تمام اطلاعات منتشر شده از گوشی Nokia 10

حدود یک سال است که شایعه‌هایی درباره گوشی Nokia 10 منتشر می‌شود و تعدادی از این شایعه‌ها توسط منابع رسمی تایید شده‌اند. در ادامه به بررسی تمام اطلاعات منتشر شده از گوشی جدید شرکت نوکیا می‌پردازیم.

پس از عرضه گوشی Nokia 9، اطلاعات بسیاری از گوشی Nokia 10 منتشر شد. برخی از کاربران بر این باورند که این اطلاعات منتشر شده، درباره گوشی Nokia 9.2 یا Nokia 9.3 است، اما با تازگی توسط منابعی تایید شده است که این گوشی، Nokia 10 نام خواهد داشت.

گوشی Nokia 10

شرکت نوکیا بیشتر روی عرضه گوشی‌های میان‌رده با قیمت مناسب، تمرکز کرده و این اساس این شرکت است. اما نوکیا مانند دیگر شرکت‌های سازنده گوشی‌های هوشمند، هر ساله یک گوشی پرچمدار به بازار عرضه می‌کند. انتظار می‌رود که امسال گوشی پرچمدار این شرکت با نام Nokia 10 عرضه شود.

این شرکت در گوشی Nokia 8.3، توانست به اینترنت 5G دست پیدا کند و این موضوع برای یک شرکتی مانند نوکیا بسیار امیدوار کننده است. انتظار می‌رود که این شرکت در پرچمدار جدید خود از مشخصات پرچمداران حال حاضر شرکت‌هایی مانند سامسونگ، شیائومی و… استفاده کند. همچنین گفته می‌شود این گوشی با یک دوربین بسیار با کیفیت و احتمالا پشتیبانی از لنز پریسکوپی (مانند Galaxy S21 Ultra) عرضه شود. در ادامه به بررسی تمام اطلاعات منتشر شده از گوشی Nokia 10 می‌پردازیم.

تاریخ عرضه و قیمت گوشی Nokia 10

گوشی Nokia 10

انتظار می‌رفت که پرچمدار جدید نوکیا در رویداد MWC 2020 معرفی شود، اما شرکت HMD Global (شرکت پشتیبان نوکیا) به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا، مصاحبه و کنفرانس مطبوعاتی خود را که قرار بود در تاریخ ۲۳ فوریه برگزار شود، لغو کرد.

مدت زیادی است که از این موضوع می‌گذرد و شایعه‌های بسیاری درباره این گوشی منتشر شده است. به تازگی شایعه‌هایی مبنی بر معرفی گوشی Nokia 10 در نیمه اول سال ۲۰۲۱ منتشر شده و این درحالی است که در گذشته، گزارش‌هایی منتشر شده است که با توجه به آن‌ها پرچمدار جدید نوکیا در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ عرضه خواهد شد.

به گزارش techradar این گوشی با نام Nokia 10 به بازار عرضه خواهد شد، اما با توجه به اطلاعات منتشر شده از برخی از منابع، این احتمال وجود دارد که این گوشی با نام Nokia 9.2 یا Nokia 9.3 به بازار عرضه شود. همچنین گفته می‌شود که این دستگاه نسخه ارتقا یافته گوشی Nokia 9 PureView خواهد بود. با توجه به تمام شایعه‌های منتشر شده درباره گوشی جدید شرکت نوکیا، این احتمال وجود که این شرکت سه دستگاه با نام‌های Nokia 9.3 ،Nokia 10 و Nokia 9.2 به بازار عرضه کند.

با توجه به قیمت زمان عرضه‌ی (۶۹۹ دلار) گوشی Nokia 9 PureView، انتظار می‌رود که قیمت پرچمدار جدید شرکت نوکیا بیش‌تر از ۶۹۹ دلار نباشد. همچنین این احتمال وجود دارد که این دستگاه از سخت‌افزار گوشی‌های پرچمداری مانند Xiaomi Mi 11 استفاده کند و این موضوع می‌تواند دلیل برای افزایش قیمت گوشی Nokia 10 باشد.

نام پرچمدار جدید نوکیا چه خواهد بود؟

گوشی Nokia 10

گوشی جدید نوکیا را فعلا Nokia 10 می‌نامیم، زیرا این گوشی بعد از Nokia 9 عرضه خواهد شد. اما همانطور که در بالا اشاره کردیم، این احتمال وجود دارد که نام گوشی تغییر پیدا کند. در ادامه تمام نام‌های احتمالی این گجت را بررسی خواهیم کرد.

اولین نام Nokia 9.1 است، زیرا از زمانی که این شرکت سازنده گوشی‌های هوشمند به روز شد، از سیستم اعداد اعشاری برای نام‌گذاری گوشی‌های هوشمند خود استفاده می‌کند. برای مثال می‌تواند به معرفی گوشی Nokia 7.2 پس از عرضه گوشی Nokia 7.1 اشاره کرد، در نتیجه اگر این موضوع حقیقت داشته باشد، پرچمدار جدید این شرکت تفاوت چندانی با Nokia 9 PureView نخواهد داشت و این دستگاه فقط از نظر سخت‌افزاری کمی با این گوشی تفاوت خواهد داشت.

برخی از منابع بر این باورند که نوکیا از نام Nokia 9.1 استفاده نخواهد کرد و تایید می‌کنند که این گوشی با نام Nokia 9.2 عرضه خواهد شد. به علاوه گفته می‌شود که این دستگاه تا پایان سال ۲۰۲۱ (نیمه دوم سال جاری) عرضه خواهد شد و این موضوع می‌تواند یک دلیل دیگر برای معرفی این گوشی با نام Nokia 9.3 باشد.

نام دیگر انتخاب شده برای این دستگاه Nokia 10 است، زیرا همانطور که می‌دانید گوشی 9 PureView دارای مشخصات سخت‌افزاری مناسبی است و این موضوع منطقی نیست که شرکت نوکیا یک سال برای معرفی و عرضه یک گوشی با تغییرات نه چندان بزرگ، کاربران خود را منتظر بگذارد. در نتیجه گوشی Nokia 10 یک دستگاه پرچمدار خواهد بود و از نظر سخت افزاری با گوشی Nokia 9 بسیار تفاوت خواهد داشت.

نام Nokia 10 توسط برخی از منابع تایید شده است و گفته می‌شود که در اکتبر سال ۲۰۲۰ اطلاعاتی از نام این گوشی لو رفته است. این اطلاعات فاش شده تایید می‌کنند که پرچمدار جدید این شرکت گوشی Nokia 10 نام خواهد داشت. استفاده مستقیم از این نام و فراموش کردن نام‌هایی مانند Nokia 9.2 یا Nokia 9.3 یک اقدام عجیب از سوی این شرکت است، اما ما در گذشته اقدامات عجیب‌تری را در شرکت‌های دیگر سازنده گوشی‌های هوشمند مشاهده کردیم، برای مثال می‌توان به نام گوشی Galaxy S20 اشاره کرد، زیرا همانطور که می‌دانید نام گوشی پرچمدار قبلی سری اس، Galaxy S10 بوده است و انتظار می‌رفت که گوشی بعدی با نام Galaxy S11 به بازار عرضه شود، اما این گونه نبود.

مشخصات و اطلاعات منتشر شده از گوشی Nokia 10

گوشی Nokia 10

به تازگی گزارش‌هایی مبنی بر جایگزین گوشی Nokia 9 PureView وجود دارد و گفته می‌شود این جایگزین یک دستگاه با پشتیبانی از شبکه ارتباطی 5G خواهد بود. این موضوع کاملا منطقی است زیرا امروزه بسیاری از گوشی‌های پرچمدار و تعدادی از گوشی‌های میان‌رده شبکه ارتباطی 5G پشتیبانی می‌کنند و برای مثال می‌توان به گوشی Nokia 8.3 5G اشاره کرد.

چندی پیش شایعه شده بود که نوکیا پرچمدار جدید خود را در رویداد MWC سال ۲۰۲۰ معرفی نخواهد کرد و با توجه به همین موضوع انتظار می‌رود که این گوشی از پردازنده قدرتمند Snapdragon 865 استفاده کند، زیرا پردازنده استفاده شده در گوشی Nokia 9 کمی قدیمی و ضعیف است. پس از لغو مراسم MWC شایعه‌های جدیدی برای نوع چیپست استفاده شده در گوشی Nokia 10 شکل گرفت.

اکنون برخی از کاربران بر این باورند که نوکیا در پرچمدار جدید خود، از قدرتمندترین پردازنده ساخته شده توسط شرکت کوالکام، یعنی Snapdragon 888 استفاده کند،‌ این موضوع می‌تواند توجه بسیاری از کاربران به خود جلب کند و گوشی Nokia 10 به یک رقیب برای پرچمداران شرکت‌های دیگر تبدیل شود.

با توجه به برخی دیگر از شایعه‌ها، پردازنده Snapdragon 865 قدیمی بوده و شرکت نوکیا، پرچمدار جدید خود را به چیپست Snapdragon 875 مجهز خواهد کرد. این موضوع نیز می‌تواند بر قیمت پایین این گجت تاثیر بگذارد، اما بسیاری از کاربران علاقه‌مند به استفاده از یک گوشی پرچمدار با قیمت مناسب هستند، برای مثال می‌تواند به قیمت گوشی Xiaomi Mi 11 اشاره کرد. این گوشی یک دستگاه پرچمدار بوده و همچنین دارای قیمت یک گوشی میان‌رده است، همین موضوع باعث شده تا بسیاری از کاربران به استفاده از گوشی‌های شرکت شیائومی روی بیاورند.

گفته می‌شود که صفحه نمایش گوشی Nokia 10، توسط Gorilla Glass Victus محافظت خواهد شد و جنس بدنه این گوشی از فولاد ضد زنگ خواهد بود. با توجه به این شایعه‌ها احتمالا شاهد عرضه یک گوشی پرچمدار با قیمتی بیش از حدود ۷۰۰ دلار خواهیم بود، البته لازم به ذکر است که تمام این موارد در حد یک شایعه بود و هیچ کدام از آن‌ها توسط شرکت نوکیا، تایید نشده‌اند.

چندی پیش گزارشی مبنی بر وجود دوربین زیر نمایشگر در گوشی Nokia 10 منتشر شد، همانطور که می‌دانید گوشی ZTE AXON 20، اولین گوشی هوشمند در جهان است که از دوربین زیر نمایشگر استفاده می‌کند. با توجه به امتیازهای منتشر شده از دوربین سلفی این گوشی، این فناوری نتوانسته نیازهای کاربران را برطرف کند و در حقیقت این دوربین تنها یک سنسور زیر نمایشگر بوده که عملکرد ضعیفی دارد.

اطلاعاتی درباره دوربین زیر نمایشگر از شرکت نوکیا منتشر نشده است و احتمال اینکه شرکت نوکیا از این فناوری استفاده کند، بسیار ضعیف است. با توجه به همین موضوع پرچمدار جدید نوکیا جایگزین گوشی Nokia 9 PureView نخواهد بود، زیرا احتمال عرضه یک دستگاه با مشخصات پرچمدار وجود دارد و هیچ شایعه‌ای مبنی بر میان‌رده بود این گوشی وجود ندارد.

اطلاعات چندانی درباره دوربین این دستگاه در دسترس نیست، اما گزارش‌های منتشر شده تایید می‌کنند که گوشی Nokia 9.2 PureView تنظیمات دوربین بسیار متفاوتی با دوربین گوشی Nokia 9 خواهد داشت. با عرضه گوشی Nokia 10، این احتمال وجود دارد که شاهد دوربین‌های با کیفیتی مانند دوربین گوشی Galaxy S21 Ultra در پرچمدار جدید نوکیا باشیم. این موضوع می‌تواند این گجت را به یکی از قوی‌ترین و پر فروش‌ترین گوشی‌های بازار تبدیل کند.

هرآنچه که از گوشی Nokia 10 انتظار داریم

اکنون تمام اطلاعات منتشر شده از گوشی Nokia 10 را بررسی کردیم، در ادامه قابلیت‌های احتمالی و هرآنچه که از این گوشی انتظار می‌رود را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

دوربین با کیفیت

گوشی Nokia 10

گوشی Nokia 9 PureView با ۵ دوربین در پنل پشتی خود عرضه شد. اما با وجود ۵ دوربین، قابلیت‌های عکس‌برداری بسیار محدود بودند، زیرا این دوربین‌ها از نظر لنز و وضوح تصویر با یکدیگر برابر بودند و همین موضوع باعث شد تا تصاویر گرفته شده تفاوتی چندانی با تصویر گرفته شده توسط یک دوربین نداشته باشند.

شرکت نوکیا برای جلب توجه کاربران این گوشی را با ۵ دوربین به بازار عرضه کرد، اما به دلیل اینکه این دستگاه از لنزهای فوق عریض (اولترا واید) یا تله فوتو پشتیبانی نمی‌کرد، عملکرد خیره کننده‌ای نداشت. انتظار می‌رود در گوشی Nokia 10 از دوربین‌های فوق عریض، ماکرو، تله و سنسور تشخیص عمق استفاده شود، زیرا اکنون این دوربین‌ها به یک استاندارد برای گوشی‌های هوشمند، مخصوصا گوشی‌های پرچمدار تبدیل شده است.

سخت‌افزار قدرتمند

گوشی Nokia 10

گوشی Nokia 9 PureView از پردازنده قدرتمندی استفاده می‌کرد و همانطور که می‌دانید چیپست استفاده شده در این گوشی، بهترین پردازنده سال ۲۰۱۹ بود. نوکیا توانست با استفاده از Snapdragon 845 بسیاری از گوشی‌های سال ۲۰۱۹ را شکست دهد.

این چیپست عملکرد بسیاری ضعیفی نسبت به پردازنده‌های حال حاضر از خود نشان می‌دهد، اما در آن زمان توانست با گرفتن عکس با ۵ دوربین و ادغام کردن آن‌ها با یکدیگر، قدرت پردازش خود را به رخ دیگر شرکت‌ها بکشد. همانطور که در بالا اشاره کردیم، این گوشی از یک پردازنده پردازنده Snapdragon 865 استفاده خواهد کرد.

استفاده از این پردازنده باعث می‌شود که سرعت پردازش این گوشی توجه کاربران را به خود جلب کند و با توجه به این موضوع گوشی Nokia 10 به یک دستگاه مناسب برای بازی تبدیل خواهد شد. این پردازنده دارای مودم 5G است، در نتیجه این احتمال وجود دارد که گوشی Nokia 10 از شبکه ارتباطی 5G پشتیبانی کند.

پشتیبانی از شبکه 5G

گوشی Nokia 10

ما در گذشته شاهد عرضه گوشی‌هایی بودیم که از شبکه 5G پشتیبانی می‌کردند، برای مثال می‌توان به گوشی Galaxy S10 5G که در سال ۲۰۱۹ عرضه شد اشاره کرد. با توجه به پیشرفت تکنولوژی، در سال ۲۰۲۱ شاهد عرضه گوشی‌های هوشمند دیگری خواهیم بود.

درگذشته شرکت نوکیا از این فناوری استفاده کرده است، در نتیجه احتمال اینکه دوباره از شبکه ارتباطی 5G در گوشی‌های خود استفاده کند، وجود دارد. امیدوار هستیم که گوشی Nokia 10، از اینترنت 5G نیز پشتیبانی کند.

طراحی جذاب

گوشی Nokia 10

یکی از مشکلات گوشی Nokia 9 PureView، طراحی ظاهری بود. این گوشی به دلیل وجود زاویه‌های شیب دار در لبه‌ها و همچنین صفحه نمایش کاملا مسطح، از طراحی زیبایی برخوردار نبود. این گوشی از صفحه نمایش تخت استفاده می‌کرد، در حالی که اکثر گوشی‌های سال ۲۰۱۹ از صفحه نمایش‌های خمیده استفاده می‌کردند.

به علاوه این گوشی از لایه Oleophobic، استفاده نمی‌کند و این بدان معنی است که این گوشی اثر انگشت را به خوبی به خود جذب می‌کند. اگر شرکت HMD Global بخواهد یک گوشی برای رقابت با دیگر پرچمداران سال ۲۰۲۱ عرضه کند، باید ابتدا از یک طراحی بی‌نقص استفاده کند.

 

مطلب قبلیرویداد BlizzCon 2021 و اطلاعات جدید از بازی Diablo و Overwatch 2
مطلب بعدیراهنمای خرید گوشی اقتصادی تا ۴ میلیون تومان (اسفند ۹۹)

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید