کنسول دستی ROG Ally ایسوس عرضه جهانی خواهد شد

ROG Ally

در اوایل ماه آوریل سال جاری، کمپانی ایسوس از کنسول بازی دستی ROG Ally جدید خود رونمایی کرد. این کنسول جدید که مبتنی بر سیستم عامل ویندوز 11 می‌باشد و می‌توان گفت دستگاهی مشابه استیم دک (Steam Deck) است، توانسته تا اکنون سر و صدایی زیادی را در میان طرفداران دنیای گیم و سرگرمی، و کنسول‌های دیجیتال به وجود بیاورد. با این که همچنان اطلاعات دقیقی از جزئیات این کنسول در دسترس قرار نگرفته است، اما طرفداران حوزه گیم مشتاقانه در انتظار انتشار آن هستند و از نظر بسیاری از آن‌ها، کنسول بازی دستی جدید ایسوس می‌تواند یک رقیب جدی برای استیم دک به شمار برود.

کمپانی ایسوس در حال حاضر با اعلام این که کنسول بازی دستی ROG Ally به زودی عرضه جهانی خواهد شد و ممکن است زمان انتشار آن، زودتر از حد انتظار طرفداران اتفاق بی‌افتد، توانسته است با موفقیت این قطار تبلیغاتی جذاب را بر روی ریل خود نگه دارد.

مشخصات ROG Ally

ROG Ally

متاسفانه در حال حاضر شرکت ایسوس تنها اطلاعات محدودی از کنسول بازی دستی جدید ROG Ally خود با مخاطبان به اشتراک گذاشته است و همچنان باید برای دریافت اطلاعات تکمیلی و مشخصات این کنسول مورد انتظار، صبر کرد. در ادامه موارد و مشخصاتی که تا اکنون توسط ایسوس منتشر شده است را  بررسی خواهیم کرد.

بر اساس گزارش‌ها و پیش نمایش‌هایی که تا امروز از این کنسول بازی دستی جدید منتشر شده است، ROG Ally دارای یک صفحه نمایش 7 اینچی می‌باشد. صفحه نمایش این کنسول تصاویری با کیفیت 1080p و رفرش ریت 120HZ به نمایش می‌گذارد.

طبق حدس و گمان‌هایی که تا اکنون در فضای اینترنت منتشر شده است، هسته کنسول ROG Ally دارای پردازنده‌های گرافیکی سفارشی RDNA3 و AMD Zen4 می‌‌باشد و از ترکیب CPU + GPU پیروی خواهد کرد. طبق برخی اطلاعات منتشر شده امکان استفاده از پردازنده Ryzen 7040U نیز در این کنسول بازی دستی وجود دارد.

بر اساس اطلاعات دیگری که توسط Linus در Linus Tech Tips منتشر شده است، ظاهرا کنسول بازی دستی ROG Ally ایسوس دارای یک سیلیکون سفارشی می‌باشد. طبق گفته‌های این وب سایت، سیلیکون سفارشی استفاده شده در این کنسول، می‌تواند در یک پاکت برقی 35 واتی مشابه، نسبت به کنسول بازی دستی استیم دک تا دو برابر عملکرد بهتری را ارائه دهد. بر همین اساس، کنسول ROG Ally باید بتواند 50% رفرش ریت بهتری را نسبت به استیم دک در حالت 15 واتی به نمایش بگذارد.

مشخصات غیر رسمی دیگری نیز کنسول بازی دستی جدید کمپانی ایسوس منتشر شده است. طبق این اطلاعات، ابعاد این کنسول به صورت 28.0 x 11.3 x 3.9 میلی متری می‌باشد. همچنین وزن این دستگاه 608 گرم است که نسبت به کنسول دستی استیم دک، سبک‌تر و جمع و جورتر می‌باشد. همانطور که پیش‌تر گفته بودیم، کنسول بازی دستی ROG Ally از سیستم عامل ویندوز 11 پشتیبانی می‌کند، این عمل به کمک نرم افزارهای سفارشی کمپانی ایسوس صورت می‌گیرد.

این اطلاعات، تمام آن چه بود که تا امروزه راجب کنسول بازی دستی جدید ایسوس، به نام ROG Ally توسط منابع رسمی و غیر رسمی منتشر شده است. با توجه به این که کمپانی ایسوس وعده عرضه بین المللی دستگاه جدید خود را داده است، اکنون تنها مورد مهمی که می‌تواند در سرنوشت و موفقیت این کنسول تاثیر زیادی بگذارد و ذهن طرفداران دنیای گیم را به خود مشغول کرده است، قیمت آن است.

درحال حاضر با توجه به این که کمپانی Valve یک رقابت بسیاری جدی با عرضه مداوم Steam Deck در حوزه کنسول‌های دستی ایجاد کرده است، کار را برای رقبای خود دشوار ساخته است. علاوه‌بر مشخصات قابل قبول استیم دک و موارد مربوط به کارایی و کیفیت این کنسول، قیمت به صرفه آن نیز توانسته به حفظ جایگاه آن در بازار کنسول‌های بازی دستی کمک شایانی کند. اکنون Valve کنسول استیم دک خود را به صورت عمده با قیمت 399 دلار در بازار جهانی عرضه می‌کند.

با توجه به این که مشخصات سخت افزاری و نرم افزاری ROG Ally نسبت به استیم دک کمپانی Valve کمی بالاتر است، پیش بینی می‌شود که قیمت بالاتری نیز داشته باشد. اما اگر ایسوس این کنسول را بالاتر از انتظار عموم مردم قیمت گذاری کند، باید انتظار شکست در رقابت با استیم دک را داشته باشد.

با این حال همچنان باید منتظر انتشار اطلاعات تکمیلی و دیگر موارد کنسول بازی دستی مورد انتظار ROG Ally ماند. باید دید که آیا ایسوس می‌تواند به پرچمدار این حوزه تبدیل بشود یا خیر.

منبع: gsmarena

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید