اندروید 14، پشتیبانی از اتصال ماهواره‌ای را اضافه و Android Beam را حذف می‌کند

اندروید 14 پشتیبانی از اتصال ماهواره‌ای را اضافه و Android Beam را حذف می‌کند
یک هفته پیش T-Mobile و SpaceX شراکتی را اعلام کردند که تلفن‌های هوشمند را قادر می‌سازد مستقیماً به ماهواره‌ها متصل شوند.

پشتیبانی از اتصال ماهواره‌ای در اندروید 14

این قابلیت توسط ماهواره‌های Starlink V2 آینده پشتیبانی می‌شود، اما با تلفن‌های موجود کار می‌کند چرا که از یک باند موجود در طیف PCS استفاده می‌کند.
 
هیروشی لاکهایمر، معاون پلتفرم‌ها و اکوسیستم‌های گوگل، در توییتر اعلام کرد که این شرکت در حال کار بر روی ایجاد پشتیبانی ارتباط ماهواره‌ای در نسخه بعدی اندروید (نسخه ۱۴) است.
 
— هیروشی لاکهایمر (@lockheimer) ۱ سپتامبر ۲۰۲۲(۱۰ شهریور ۱۴۰۱)
“فکر کردن به تجربیات کاربر برای تلفن‌هایی که می‌توانند به ماهواره‌ها متصل شوند، عجیب است. هنگامی که ما G1 را در سال ۲۰۰۸ راه اندازی کردیم، کار کردن 3G + Wifi بسیار سخت بود. اکنون در حال طراحی برای ماهواره‌ها هستیم. خوشحالیم که از شرکای خود برای فعال کردن همه اینها در نسخه بعدی اندروید حمایت می‌کنیم”
 
اندروید 14 پشتیبانی از اتصال ماهواره‌ای را اضافه و Android Beam را حذف می‌کند
در حالی که سخت‌افزار رادیویی موجود در تلفن فعلی این کار را انجام می‌دهد، هنوز مشخص نیست که به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری مورد نیاز است یا نه؟ یعنی آیا تلفن‌های Android 13 می‌توانند از شبکه ماهواره‌ای استفاده کنند یا اندروید 14 مورد نیاز است؟
 
انتظار می‌رود T-Mobile و SpaceX آزمایش بتا ماهواره جدید را در اواخر سال ۲۰۲۳ آغاز کنند، یعنی تقریباً زمانی که اندروید 14 عرضه می‌شود.  البته در ابتدا با پوشش برای ایالات متحده آغاز می‌شود، اما شرکت‌ها قصد دارند این خدمات را برای پوشش کل جهان گسترش دهند که در ابتدا این فرایند سرعت کمی داشته ولی این برای صدها هزار پیام متنی کافی است که نه تنها برای پیامک ساده و MMS. بلکه «برنامه‌های پیام‌رسان مشارکت‌کننده» پشتیبانی می‌شود.
 
همچنین بعداً پشتیبانی از تماس‌های صوتی و حتی داده‌های تلفن همراه اضافه خواهد شد (قابلیت استفاده برای مرور عمومی اینترنت ناشناخته است، اما این سرویس باید پهنای باند کافی برای ۱-۲۰۰۰ تماس صوتی داشته باشد که در مواقع اضطراری و در مناطق دورافتاده عالی است).
 
در دیگر اخبار ارتباطی، اندروید 14 بالاخره اندروید Beam را حذف خواهد کرد. این ویژگی در اندروید ۱۰ منسوخ شد، اما این ویژگی برای چند سال دیگر برای سازندگان اندروید که هنوز می‌خواستند از آن استفاده کنند، باقی ماند.
اندروید 14 آن را به طور کامل از اندروید حذف خواهد کرد و گوگل به عنوان جایگزین، Nearby Share خود را معرفی می‌کند.
اندروید 14 پشتیبانی از اتصال ماهواره‌ای را اضافه و Android Beam را حذف می‌کند
 
با این حال، از آنجایی که بخشی از AOSP موجود نیست، هیچ انگیزه داخلی برای سازندگان اندروید برای استفاده از آن وجود ندارد. در واقع، بزرگترین برندهای اندرویدی به اتحاد انتقال متقابل پیوستند که یک راه‌حل جایگزین برای انتقال داده محلی طراحی کرده است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید