استیو وزنیاک هم از AI می‌ترسد؛ نظر وزنیاک در مورد استفاده از AI چیست؟

استیو وزنیاک، هم بنیان‌گذار شرکت اپل که به طور عام با نام “واز” مشهور است، می‌گوید هوش مصنوعی ممکن است تشخیص بسیاری از جرایم را سخت‌تر کند. وزنیاک می‌گوید محتویاتی که توسط هوش مصنوعی ایجاد می‌شوند، باید به وضوح شناسایی شوند و باید به صورت مداوم مورد کنترل قرار بگیرند، در غیر این صورت افراد بزهکار از این فناوری بهره خواهند برد.

ترس استیو وزنیاک از AI

دو ماه پس از اینکه وزنیاک و دیگر رهبران فناوری، از جمله ایلان ماسک، یک نامه سرگشاده را برای کاهش توسعه مدل‌های هوش مصنوعی قدرتمند امضا کردند، او در مصاحبه با بی بی سی بیشتر در مورد این موضوع صحبت کرد.

وزنیاک در گفت و گو با زوئی کلاینمن، سردبیر فناوری بی بی سی، گفت: «هوش مصنوعی به اندازه‌ای قدرتمند شده است که می‌تواند به بزهکاران کمک کند تا به طور کامل هویت خود را پنهان کنند».

با این حال، واز معتقد است عدم احساسات در AI باعث می‌شود هوش مصنوعی نتواند جایگزین انسان‌ها در محیط کار شود، اما او می‌ترسد که تبهکاران به کمک این ابزار جدید بتوانند به طور کامل مردم را فریب دهند. این امر به خاطر آن است که روبات‌های چت هوش مصنوعی مانند ChatGPT می‌توانند متنی را تولید کنند که برای عموم قابل قبول و پذیرفته باشد.

وازنیاک می‌گوید هر کسی که متنی نوشته شده توسط هوش مصنوعی را منتشر می‌کند، مسئولیت دارد تا اعلام کند که متن مربوطه توسط هوش مصنوعی تولید شده است. او می‌گوید: «یک انسان باید مسئولیت آنچه توسط هوش مصنوعی تولید می‌شود را بر عهده بگیرد».

او می‌خواهد مقرراتی وجود داشته باشد که شرکت‌های فناوری بزرگ را در این زمینه کنترل کند. وازنیاک در این زمینه به هیچ شرکت خاصی اشاره نکرد، اما گفت این شرکت‌های فناوری نوین احساس می‌کنند می‌توانند هر کاری را که می‌خواهند، انجام دهند!

آینده AI

اگرچه وازنیاک به شرکتی که خودش در ساخت آن نقش داشته است، یعنی اپل، اشاره خاصی نکرد، اما مدیر عامل این شرکت تیم کوک در یک تماس با سرمایه گذاران در هفته گذشته گفت که اپل در مورد استفاده از هوش مصنوعی، دقیق و متفکرانه عمل خواهد کرد. کوک بیان نمود:« ما هوش مصنوعی را به عنوان یک چیز بزرگ می‌بینیم و باید به صورت بسیار متفکرانه از آن در محصولات خود استفاده کنیم».

وازنیاک به خوبی نسبت به توانایی نظارت بر استفاده از هوش مصنوعی از سوی نهادهای نظارتی، خوش بین نیست. با این حال، باور ندارد که توسعه هوش مصنوعی باید متوقف شود، اما فکر می‌کند باید یک سری نهادها و افراد خاص نسبت به بررسی توانایی‌های هوش مصنوعی جهت فریب مردم فعالیت کنند.

استیو وزنیاک هم از AI می‌ترسد؛ نظر وزنیاک در مورد استفاده از AI چیست؟ - وزنیاک

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید