استفاده از ChatGPT در ایتالیا ممنوع شد

استفاده از ChatGPT به‌دلیل نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی در ایتالیا به طور موقت ممنوع شده و این پلتفرم با شکایتی در کمیسیون تجارت فدرال (FTC) ایالات متحده نیز مواجه است. شکایت ثبت شده در FTC خواستار توقف انتشار نسخه‌های جدید ChatGPT است.

به گفته Associated Press، سازمان حفاظت از داده‌های ایتالیا تا زمانی که ChatGPT به حریم خصوصی افراد احترام نمی‌گذارد، این ممنوعیت را حفظ خواهد کرد. افشای داده‌های یک کاربر برای دیگران در طول قطعی ChatGPT در تاریخ ۲۰ مارس به عنوان دلیل این اقدام ذکر شده است.

ChatGPT

ChatGPT هر روز خطرناک‌تر می‌شود

هیچ جزئیاتی در مورد نحوه اجرای این ممنوعیت، یا اینکه آیا این اقدام بر شرکای OpenAI مانند Bing Chat مایکروسافت که از ChatGPT استفاده می‌کنند نیز تأثیر می‌گذارد یا خیر، به اشتراک گذاشته نشده است. OpenAI خالق ChatGPT است.

در ایالات متحده، OpenAI ممکن است با مشکل بزرگتری دست و پنجه نرم کند. مرکز هوش مصنوعی و سیاست دیجیتال (CAIDP) شکایتی را علیه ChatGPT در FTC ثبت کرده است.

این سازمان عام‌المنفعه به بیانیه FTC استناد کرده که به موجب آن استفاده از هوش مصنوعی باید «شفاف، قابل توضیح، منصفانه و از نظر تجربی درست باشد و در عین حال باعث ایجاد مسئولیت‌پذیری شود.» بحث شفافیت به وضوح یک مشکل بزرگ برای OpenAI محسوب می‌شود زیرا مدل مورد استفاده برای ChatGPT انحصاری است، در حالی که بسیاری دیگر از پلتفرم‌ها منبع باز هستند.

CAIDP در شکایت خود به گزارش شرکت OpenAI در مورد کارت سیستم GPT-4، به عنوان مدرکی برای الزام وجود مقررات اشاره می‌کند. «با این وجود، این تلاش‌ها محدود و ناپایدار باقی می‌مانند…» OpenAI اذعان می‌کند که «این امر مدت‌هاست به برنامه‌ریزی و نظارت نیاز دارد».

این شکایت همچنین بر کنار آمدن با خطر سوگیری سیستماتیک توسط OpenAI در کارت سیستم GPT-4 تأکید می‌کند و نگران «ایجاد جوامع خطرناک و تحقیرآمیز برای گروه‌های خاص به حاشیه رانده شده» است.

CAIDP از FTC می‌خواهد «توسعه تجاری GPT را متوقف کند» و «ارزیابی مستقلی از محصولات GPT پیش از گسترش آن در آینده انجام شود». CAIDP خواهان اعمال سایر اقدامات نظارتی برای مهار پیشرفت و گسترش سریع هوش مصنوعی خطرناک و مغرضانه بدون نظارت دولت است.

ثبت تنها یک شکایت در FTC ممکن است منجر به هیچ اقدامی نشود، اما با توجه به پیش‌بینی‌های OpenAI درباره نظارت، وضع برخی مقررات در آینده محتمل به نظر می‌رسد و می‌تواند سرعت انتشار GPT-5 را کاهش دهد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید