پردازنده‌های ۲۰۲۳ اپل با چیپست M2 چگونه خواهند بود؟

پردازنده‌های ۲۰۲۳ اپل با چیپست M2 چگونه خواهند بود؟مارک گورمن، مدیر بلومبرگ، اطلاعاتی در مورد انتظارات خود از چیپست M2 سیلیکونی آینده به اشتراک گذاشته است که از خانواده M1 SoC پیروی می‌کند.

چیپست M2؛ تراشه‌ای قدرتمند و گسترده‌تر از M1

شایعه شده است که نسل بعدی سیلیکون محاسباتی اپل که به طور آزمایشی چیپست M2 سیلیکونی نامیده می‌شود، ظرف چند ماه آینده رسمی خواهد شد، اما طبق یک افشاگر قابل اعتماد اپل، مجموعه تراشه‌های M2 در مقایسه با انواع تراشه‌های موجود M1 حتی گسترده‌تر و قدرتمندتر خواهد بود. پس از معرفی تراشه M1 خود در سال ۲۰۲۲، اپل آن را با دو نسخه پیشرفته به نام‌های M1 Pro و M1 Max دنبال کرد.

پردازنده‌های ۲۰۲۳ اپل با چیپست M2 چگونه خواهند بود؟ - gsmarena 001 ۲ 1

چیپست M1 دارای هشت هسته پردازنده و هشت هسته پردازشگر گرافیکی بود، در حالی که مدل‌های M1 Pro و Max تعداد هسته‌های CPU را به ۱۰ افزایش دادند و تعداد هسته‌های گرافیکی به عدد ۳۲ رسید. در اوایل این ماه، اپل یک نوع قدرتمندتر به نام M1 Ultra را معرفی کرد که در اصل دو پردازنده M1 Max با یک interposer سیلیکونی به هم متصل شده‌اند و پیکربندی با ۲۰ هسته CPU و حداکثر ۴۸ هسته گرافیکی را ارائه می‌دهند.

اکنون مارک گورمن از بلومبرگ در خبرنامه PowerOn خود اطلاعاتی در مورد چیپست M2 و انواع آن به اشتراک گذاشته است. در واقع پایه و اساس تراشه وانیلی M2 همانند سیلیکون M1 با هشت هسته CPU است.

با این حال، هسته‌های GPU احتمالاً به ۹ یا ۱۰ می‌رسند، در حالی که M1 در انواع ۷ هسته‌ای و ۸ هسته‌ای GPU ارائه می‌شود. در ردیف بعدی M2 Pro و M2 Max قرار دارند که هر دو تعداد هسته‌های CPU را به ۱۲ می‌رسانند که از ۱۰ هسته CPU ارائه شده توسط تراشه‌های M1 Pro و M1 Max بیشتر است. در مورد تعداد هسته‌های گرافیکی، طبق گزارش‌ها، M2 Pro دارای ۱۶ هسته گرافیکی است، در حالی که M2 Max را با عملکرد گرافیکی به ۳۲ هسته‌ای GPU ارتقا می‌دهد.

پردازنده‌های ۲۰۲۳ اپل با چیپست M2 چگونه خواهند بود؟ - Apple m2 chip concept artبا آمدن به جنبه سخت افزاری، گورمن خاطرنشان می‌کند که نوسازی مک بوک ایر بازطراحی شده قرار است در اواخر امسال با چیپست M2 در داخل آن به صورت رسمی معرفی شود. همین تراشه برای تامین انرژی مک‌بوک پرو سطح پایه که انتظار می‌رود اواخر امسال نیز عرضه شود، معرفی شده است و در نهایت، یک iMac و یک Mac Mini با چیپست M2 نیز گفته می‌شود که در خط تولید قرار دارند.

M2 Pro و M2 Max برای به‌روزرسانی مدل‌های مک‌بوک پرو ۱۴ و ۱۶ اینچی در سال ۲۰۲۳ طراحی شده‌اند. به علاوه، یک iMac Pro با گزینه‌های تراشه‌های مشابه نیز ممکن است در خط تولید محصولات اپل باشد.

درست مانند M1 Ultra، گورمن همچنین انتظار دارد اپل تراشه M2 Ultra را در سال آینده عرضه کند اما در مقایسه با M1 Ultra که ۲۰ هسته CPU و حداکثر ۴۸ هسته GPU ارائه می‌دهد، M2 Ultra با ۲۴ هسته CPU و حداکثر ۶۴ هسته GPU ظاهراً یک درجه بالاتر خواهد رفت. نکته جالب این است که مارک گورمن همچنین اولین نسخه M2 Extreme را پیش‌بینی می‌کند که ممکن است دارای ۴۸ هسته پردازنده مرکزی و حداکثر ۱۲۸ هسته گرافیکی باشد.

چند ماه پیش، او همچنین اولین تراشه M1 Extreme را پیش‌بینی کرد که برای به‌روزرسانی مک پرو طراحی شده است که طبق گزارش‌ها، ۴۰ هسته CPU و بین ۶۴ تا ۱۲۸ هسته پردازشگر گرافیکی دارد. با این حال، جزئیات چیپست M2 در بهترین حالت با به‌روزرسانی‌های متعدد مانند حدس‌های هوشمندانه به نظر می‌رسند و برنامه‌های واقعی اپل ممکن است در مسیر تغییر کنند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید