همکاری اپل و گوگل در ایمن‌سازی ردیاب‌ها

 

اپل و گوگل در حال همکاری با یکدیگر، برای ایجاد یک استاندارد جدید، برای دستگاه‌های ردیابی بلوتوث هستند. هدف از این پروژه، جلوگیری از ضربه به حریم خصوصی کاربران و سایر سواستفاده‌های احتمالی از ابزارهایی مانند Apple AirTag می‌باشد. به طور کلی، این پروژه بر روی تولید یک سیستم تشخیص و هشدار ردیاب در سطح سیستم عامل کار می‌کند که به طور یکسان هم برای کاربران اندروید و هم برای IOS تولید خواهد شد. این دو شرکت از سازمان‌های مربوطه دعوت می‌کنند تا این پیشنهاد را بررسی کنند و بازخورد خود را ظرف سه ماه آینده برای این دو شرکت ارسال کنند.

پس از پایان این دوره سه ماهه، تمامی شرکت‌ها و سازمان‌هایی که در این پروژه حضور دارند با یکدیگر برای استانداردسازی فنی این پروژه همکاری خواهند کرد، با این امید که تا پایان سال نسخه نهایی آن تولید شده و به بازار عرضه شود. پس از انتشار و پذیرش توسط سازندگان دستگاه‌های ردیابی، این فناوری عموماً از طریق به‌روزرسانی نرم‌افزاری برای دستگاه‌های اندروید و iOS در دسترس قرار خواهد گرفت.

در این پروژه ابتکار عمل نکته مهمی می‌باشد و به همین دلیل ممکن است اعمال این تغییرات کمی زمان‌بر باشد. یکی از بزرگ‌ترین مشکلات ابزارهای ردیابی مانند AirTag، فراهم کردن شرایطی برای استفاده‌های نادرست از آن‌هاست. ردیبای کردن دوست و آشنا به طور مخفیانه و حتی سرقت اتومبیل نمونه‌هایی از این استفاده‌های نادرست می‌باشند. اما ماجرا تنها به اینجا ختم نمی‌شود، درواقع پتانسیل سوء استفاده از ابزار AirTag تنها در این موضوعات خلاصه نمی‌شود و در برخی از جنبه‌ها، به طور کلی از کنترل کمپانی اپل خارج می‌شود.

در مرحله اولیه پس از انتشار، AirTag برای افرادی که از دستگاه‌های اندرویدی استفاده می‌کردند، محافظ‌های ناکافی داشت و آن‌ها را در معرض سواستفاده توسط سایر کاربران قرار می‌داد. درواقع باید گفت که از زمانی که اپل AirTag را راه‌اندازی کرد، گزارش‌های متعددی مبنی بر سوءاستفاده کاربران بیشماری از ابزارهای ردیاب مانند بلوتوث برای کارهای مختلف، از سرقت خودرو گرفته تا جاسوسی از شرکای خود، منتشر شده است. گزارش‌ها نشان می‌داد که خطر نقض حریم خصوصی توسط این ابزار برای کاربران اندروید بسیار بیشتر بود.

اپل

اپل در نهایت برخی از این نقص‌ها را برطرف کرد، اما همچان یک شکاف عمیق امنیتی، بین افرادی که از گوشی‌های هوشمند اپل استفاده می‌کنند و افراد وفادار به تلفن‌های اندرویدی، در زمینه دستگاه‌های ردیاب وجود دارد. درواقع چیزی که اکنون می‌تواند امنیت کاربران را فراهم کند، وجود یک پروتکل امنیتی استاندارد برای ابزارهای ردیابی بلوتوث می‌باشد، که بتواند این زمین ارتباطی را هموار سازد.

دو کمپانی گوگل و اپل، غول‌های فناوری جهان اکنون در حال انجام کارهای لازم و توسعه یک استاندارد امنیتی مشخص هستند که به دستگاه‌های ردیابی موقعیت مکانی بلوتوث اجازه می‌دهد تا ردیابی‌های غیرمجاز را تشخیص دهد و برای کاربران اندروید و IOS هشدارهای لازم را ارسال کند. به بیان ساده، زمانی که یک کاربر اندروید یا IOS، در معرض یک ردیابی غیرمجاز قرار بگیرد، هشدارهای مربوطه بر روی دستگاه وی ظاهر می‌شود و راه‌حل‌های لازم برای قطع دسترسی فرد ردیاب و برطرف کردن خطرات موجود، برای کاربر نمایش داده خواهد شد.

در بیانیه مطبوعاتی کمپانی اپل آمده است که، برخی از شرکت‌های بزرگ تولید کننده ابزارهای ردیابی مانند Samsung, Tile, Chipolo, Eufy Security و Pebblebee پیش از این تمایل خود را برای پذیرش مشخصات جدید ردیابی و ابزارهای هشدار دهنده اعلام کرده‌اند. پس از نهایی شدن پیش‌نویس، سازندگان می‌توانند این فناوری را در مجموعه دستگاه‌های ردیابی اشیا، حیوانات خانگی و افراد خود اضافه کنند.

ران هوانگ، مدیر اجرایی اپل درباره این فناوری جدید و همکاری خود با گوگل می‌گوید: «این مشخصات صنعتی جدید مبتنی بر محافظت‌های AirTag است و از طریق همکاری با کمپانی گوگل منجر به یک گام مهم رو به جلو، برای کمک به مبارزه با سواستفاده از ابزارهای ردیابی در iOS و اندروید می‌شود.»

یکی از مشکلات مهم حال حاضر کمپانی اپل، موضوع یک کشمکش قانونی بر سر استقرار غیرمجاز AirTag می‌باشد. این استانداردسازی سیستم تشخیص و هشدار در ابزارهای ردیابی لزوماً موج کنونی مشکلات قانونی این کمپانی را حل نخواهد کرد، اما حداقل چشم‌اندازی از آینده ایمن‌تری را برای مصرف‌کنندگان آن ارائه می‌دهد. آینده‌ای که در آن کاربران نگرانی خاصی بابت امنیت سیستم عامل گوشی هوشمند خود نخواهند داشت و هیچ‌کدام یک از آن‌ها، قربانی سرقت اطلاعات و اموال، و یا نقض حریم خصوصی خود توسط ابزارهای ردیاب نخواهند شد.

منبع: digitaltrends

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید