دعوای Epic Games و Apple به کجا کشیده شد؟

در این مطلب با گیگ‌تک همراه باشید تا به بررسی جزئیات کامل شکایات و ناهماهنگی‌های بین دو کمپانی Apple و Epic Games بپردازیم.

Apple vs Epic Games

شرکت Epic Games سازنده بازی معروف و محبوب Fortnite در سال گذشته به دلیل حذف شدن این عنوان از فروشگاه برنامه‌های App Store دستگاه‌های Apple شکایتی را بر ضد این کمپانی تنظیم کرد. این در حالی است که حذف شدن این برنامه از لیست اپ استور، باعث می‌شود تا حدود ۱۱۶ میلیون از کاربران Fortnite که در پلتفرم iOS بازی می‌کردند دیگر به‌روزرسانی دریافت نکنند و ضرری بزرگ برای Epic Games باشد.

با این وجود، پس از آمریکا، استرالیا و انگلستان، حال نوبت به دادگاه اروپا رسیده تا Epic Games اظهارات خود را بر ضد اپل روانه کاغذهای دادرسی کند. اما شاید برای شما جالب باشد که دلیل این مشکل به وجود آمده بین این دو شرکت را بدانید؛ درواقع هنگامی که شرکت Apple برای خرید درون برنامه‌ای کاربران در بازی Fortnite مقداری از سود را به دلیل ارائه درگاه پرداخت برای خود برمی‌داشت، Epic Games روش خود را در پیش گرفت و این درگاه پرداختی را دور زد تا کاربران خریدی ارزان‌تر و در عین حال بدون دخالت Apple را داشته باشند.

پس با این حساب Epic Games به دنیال چیزی فراتر از خواسته خود، یعنی بازگشت بازی Fortnite به اپ استور گوشی‌های آیفون است و در واقع قصد دارد تا دیوار بسته اپل را یکبار برای همیشه بشکند تا کاربران بدون دخالت این کمپانی، به راحتی خریدهای خود را انجام دهند. اما آیا چنین امری امکان‌پذیر خواهد بود؟

ادعای Apple و Epic Games چیست؟

Apple vs Epic Games

صحبت‌های دقیق و موشکافی شده هر کمپانی در منطقه‌های مختلف شاید کمی متفاوت باشد، اما همه آن‌ها یک هدف را برای هر شرکت بیان می‌کنند و اظهارات کاملا مشابهی را بیان می‌کنند.

همانطور که اشاره شد، Epic Games قصد دارد تا دست اپل از گرفتن سود خریدهای کاربران را قطع کند و این امر باعث شده تا هشتگ FreeFortnite# در میان کاربران فضای مجازی برای آزاد کردن این بازی بسیار رایج شود. به گفته این شرکت، Apple در حال اعمال یک قانون مونوپولی بسیار غیرمنصفانه است که در آن ۳۰ درصد از سود خریدهای درون‌برنامه‌ای را برداشته و آیتم‌ها را گران‌تر می‌کند.

حال خواسته Epic Games از دادگاه‌های بین‌المللی این است که اپل به جای اینکه درهای iOS را به سمت همه ببندد، بهتر است حتی اجازه دهد تا یک فروشگاه برنامه‌های دیگر را به جز اپ استور هم در پلتفرم خود قرار دهد تا برنامه‌ها و بازی‌هایی که قصد پشتیبانی از سیاست‌های Apple را ندارند هم حق انتخاب داشته باشند.

از سوی دیگر، Apple اظهار درستی را مبنی بر شکسته شدن قوانین فروشگاه آنلاین خود بیان می‌کند که Epic Games در آن باعث شده تا پس از پذیرفتن آن‌ها هنگام اضافه کردن بازی Fortnite به اپ استور، حال همان قوانین را زیر پا گذاشته و سهم اپل از ارائه این برنامه در پلتفرم iOS و ایجاد درگاه پرداختی امن را نادیده گرفته است.

شاید به نحوی نظر هر دو شرکت درست باشد، اما در این بین، اگر رای دادگاه به نفع هرکدام از آن‌ها صادر شود اتفاقات بزرگی برای هر دو کمپانی رخ خواهد داد. به نحوی که با پیروزی اپیک گیمز، ممکن است نصب هر برنامه‌ای روی پلتفرم iOS عملی شود، یا اینکه با پیروزی اپل، دیگر شاهد هیچ برنامه یا بازی دیگری که با موتور گرافیکی Unreal Engine ساخته شده است نباشیم.

تاریخ دادگاه

بر اساس گزارش Techradar دادگاه بین Apple و Epic Games ابتدا در کشور ایالات متحده آمریکا و در تاریخ ۳ مارس ۲۰۲۱ رخ خواهد داد که حدودا ۹ ماه پس از شکایت رسمی دو شرکت انجام شده است. با این وجود گرچه دادگاه آمریکا کمی زودتر موعد برگزار می‌شود، اما سایر دادگاه‌های دیگر مناطق که اپیک گیمز طی چند ماه گذشته به ترتیب آن‌ها را از شکایت خود مطلع ساخته، هنوز تاریخ برگزاری مشخصی ندارند.

با این حال طبق اعلام دادگاه آمریکا که ۹ ماه بعد به تاریخ مناسبی برای برگزاری رسیده است، می‌توان انتظار داشت که سایر دادگاه‌های مناطق دیگر از جمله استرالیا، انگلستان و اروپا نیز به ترتیب در سال ۲۰۲۱ و حتی ۲۰۲۲ شکل خواهند گرفت تا به مسئله بین Apple و Epic Games حساب‌رسی کنند.

این دادگاه چه تاثیری بر Fortnite و سایر بازی‌ها دارد؟

Apple vs Epic Games

با درصد بالایی این احتمال وجود دارد که دادگاه رای میانه و به نفع هر دو شرکت را صادر کند که طی آن، بازی Fortnite دیگر هرگز در پلتفرم iOS دیده نشود و در عین حال، سایر برنامه‌ها و بازی‌های ساخته شده با موتور گرافیکی Unreal Engine همچنان پابرجا بمانند؛ اما اگر Epic Games با ارائه مستندات کافی در این دادگاه پیروز شود چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

از آنجایی که فکر بازگشت Fortnite به اپ استور هم کمی محال به نظر می‌رسد، ممکن است پس از پیروزی شرکت Epic Games یک برنامه فروشگاه آنلاین کاملا اختصاصی برای این کمپانی روی پلتفرم iOS ایجاد شود که در آن اپیک گیمز قادر خواهد بود تا بازی‌ها و برنامه‌های خود را در اختیار کاربران قرار دهد. چیزی مشابه با نسخه اندروید و رایانه شخصی آن که حق انتخاب بیشتر  و بهتری را به کاربر می‌دهد.

این درحالی است که برای سایر شرکت‌ها و بازیسازان، این خبر می‌تواند بسیار امیدوار کننده باشد؛ چراکه Epic Games هم‌اکنون در فروشگاه خود در پلتفرم رایانه شخصی تنها چیزی حدود ۱۲ درصد از سود برنامه‌ها و بازی‌های ارائه شده را برمی‌دارد که سیاست بسیار منصفانه‌تری از سهم ۳۰ درصدی Apple حساب می‌شود.

به هر حال نتیجه این دادگاه و رای به نفع اپیک گیمز می‌تواند تاثیرات به‌سزایی را روی کار سایر فروشگاه‌های آنلاین بازی و یا حتی پلتفرم‌ها مانند پلی‌استیشن و ایکس‌باکس داشته باشد؛ اما چنان که پیداست، قاضی دادگاه ایالات متحده بیشتر از هرچیز کنجکاو است تا بداند نظر اصلی و نهایی Epic Games درباره این سیاست Apple چیست و چرا در ابتدا تصمیم بر شکستن قوانین، حتی پس از پذیرفتن آن گرفته است.

چه تصمیماتی بین Apple و Epic Games تا الان گرفته شده است؟

Apple vs Epic Games

درحالی که جلسه دادگاه بین این دو کمپانی هنوز برگزار نشده، اما قاضی دادگاه ایالات متحده، یوون گونزالز راجرز (Yvonne Gonzalez Rogers) خواسته شرکت Epic Games را برای بازگشت بازی Fortnite به فروشگاه اپ استور گوشی‌های اپل رد کرده است.

Epic Games در پاییز سال گذشته میلادی درخواست داده بود تا هنگامی که دادگاه برگزار می‌شود، این بازی در فروشگاه اپ استور باقی بماند تا کاربران بتوانند آن را تجربه کنند، اما ظاهرا این خواسته به در بسته خورده است. با این وجود، راجرز درخواست Apple را هم برای حذف تمامی بازی‌ها و برنامه‌های ساخته شده با موتور گرافیکی Unreal Engine را هم رد کرده تا به نحوی عدالت بین این دو کمپانی به خوبی رعایت شود.

همچنین طبق تواق هر دو کمپانی، مشخص شد که ظاهرا دادگاه ایالات متحده بدون هیچ هیئت ژوری برگزار می‌شود و تنها رای قاضی برای آن‌ها مهم خواهد بود تا تصمیم نهایی یکبار و بدون چون و چرا عملی شود. به علاوه، به درخواست راجرز گفته شده تا در تاریخ مشخص، ابتدا تنها دو نماینده شرکت‌ها در یک مراسم جداگانه به صورت حضوری با همدیگر ملاقاتی را داشته باشند تا مشکل کمی راحت‌تر حل شود.

این مورد نیز ممکن است که Epic Games با پیشنهاد یک روش جدید پرداختی، در صورت موافقت Apple به کلی ورق را برگرداند و همه چیز طبق روال پیش برود؛ به نحوی که هم اپل سودی را دریافت کند، و هم اپیک گیمز بتواند بازی‌های خود را از جمله Fortnite در اپ استور بدون دردسر قرار دهد. با این وجود همه این اظهارات در حال حاضر تنها درباره دادگاه آمریکا بوده و سایر دادگاه‌های مناطق دیگر فعلا در حال بررسی و آنالیز اولیه اطلاعات ارائه شده توسط Epic Games بر ضد Apple هستند تا پس از بررسی نهایی، اعلام کنند که آیا این پرونده اصلا ارزش گذاشتن وقت را دارد یا نه.

مطلب قبلیNvidia در مقابل AMD: مقایسه عملکرد دو غول سازنده کارت گرافیک
مطلب بعدیاسکین‌های بازی Fortnite در ماه مارس ۲۰۲۱

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید