اپل M1 Ultra را معرفی کرد!

M1 Ultra

اپل دیروز M1 Ultra را معرفی کرد، قدرتمندترین پردازنده سفارشی مبتنی بر ARM که برای کامپیوتر دسکتاپ مک استودیو جدیدش طراحی شده است.

M1 Ultra در اصل دو تراشه M1 Max است که با یک معماری اتصال جدید که اپل آن را UltraFusion می‌نامد به هم متصل شده‌اند. این اتصال از یک interposer سیلیکونی استفاده می‌کند که ۲.۵ ترابایت بر ثانیه پهنای باند اضافه می‌کند. این امر نگرانی‌های تاخیر و پهنای باند را در مقایسه با داشتن دو تراشه جداگانه متصل از طریق مادربرد کاهش می‌دهد.

از آنجایی که اساساً منابع M1 Max را دو برابر می کند، M1 Ultra دارای پردازنده ۲۰ هسته‌ای، پردازنده گرافیکی ۶۴ هسته‌ای و موتور عصبی ۳۲ هسته‌ای است که همه آنها دو برابر M1 Max هستند.

طبق معمول، اپل اعداد عملکردی را برای ما در نظر گرفته است. M1 Ultra ادعا می‌کند که ۹۰٪ عملکرد بالاتری برای مصرف انرژی مشابه Intel Core i9-12900K ارائه می‌دهد و می‌تواند با استفاده از ۱۰۰ وات کمتر با حداکثر عملکرد اینتل مطابقت داشته باشد. M1 Ultra همچنین در کارهای چند رشته‌ای بسیار ساده تر از 12900K است، اگرچه اپل دقیقا وظایف را مشخص نکرده است.

Apple announces M1 Ultra with 20-core CPU and 64-core GPU

از نظر عملکرد پردازنده گرافیکی، مدل ۶۴ هسته‌ای در اوج عملکرد خود ۲۰۰ وات کمتر از Nvidia GeForce RTX 3090 مصرف می‌کند و در عین حال عملکرد بهتری نسبت به کارت Nvidia دارد. باز هم، اپل مشخص نکرد که تحت کدام وظیفه این آمار به دست آمده است.

Apple announces M1 Ultra with 20-core CPU and 64-core GPU

پهنای باند حافظه در M1 Ultra نیز بیشتر از مدل های قبلی است و به ۸۰۰ گیگابایت بر ثانیه می‌رسد. M1 Ultra را می‌توان با حداکثر ۱۲۸ گیگابایت حافظه یکپارچه پیکربندی کرد. مانند سایر مدل‌های M1، کل این مجموعه حافظه هم برای CPU و هم برای GPU قابل دسترسی است.

با توجه به دوبرابر شدن بلوک موتور رسانه، M1 Ultra همچنین می‌تواند کارهای بسیار دیوانه‌کننده‌ای را در مورد رمزگشایی رسانه انجام دهد، از جمله اینکه می‌تواند تا ۱۸ استریم ویدیوی 8K ProRes 422 را همزمان پخش کند. همچنین از حداکثر پنج نمایشگر پشتیبانی می‌کند که چهار مورد از آن ها می‌تواند 6K Pro Display XDR و پنجمین نمایشگر 4K باشد.

Apple announces M1 Ultra with 20-core CPU and 64-core GPU

در نهایت، از نظر نرم‌افزاری، M1 Ultra به عنوان یک پردازنده در برنامه‌ها ظاهر می‌شود، به این معنی که همه برنامه‌ها بدون نیاز به تغییر به‌طور خودکار اجرا و مقیاس می‌شوند. علاوه بر این، macOS به گونه‌ای طراحی شده است که با سخت‌افزار مقیاس‌پذیر باشد، بنابراین می‌تواند به طور خودکار از افزایش عملکرد تراشه استفاده کند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید