اپل تعداد دقیق اپلیکیشن‌های موجود در اپ استور تا پایان سال ۲۰۲۲ را اعلام کرد

اپل برای اولین بار در ۱۰ جولای ۲۰۰۸، اپ استور را همزمان با رونمایی آیفون ۳G، معرفی کرد. ورود اپ استور، توانست گوش‌های آیفون را بسیار کاربردی‌تر از گذشته کند. اپ استور کار خود را با ۵۰۰ اپلیکیشن قابل دانلود شروع کرد. زمانی که اپل تبلیغات خود را در سال ۲۰۰۹ برای آیفون ۳G اس آغاز کرده بود، ادعا می‌کرد که ۷۵۰۰۰ اپلیکیشن قابل دسترس در اپ استور وجود دارد. این رقم تا فوریه ۲۰۱۰ دو برابر شد و به ۱۵۰۰۰۰ برنامه رسید.

اپل اولین گزارش شفاف‌سازی در مورد اپلیکیشن‌های خود را منتشر کرد 

تا سال ۲۰۱۱ که ۳۴ ماه از راه‌اندازی اپ استور می‌گذشت، بیش از ۵۰۰ هزار برنامه در دسترس کاربران قرار گرفته بود. این روند افزایشی ادامه دار بود و در سال ۲۰۱۲، اپ استور ۷۰۰ هزار برنامه را برای کاربران در دسترس قرار داد. اما گوگل پلی‌استور، که در سال ۲۰۰۸ برای اولین بار به عنوان مارکت اپلیکیشن‌های اندرویدی، بر روی T-Mobile G1 کار خود را آغاز کرد (با کمتر از ۵۰ برنامه)، توانست در جولای سال ۲۰۱۳ از اپ‌استور پیشی بگیرد و برای اولین بار به رکورد یک میلیون برنامه برسد. در آن زمان، اپ‌استور ۹۰۰ هزار برنامه را به کاربران ارائه می‌داد و ۵ ماه بعد از آن توانست به رکورد یک میلیون برنامه برسد.

اپل

اپل به تازگی گزارش شفاف‌سازی اپ استور در سال ۲۰۲۲ را منتشر کرد که دقیقاً نشان می‌دهد تا پایان سال گذشته چه تعداد برنامه در اپ‌استور موجود بوده است. این رقم به ۱۷۸۳۲۳۲ برنامه رسید که نسبت به ۱۴ سال پیش و آغاز کار اپ‌استور، ۳۵۶۶ برابر شده است. طبق گفته‌ی اپل، آنها سال گذشته ۱۸۶۱۹۵ اپلیکیشن را از اپ استور حذف کردند.

همچنین اپل اضافه کرد که «برنامه‌ها ممکن است به دلایل مختلفی از اپ‌استور حذف شوند، از جمله نقض قوانین محلی، نقض مکرر خط‌مشی اپ‌استور، تقلب و درخواست‌ تنظیم‌کننده‌ها». بخش بازی‌ها با ۳۸۸۸۳ برنامه، و ابزار کاربردی با ۲۰۰۴۵ برنامه، دو دسته‌ای بودند که بیشترین برنامه‌های حذف شده را در اپ‌استور در سال گذشته داشتند.

اپل ۱۴۷۴ اپلیکیشن را به دلیل درخواست‌های دولتی از اپ استور حذف کرد. این شرکت اعلام کرد، “برنامه‌ها فقط از فروشگاه‌هایی حذف می‌شود که نهاد منطقه مربوطه درخواست حذف آن را داده و در مناطق دیگر در دسترس باقی می‌مانند.” ۹۷ درصد اپلیکیشن‌هایی که از این طریق حذف شده‌اند، به درخواست کشور چین بوده است.

با اینکه توسعه‌دهندگان، درآمد بیشتری از اپ‌استور نسبت به پلی‌استور دارند، این مارکت اندرویدی تقریباً ۱ میلیون برنامه بیشتر از اپ‌استور در اختیار کاربران قرار داده است. طبق آمار Statista، پلی‌استور تا پایان سال گذشته ۲۶۹۴۱۱۴ اپلیکیشن قابل دسترس در فروشگاه خود داشت. ادعایی که بسیاری برای توضیح این اختلاف ارائه کرده‌اند این است که، با توجه به اینکه خریداران آیفون پول بیشتری برای خرید گوشی خود می‌پردازند، این توانایی را دارند که برنامه‌های بیشتری را نسبت به کاربران اندروید خریداری کنند.

اپل گزارش شفاف‌سازی اپلیکیشن‌ها را به عنوان بخشی از یک طرح دعوی حقوقی دسته جمعی ارائه کرد

اپل با انتشار گزارش شفاف‌سازی اپ‌استور برای اولین بار در تاریخ خود در سال ۲۰۲۲ نوشت: “گزارش شفاف‌سازی ما درباره‌ی اپ استور، اطلاعاتی را در مورد نحوه عملکرد ما در همه ۱۷۵ کشور و منطقه‌ای که به آن دسترسی دارند ارائه می‌دهد. در ادامه اطلاعاتی را مشاهده خواهید کرد که تلاش‌های ما را برای کمک به تبدیل اپ‌استور به مکانی امن و قابل اعتماد برای کاربران و یافتن برنامه‌هایی که دوست دارند برجسته می‌کند. این گزارش، داده‌های مربوط به سال ۲۰۲۲ را پوشش می‌دهد و ما اطلاعات را سالانه بروزرسانی خواهیم کرد.”

البته اپل این گزارش را از روی حسن نیت خود منتشر نکرده است. این گزارش، بخشی از تسویه حساب مربوط به یک دعوی حقوقی ۱۰۰ میلیون دلاری بین اپل و توسعه دهندگان اپلیکیشن‌ها در سال ۲۰۲۱ بود. علاوه بر این، اپل موظف به پرداخت خسارت به توسعه‌دهندگان است. (نیمی از آنها چک ۲۵۰ دلاری دریافت کردند در حالی که ۱ درصد از آنها قرار بود ۳۰۰۰۰ دلار از اپل دریافت کنند). این تسویه حساب اپل را ملزم می‌کند که هر ساله این گزارش را منتشر کند، که اولین آن برای سال ۲۰۲۲ بود.

شاکیان ادعا کردند که اپل به توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌ها اجازه نمی‌دهد با مشتریان خود ارتباط برقرار کنند. اپل نمی‌خواست این توسعه‌دهندگان لینک‌هایی را به پلتفرم‌های پرداخت شخص ثالث ارائه دهند که به مشترکین اجازه می‌دهد با استفاده از یک پلتفرم پرداخت شخص ثالث، خریدهای درون برنامه‌ای انجام دهند.

استفاده از پلتفرم شخص ثالث، باعث می‌شود که کاربران پلتفرم پرداخت درون برنامه‌ای اپل را که ۳۰ درصد مبلغ پرداختی را برای خود دریافت می‌کند دور بزنند.

این گزارش نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۲، میانگین تعداد کاربرانی که هر هفته در اپ استور دنبال برنامه‌ای می‌گردند، ۳۷۳۲۱۱۳۹۶ نفر بوده است. تعداد کل برنامه‌هایی که در ده نتیجه برتر حداقل ۱۰۰۰ جستجو ظاهر شده، ۱۳۹۹۷۴۱ بوده است. تا پایان سال ۲۰۲۲، تعداد توسعه‌دهندگانی که توسط اپل پذیرفته شدند، ۳۶۹۷۴۰۱۵ عدد بوده‌ است.

میانگین تعداد بازدیدکنندگان هفتگی اپ‌استور ۶۵۶۷۳۹۸۸۹ عدد و میانگین تعداد دانلود اپلیکیشن در هر هفته ۷۴۷۸۷۳۸۷۷ عدد بوده است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید