عقب ماندن مایکروسافت اج از سافاری، علیرغم تلاشی که برای هوش مصنوعی می‌کند

بسیاری از مرورگرهای دسکتاپ، همچنان به رقابت برای جذب کاربر ادامه می‌دهند، و با توجه به داده‌های سایت StatCounter در آوریل ۲۰۲۳، سافاری اپل در سهم بازار جهانی از مایکروسافت اج پیشی گرفت.

اگرچه سهم بازار مرورگرها همچنان نزدیک به هم بوده، ولی سهم سافاری از این بازار در ماه آوریل به ۱۱/۸۹ درصد رسید، در صورتی که سهم اج در این ماه ۱۰/۹۵ درصد بوده است. با این حال هر دو مرورگر همچنان از گوگل کروم عقب هستند، که توانسته رتبه اول خود را با بیش از ۶۰ درصد کاربران حفظ کند.

این اعداد و ارقام با توجه به سرمایه‌گذاری‌های اخیر مایکروسافت در زمینه هوش‌ مصنوعی، جالب به نظر می‌رسند. مشارکت چند میلیارد دلاری مایکروسافت با کمپانی OpenAI به آنها کمک کرده تا بتوانند برای جذب کاربران بیشتر، از چت‌بات ChatGPT برای موتور‌های جستجوی اج و بینگ استفاده کنند.

Safari

مرورگرهای اج و بینگ که به هوش مصنوعی مجهز شده‌اند، ممکن است نظر کاربران را جلب کنند. با این حال، ارقام اخیر نشان می‌دهد که امکان دارد تعداد کاربران این مرورگرها کاهش یابد.

قابل ذکر است، در ماه می ۲۰۲۲، Atlas VPN مطلبی را منتشر کرد که نشان می‌داد مرورگر سافاری اپل به بیش از ۱ میلیارد نفر در تمامی پلتفرم‌ها، از جمله آیفون و کامپیوترهای مک، خدمات‌رسانی می‌کند. در مقابل، مایکروسافت اج تقریباً به ۲۱۳ میلیون کاربر خدمت‌رسانی کرده است. در حالی که مایکروسافت اج با دستگاه‌ها و سیستم‌های رقیب سازگار است، اما عمدتاً به رایانه‌های رومیزی اتکا دارد، که باعث می‌شود این برند به اندازه کافی در دسترس نباشد.

مایکروسافت در حال حاضر در بازار گوشی‌های هوشمند فعالیت کمی دارد و به غیر از برخی مدل‌های جدید مانند Surface Duo، محصول دیگری در این زمینه ندارد. در همین حال، اپل مرورگر سافاری خود را در تمامی نسل‌های آیفون پشتیبانی می‌کند. همچنین چندین برند تولیدکننده گوشی هوشمند در جهان با گوگل برای استفاده از مرورگر کروم این شرکت همکاری می‌کنند. و علاوه بر آن، گوگل از این مرورگر بر روی گوشی‌های خود، یعنی پیکسل نیز استفاده می‌کند.

مایکروسافت همچنان به افزودن ویژگی‌های مختلف به مرورگرها ادامه می‌دهد تا باعث شود کاربران، اج و بینگ را نسبت به سایر موتورهای جستجو ترجیح دهند. بر اساس تجربه برخی کاربران، اگر در مرورگر بینگ، کلمه «Google» را جستجو کنید، این مرورگر دلایلی را برای ترجیح دادن بینگ به گوگل به شما نشان می‌دهد.

اپل نیز در این راستا اقدامات مشابهی را انجام داده است، مانند اعمال محدودیت سنی ۱۷ سال به بالا در اپ‌استور، برای برنامه‌هایی که از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند، مثل مایکروسافت اج و BlueMail، که مجهز به ChatGPT هستند. این برنامه‌ها در گوگل‌پلی محدودیت سنی ندارند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید