اپل AirTag به کابوس امنیتی تبدیل می‌شود!

اپل AirTag

اپل AirTag در واقع گجتی است که می‌تواند به شما کمک کند تا وسایل گم شده خود را به راحتی پیدا کنید. با این حال یکی از قابلیت‌های آن در انجام این ماموریت اتصال به سایر گوشی‌های آیفون است تا جای دقیق ایرتگ مورد نظر پیدا شود؛ اما آیا می‌دانستید که وصل نشدن این ردیاب به گوشی‌های اندرویدی دیگر می‌تواند به یک مسئله بزرگ امنیتی تبدیل شود؟

به نقل از Phone Arena، ردیاب‌های کوچک شرکت اپل برای پیدا کردن وسایل گمشده ابزارهایی کاملا فوق‌العاده هستند. تنها کافیست تا آن‌ها را به یک وسیله خاص مانند کلید، کیف یا هر چیز قیمتی بچسبانید تا برای یک سال به صورت مداوم مکان دقیق آن را از نقشه گوشی خود مشاهده کنید. اما حال که استفاده دقیق این وسیله، یعنی ردیابی را متوجه شده اید، چه می‌شود اگر فردی برای مقاصد نادرست، یک عدد از همین ردیاب‌های کوچک را در کیف شخصی دیگر بیندازد؟ قاعدتا نتیجه کار، یک کابوس همیشگی برای کیف و خود فردی که ایر تگ را به همراه دارد خواهد بود!

تصور کنید که یک یا حتی چندین نفر می‌دانند که شما دقیقا کجا می‌روید و در ۲۴ ساعت خود چه مکانی را برای محل کار یا استراحت انتخاب می‌کنید؛ این مورد قطعا یک مسئله و شاید بهتر است بگوییم نقطه ضعف امنیتی است. تنها چیزی هم که برای ردیابی فوق‌العاده دقیق افراد نیاز دارید، این است که بدانید طرف مقابل گوشی آیفون نداشته باشد، چراکه اگر ۵ ساعت و ۳۰ دقیقه یک ایرتگ همراه با فردی مداوم حمل شود، برای نزدیک‌ترین گوشی یک اعلان فرستاده خواهد شد. در این صورت او نیز به سرعت متوجه وجود یک اپل AirTag در کیف خود شده و اینبار کابوس را برای فرد صاحب آن به صورت برعکس تداعی خواهد کرد.

اپل AirTag کاربران اندرویدی را بیچاره می‌کند!

اپل AirTag

اگر علاقه‌مند به گوشی‌های اندرویدی باشید که امروزه با وجود شرکت‌های بیشتر کاربران بسیاری را هم دارند، در مقابل خطر امنیتی ردیاب‌های کوچک اپل کاملا بی‌دفاع خواهید ماند! این ایرتگ‌ها فقط و فقط به کاربران سیستم عامل iOS و گوشی‌های جدید آیفون اعلان گمشدن را ارسال می‌کنند، در نتیجه اگر کاربر اندروید باشید، هیچ کاری از شما ساخته نیست و به راحتی ردیابی خواهید شد!

اگر یک ایرتگ همراه با کاربران اندرویدی حمل شود، نه‌تنها هیچ اعلانی ارسال نخواهد شد، بلکه حتی تا سه روز هیچ صدایی را هم از آن نخواهید شنید! سه روز ردیابی شدن توسط فردی دیگر عملا چیزی است که کاربران می‌توانند بخاطر آن حتی از شرکت اپل نیز شکایت کنند! همچنین حتی اگر هم این سه روز بگذرد، اپل AirTag تنها برای مدت ۱۵ ثانیه صدای بوق را پخش خواهد کرد که فرکانس آن در ۶۰ دسیبل تنظیم شده و به احتمال ۹۰ درصد هرگز آن را نخواهید شنید.

راه و رسم خبیثانه با ایرتگ

اپل AirTag

اگر کسی قصد بدی را با استفاده از اپل AirTag داشته باشد، عملا دست او آزاد خواهد بود. راه‌های بسیاری برای دزدی اطلاعات توسط ایرتگ وجود دارد که با هرکدام از آن‌ها می‌توان فرد مورد نظر را با دقتی بالا ردیابی کرد. برای مثال می‌توان ایرتگ را در کیف کسی انداخت، آن را زیر ماشین شخصی فرد مورد نظر چسباند، به لباس فرد زد و یا چندین راه مختلف دیگر را امتحان کرد که ذهن خلاق فرد سواستفاده‌گر را به چالش می‌طلبند. همچنین اگر بخواهید، می‌توان صدای این دستگاه را همراه با یک چسب خفه کرد تا حتی آن ۱۵ ثانیه صدای بوق هم از کاربر بیچاره اندرویدی دریغ شود!

به هر حال این یک ضعف امنیتی فوق‌العاده بزرگ است که در حال حاضر تیز توسط کارشناسان مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته و نتیجه نهایی آن به زودی اعلام خواهد شد. با این وجود، در این مسئله که با اپل ایرتگ می‌توان انواع جرم را پس از ردیابی افراد مرتکب شد، هیچ شکی وجود ندارد و اپل باید در مقابل شکایات نزدیک کاربران پاسخگو باشد. اما اگر فرد مورد نظر ایرتگ را پیدا کند چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر فردی که ردیابی می‌شود اپل AirTag را پیدا کند، می‌تواند آن را باز کرده و شماره سریالش را یادداشت کند. یا اینکه آن را به NFC پشت گوشی چسبانده و این شماره را پیدا کند تا اگر بعدها شکایتی انجام شد، اپل به شما نشان دهد که چه شماره و چه کسی این ایرتگ را برای مقاصد منفی در کیف یا ماشین شما گذاشته است. با این حال دو مورد وجود دارد؛ اول اینکه باید بدانید فهمیدن شخص صاحب ایرتگ با شماره سریال فقط و فقط با دستور قضایی انجام می‌شود، دوم هم اینکه آیا شما اصلا موفق خواهید شد تا ایرتگ را پیش از ۱ سال پیدا کنید؟

همچنین خاموش کردن این ایرتگ‌ها کار چندان سختی هم نیست؛ اگر شما یکی از آن‌ها را پیدا کرده و متوجه شدید که در چند هفته گذشته ردیابی شده‌اید، می‌توانید به راحتی باتری آن‌ها را جدا کرده و سپس دستگاه جاسوسی فرد مقابل را خاموش کنید. یا اینکه خیلی راحت آن را با پا یا چکش له کرده و با خاک یکسان کنید. در حالی که طی این مدت، هرکاری هم انجام دهید به هر حال ردیابی شده‌اید و اطلاعاتی از نقل مکان کردن شما برای شخص یا اشخاصی لو رفته است.

راه چاره برای استفاده از اپل AirTag

اپل AirTag

هر قدر هم که نسبت به این دستگاه کوچک خوش‌بین باشیم، کاربرانی پیدا می‌شوند که حتما و قطعا از آن‌ها برای مقاصد منفی استفاده خواهند کرد. با این حساب گوگل و اپل حتما باید با یکدیگر همکاری کنند تا کاربران اندرویدی هم اعلان مورد نظر را دریافت کنند و این کار یک طرفه و مخصوص دارندگان iOS نباشد. چراکه این یک مسئله امنیتی است و نیاز به مراقبت‌های بیشتری دارد؛ پیش از آنکه دادگاه‌ها پر از افرادی شود که از ردیابی شدن خود شکایت دارند و اپل را مقصر بزرگ می‌دانند!

همچنین لازم به ذکر است که این مطلب درباره ضعف ایرتگ برای کاربران گوشی‌های اندرویدی بود؛ اما قاعدتا می‌دانید که اگر این گجت گم شود، عملا به چندین دستگاه آیفون دیگر متصل خواهد شد، در نتیجه اگر راهی وجود داشته باشد که بتوان اطلاعات را از طریق یک اپل AirTag درباره سایر کاربران دریافت کرد، نقص بزرگ دیگری به وجود خواهد آمد! نقصی که می‌توان نام دیگر آن را هک کردن نامید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید