ظهور تراشه‌های جدید Arm؛ آیا کوالکام و مدیاتک حریف جدیدی خواهند داشت؟

ظهور تراشه‌های جدید Arm خبر مهم این روزهای دنیای سخت‌افزار است. Arm یک شرکت مستقر در انگلستان و متعلق به SoftBank ژاپن است که هسته‌های CPU بیشتر گوشی‌های هوشمند جهان را طراحی می‌کند. این شرکت همچنین مسئول تولید واحدهای پردازش گرافیکی برند Mali است. براساس گزارش فایننشال تایمز، Arm در حال توسعه تراشه‌های جدید خود است. با این حال، شرکت‌هایی مثل کوالکام، مدیاتک، سامسونگ و سایر رقبا نباید نگران باشند. تراشه‌ها مذکور برای کمک به Arm در نشان دادن طرح‌های جدید این شرکت و جذب مشتریان تولید می‌شوند.

به گفته افرادی که با Arm آشنا هستند، این کار به منظور جذب سرمایه بیشتر و افزایش درآمد صورت می‌گیرد. ظاهراً آرم در تلاش است تا برای ورود به بازار سهام نزدک جدیت به خرج بدهد. این امر نیز بدون معرفی تراشه‌های جدید امکان‌پذیر نخواهد بود.

قدرت بالای تراشه‌های جدید Arm

در سپتامبر 2020، پیشنهاد خرید Arm با قیمت 40 میلیارد دلار ارائه شد. این معامله، که انویدیا (بزرگ‌ترین تامین کننده پردازنده‌های گرافیکی جهان) و سومین بزرگ‌ترین تامین کننده جهان را با هم ادغام می‌کرد، به دلیل مشکلات زیاد هرگز تکمیل نشد و بزرگترین تراکنش مربوط به شرکت‌های تولید‌کننده نیمه‌هادی در تاریخ لغو شد.

تراشه‌های جدید Arm قدرت و پیشرفت موجود در بخش طراحی این شرکت را نشان دهند. شرکت Arm پیش از این با همکاری دو شرکت بسیار پیشرفته، یعنی TSMC و سامسونگ، تراشه‌های آزمایشی خاص خود را ساخته است. به گفته کارشناسان این تراشه‌های جدید نسبت به تراشه‌های قبلی قدرت بسیار بالاتری دارند. Kevork Kechichian، رئیس تیم مهندسی Arm’s که نمونه اولیه تراشه‌ها را توسعه می‌دهد، پیش از این در Qualcomm کار کرده و پروژه‌ای را اجرا کرد که منجر به توسعه تراشه Snapdragon شد.

به نظر می‌رسد که این خبر برخی از مشتریان Arm مانند کوالکام و مدیاتک را عصبانی کرده است، زیرا فکر می‌کنند Arm به دنبال رقابت در بازار تراشه است. با این حال، Arm اعلام کرده که هیچ برنامه‌ای برای فروش این تراشه‌ها ندارد و فقط در حال ساخت نمونه‌های اولیه است. نمونه اولیه تراشه‌های جدید Arm برای دستگاه‌های تلفن همراه، لپ‌تاپ و سایر لوازم الکترونیکی ساخته خواهند شد.

مطابق این گزارش، Arm در حال تلاش برای بهبود عملکرد و امنیت طراحی‌های خود است و این کار پیامدهای مثبتی برای کاربران گوشی‌های هوشمند خواهد داشت. این پروژه شش ماه پیش آغاز شد و به همین دلیل هنوز زمان زیادی تا معرفی کلیه تراشه‌های جدید ساخته شده توسط شرکت آرم باقی مانده است.

تراشه‌های جدید Arm

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید