیم و به حفظ حریم خصوصی آنها متعهد خواهیم بود.”

ChatGPT

کمپانی OpenAI گفته است که به مسائل مطرح شده توسط اداره حفاظت از داده‌های ایتالیا که با نام مختصر GPDP نیز شناخته می‌شود، در اواخر مارس سال جاری رسیدگی یا شفاف سازی‌های لازم انجام شده است.

این اداره چت بات ChatGPT را به جمع‌آوری غیرقانونی داده‌های کاربران و ناتوانی در جلوگیری از دسترسی کاربران زیر سن قانونی به مطالب نامناسب متهم کرده بود که باعث شد دسترسی به این چت بات محبوب برای کاربران ایتالیایی در این کشور مسدود شود. پس از این ادعا، به این شرکت 20 روز فرصت داده شد تا به این مشکلات رسیدگی کند و قانونگذاران مربوطه ایتالیا، در اواسط آوریل امسال گفتند که چت بات ChatGPT می‌تواند در صورت انجام این کار تا 30 آوریل به این کشور بازگردد.

تغییرات ChatGPT در کشور ایتالیا

ChatGPT

کمپانی OpenAI برای بازگرداندن چت بات خود به کشور ایتالیا تغییراتی اعمال کرده است. به عنوان مثال اکنون این کمپانی OpenAI  یک فرم جدید به وبگاه The Verg اضافه کرده است که کاربران اتحادیه اروپا می‌توانند توسط آن برای حذف داده‌های شخصی خود از روی پایگاه داده این چت بات، تحت مقررات عمومی حفاظت از داده‌های اروپا (GDPR) درخواست‌های خود را ارسال کنند.

این کمپانی همچنین در بیانیه خود اعلام کرده است که با ایجاد یک ابزار جدید بر روی سیستم خود، قانونی بودن سن کاربران را هنگام ثبت‌ نام در این سیستم در کشور ایتالیا تأیید می‌کند. علاوه‌بر تمامی این‌ها، کمپانی OpenAI مقاله‌ای در مرکز راهنمایی منتشر کرده است که در آن نحوه جمع‌آوری اطلاعات شخصی کاربران توسط این کمپانی و چت بات ChatGPT، از جمله اطلاعات مربوط به تماس با افسر حفاظت از داده‌های اجباری GDPR را شرح داده است.

اما با این حال، اداره حفاظت از داده‌های ایتالیا، GPDP، بلافاصله به بیانیه منتشر شده در The Verg و درخواست آن‌ها پاسخی نداد. اما در عوض در بیانیه‌ای که توسط AP منتشر شد، نوشته شده است که از اقدامات OpenAI استقبال می‌کند و از این کمپانی خواست با تغییرات بیشتر در سیستم تأیید سن کاربران و با ایجاد یک کمپین تبلیغاتی به منظور اطلاع دادن به ایتالیایی‌ها، در مورد حق آن‌ها برای انصراف از جمع‌آوری داده‌های خود موافقت کند.

تا کنون، هیچ یک از این تغییرات جدید اعمال شده به نظر نمی‌رسد که به طور چشمگیری بتواند نحوه عملکرد ChatGPT در ایتالیا را تغییر دهد. اما OpenAI تقریباً به طور قطع در آینده با چالش‌های بیشتری روبرو خواهد شد.

اسپانیا، کانادا و سایر کشورهای جهان، تحقیقاتی را در مورد نحوه کارکرد این کمپانی، از جمله نحوه جمع‌آوری داده‌های آموزشی برای مدل زبان بزرگ خود و اطلاعاتی که آن مدل برای کاربران تولید می‌کند، به تازگی آغاز کرده‌اند یا قصد آغاز آن را دارند. قانون‌گذاران اروپایی در حال پیشبرد و ایجاد قوانین جدید هوش مصنوعی هستند که می‌تواند الزامات بیشتری را برای شرکت‌هایی مانند OpenAI اضافه کند که به طور بالقوه می‌توان گفت این الزامات شامل افشای اطلاعات جدید مهم خواهد بود.

منبع: theverge

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید