پلتفرم‌ های پرداخت عامل جریمه 49 میلیون دلاری اپل!

جریمه اپل به دلیل پلتفرم‌ های پرداخت! اپل ممکن است در هفته آینده توسط ACM هلند (مرجع مصرف کنندگان و بازارها) به دلیل ادامه کاهش ۱۵ تا ۳۰ درصدی پرداخت‌های درون برنامه‌ای برای برنامه‌های دوست‌یابی در این کشور که از اپ استور اپل دانلود می‌شوند، جریمه شود.

اپل به توسعه‌دهندگان اجازه نمی‌دهد تا پلتفرم‌ های پرداخت جایگزین را برای برنامه‌های خود ارائه دهند و در صورت نقض قانون اپل، توسعه‌دهندگان همراه با برنامه‌های مرتبط با آن‌ها از اپ استور اخراج می‌شود.

با عدم رعایت کامل ACM، اپل در حال حاضر جریمه‌ای بیش از ۴۵ میلیون یورو (۴۹ میلیون دلار) بدهکار است. آژانس دیده‌بان از ژانویه به دلیل ادامه مسدود کردن پلتفرم‌ های پرداخت جایگزین برای برنامه‌های دوست‌یابی از اپ استور، از اپل ۵ میلیون یورو در هفته دریافت کرده است. این هفته‌‌، نهمین هفته‌ای بود که اپل به دلیل عدم پیروی از این دستور جریمه شد و زمانی که مبلغ بدهی اپل به ۵۰ میلیون یورو برسد، جریمه‌های بعدی ممکن است بیشتر شود.

پلتفرم‌ های پرداخت عامل جریمه 49 میلیون دلاری اپل! - Apples plan to allow alternative payment platforms for Dutch dating apps is reportedly rejectedرویترز گزارش می‌دهد که اپل هفته گذشته پیشنهاد جدیدی را به ACM ارائه کرد تا بتواند جریمه‌های هفتگی را متوقف کند. با این حال، یک مقام ناشناس در ACM به خبرگزاری گفت که پیشنهاد اپل با دستور آن مطابقت ندارد. در اوایل ماه جاری، اپل به آژانس گفت که از خواسته‌ی آژانس را پیروی می‌کند و به توسعه‌دهندگان برنامه‌های دوست‌یابی هلندی می‌گوید که می‌توانند یکی از پلتفرم‌ های پرداخت درون برنامه‌ای شخص ثالث را به کاربران ارائه دهند.

با این حال، اپل از توسعه‌دهندگان می‌خواهد که اساساً یک برنامه جداگانه برای اپ استور هلندی و دیگری برای اپ استورهای مورد استفاده در کشورهای دیگر ایجاد کنند. اپل احساس می‌کند که این درخواست منصفانه است و مطمئن می‌شود که “اپل به تعهدات قانونی خود در هلند عمل می‌کند و در عین حال توانایی حفظ شرایط و ضوابط استاندارد خود را در سایر نقاط جهان دارد.”

سازمان ACM در پاسخ به اینکه طرح اپل مانعی غیر ضروری ایجاد کرده است، خواستار طرحی متفاوت شد. در سال ۲۰۱۹، آژانس دیده‌بان تحقیقاتی را برای تعیین اینکه آیا اپل از موقعیت غالب خود در بازار سوء استفاده می‌کند یا خیر، آغاز کرد. دامنه این تحقیقات بعداً محدود شد و فقط برنامه‌های دوست‌یابی از جمله Tinder را پوشش داد.

طبق گفته این آژانس، اپل از تسلط خود بر بازار سوء استفاده می‌کند و به آن دستور داده شده است که ممنوعیت خود را در پلتفرم‌ های پرداخت شخص ثالث App Store حذف کند اما اپل گفت که از موقعیت خود در بازار سوء استفاده نمی‌کند.

پلتفرم‌ های پرداخت عامل جریمه 49 میلیون دلاری اپل! - appstoreiconsاز دیگر مسائل مطرح شده در مورد اپل می‌توان به DMA اتحادیه اروپا و درخواست تجدید نظر Epic در مورد “پیروزی” اپل در دادگاه اشاره کرد.

اگر قانون بازارهای دیجیتال (DMA) در اتحادیه اروپا به قانون تبدیل شود، ممکن است اپل مجبور شود به کاربران آیفون اجازه دهد برنامه‌ها را از فروشگاه‌های برنامه شخص ثالث بارگذاری کنند که این عملی است که در حال حاضر به دلیل نگرانی از امنیت کاربران اجازه نمی‌دهد.

اگر DMA در اتحادیه اروپا به قانون تبدیل شود، اپل همچنین باید به پلتفرم‌ های پرداخت جایگزین اجازه دهد تا پرداخت‌های درون برنامه‌ای را در اپ استورهای موجود در کشورهای عضو جمع‌آوری کنند. مارگرت وستاگر، رئیس ضدانحصار اتحادیه اروپا، می‌گوید که این قانون می‌تواند از اکتبر آینده به قانون تبدیل شود یا ممکن است تا سال ۲۰۲۳ تصویب شود.

اپل همچنین درگیر درخواست تجدیدنظر Epic در مورد پرونده دادگاه فوق‌الذکر است که باعث شد قاضی ایوان گونزالس راجرز تصمیمی ۱۸۵ صفحه‌ای را منتشر کند که می‌گوید اپل یک انحصار نیست و این شرکت را نمی‌توان برای موفقیت مجازات کرد. قاضی حکمی را صادر کرد که مانع از مسدود کردن استفاده از پلتفرم‌ های پرداخت برنامه‌های شخص ثالث توسط اپل می‌شد اما غول فناوری موفق شد در آخرین ثانیه توقف کند و این حکم را از نهمین دادگاه تجدیدنظر ایالات متحده مسدود کند.

بنابراین در حال حاضر، حداقل در ایالات متحده، اپل می‌تواند به جلوگیری از ورود پلتفرم‌ های پرداخت برنامه‌های جایگزین به اپ استور ادامه دهد و در سایر مناطق جهان، اپل ممکن است مجبور به ایجاد تغییرات شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید