اپل ممکن است با iOS 17 پشتیبانی نرم‌افزاری از یکی از مهم‌ترین آیفون‌های خود را خاتمه دهد

تنها چند هفته دیگر تا WWDC 2023 اپل و معرفی iOS 17 باقی مانده است، یعنی زمانی که انتظار داریم این شرکت بروزرسانی‌های نرم‌افزاری جدیدی را برای آیفون، اپل واچ، آیپد، مک و غیره معرفی کند. این بدان معناست که در طول کنفرانس شاهد پیش‌نمایشی از iOS 17 و watchOS 10 وiPadOS 17 و macOS 14 خواهیم بود. با این حال، با توجه به گزارش جدیدی که منتشر شده به نظر می‌رسد که iOS 17 و iPadOS 17 از دستگاه‌هایی که بین نوامبر ۲۰۱۵ و نوامبر ۲۰۱۷ معرفی شده‌اند، پشتیبانی نخواهند کرد.

برخی گوشی‌های محبوب آیفون با iOS 17 از رده خارج می‌شوند

طبق گزارش MacRumors، منبعی با سابقه در زمینه بروزرسانی‌های نرم‌افزاری، iOS 17 از دستگاه‌های زیر پشتیبانی نخواهد کرد: آیفون ۸، آیفون ۸ پلاس، آیفون X، نسل اول آیپد پرو ۹/۷ اینچی و ۱۲/۹ اینچی و آیپدهای نسل پنجم.

iOS 17

اگر اینطور باشد، این گزارش نشان می‌دهد که اپل با بروزرسانی‌های جدید iOS 17 و iPadOS 17، پشتیبانی از دستگاه‌های دارای تراشه A11 Bionic یا قدیمی‌تر را کنار خواهد گذاشت. اما به نظر می‌رسد که استثنائات معدودی مانند نسل ششم و نسل هفتم آیپد با تراشه A10 Fusion و همچنین نسل دوم آیپد پرو ۱۰/۵ و ۱۲/۹ اینچی با تراشه‌های A10X Fusion نیز وجود خواهد داشت.

در حال حاضر، هر آیفون یا آیپدی که دارای تراشه A5 تا A11 باشد، آسیب‌پذیری امنیتی بوترام را دارد که توسط اپل قابل اصلاح نیست. این به این دلیل است که بوترام فقط در برابر اطلاعاتی که قابل تغییر نبوده و فقط خواندنی هستند عمل می‌کند. با توجه به این اکسپلویت، این دستگاه‌های خاص توانسته‌اند در چندین نسخه iOS جیلبریک شوند، که این امکان را برای کاربران فراهم می‌کند سیستم فایل iOS را تغییر دهند.

iOS 16 نیز در سال گذشته پشتیبانی از برخی دستگاه‌های قدیمی‌تر از جمله آیفون ۶اس، آیفون ۶اس پلاس، آیفون ۷، آیفون ۷ پلاس، آیفون SE نسخه اول، آخرین آیپاد تاچ، آیپد ایر ۲ و آیپد مینی ۴ را کاهش داد. بنابراین، قطع پشتیبانی از دستگاه‌های آیفون ۸ و آیفون X در iOS 17 موضوع چندان تعجب‌آوری نیست. این دستگاه‌ها در حال حاضر پنج ساله شده‌اند. اپل همچنان از نظر ارتقای نرم‌افزاری برای دستگاه‌های قدیمی‌تر بهتر از بسیاری از سازندگان گوشی‌های اندرویدی پشتیبانی می‌کند. با این حال، با توجه به تاثیرگذاری آیفون X در طول این سال‌ها، شنیدن این موضوع که این گوشی بالاخره می‌تواند کنار گذاشته شود، قابل توجه است.

انتظار می‌رود شاهد معرفی iOS 17 و سایر بروزرسانی‌های نرم‌افزاری در WWDC در تاریخ ۵ ژوئن باشیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید