چیپ‌‌های A17 و M3 اپل در وضعیت نامشخص؛ TSMC در پی افزایش قیمت‌ها

طبق اخبار منتشر شده، اپل درخواست TSMC برای افزایش قیمت چیپ‌ها در سال ۲۰۲۳ را رد کرده است. این تصمیم به این دلیل گرفته شد که ظاهرا میزان فروش آیفون‌ها در حال کاهش است و افزایش قیمت این محصول با توجه به این کاهش فروش دلیل منطقی‌ای ندارد. اپل معتقد است که تاکنون برای تمام چیپ‌ها مبلغ مدنظر را پرداخت کرده و افزایش قیمت‌ها با وجود فروش و عملکرد ناامید کننده‌ آیفون‌ها، ناعادلانه خواهد بود.

دست رد اپل به افزایش قیمت TSMC در میان مشکلات توسعه چیپ‌های ۳ نانومتری

مشکلات TSMC برای توسعه چیپ‌های ۳ نانومتری باعث شده تا اپل عملکرد مدنظر خود را برای جدیدترین چیپست‌هایی که قرار است در آیفون‌های پرچمدار جدید قرار بگیرند، کاهش دهد. اپل تنها مشتری TSMC برای چیپ‌های ۳ نانومتری بوده و مدت‌هاست که در انتظار پیدا شدن راه‌حلی برای مشکلات توسعه این چیپ‌ها نزد TSMC است. شرایط کنونی ممکن است باعث به خطر انداختن روابط میان این دو کمپانی شود و اگر بهبودهای لازم انجام نگردد، اپل مجبور به کاهش قابل توجه عملکرد چیپ A17 خود خواهد شد.

TSMC

این کاهش عملکرد ممکن است به چیپست M3 اپل نیز منتقل شود، چیپستی که برای مک‌بوک‌های بعدی استفاده خواهد شد. اگر پردازنده‌های ۳ نانومتری TSMC نتوانند انتظارات اپل را برآورده کنند، ممکن است M3 نیز شامل کاهش‌ قابل توجه عملکرد شود.

اینسایدرهای دنیای تکنولوژی معتقدند که ممکن است اپل در چیپست‌های A17 و M3 راندمان بهتر را به عملکرد خام ترجیح دهد. این موضوع تغییری استراتژیک در جهت مشکلات TSMC در زمینه توسعه چیپست‌های ۳ نانومتری خواهد بود. البته با توجه به راندمان فوق‌العاده فعلی TSMC، دیدن تغییری قابل توجه در آینده نزدیک بعید به نظر می‌رسد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید