۵ تکنولوژی جدید که آینده جهان را متحول می‌کنند

۵ تکنولوژی جدید که آینده جهان را متحول می‌کنند

۵ تکنولوژی جدید که آینده جهان را متحول می‌کنند چیست؟ فناوری جدید به معنای تحقق بخشیدن به تمام رویاهایی است که قبلاً فقط یک رویای شیرین بود. باور کنید یا نه، آینده جهان با فناوری های جدید تغییر خواهد کرد. وقتی بچه بودیم همه آرزو داشتیم با سفینه فضایی به مریخ سفر کنیم. یا اینکه تمام خواسته هایمان را با ضربات یک عصای جادو برآورده کنیم. به احتمال زیاد طی چند سال آینده امکان سفر به مریخ وجود خواهد داشت. عجیب نیست که یک عصای جادویی روزی تمام رویاهای ما را محقق کند. با این حال، این روزها دیر نیست و بالاخره آینده فناوری در راه است.

مطالعه و تحقیق در زمینه فناوری هم برای افراد شاغل در این زمینه و هم برای افراد عادی که به آخرین فناوری های روز دنیا علاقه مند هستند بسیار جالب است. با ما همراه باشید تا دنیای 10-20 سال آینده و انواع فناوری های موجود در آن را برای درک بهتر فناوری ها و فناوری های آینده ببینید:

هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی
اینترنت اشیا
پوشاک هوشمند و ساخت دست انسان برون مرزی
کلان داده و تجزیه و تحلیل داده های پیشرفته
بلاک چین و تحول تجارت آینده

1 – هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی (AI) شبیه سازی هوش انسانی در یک ماشین است. هوش مصنوعی ربات ها و ماشین ها را قادر می سازد مانند انسان ها فکر و کار کنند. یک مثال ساده از هوش مصنوعی، روبات‌هایی هستند که هر روز باهوش‌تر می‌شوند و هوش آنها به طور فزاینده‌ای شبیه به انسان‌ها است. هوش مصنوعی در هر ماشین و وسیله الکترونیکی که دارای ویژگی های مرتبط با ذهن انسان مانند یادگیری و حل مسئله باشد، استفاده می شود.

یادگیری ماشینی یکی از کاربردهای هوش مصنوعی است و به عنوان پیشرفته ترین فناوری دنیا و یا حداقل یکی از پیشرفته ترین فناوری های حال حاضر دنیا شناخته می شود. این فناوری به ماشین ها اجازه می دهد تا به طور خودکار یاد بگیرند و هر روز مانند یک انسان به دانش و علم خود بیافزایند، نکته شگفت انگیز یادگیری ماشینی این است که یادگیری بدون دخالت و برنامه ریزی انسان افزایش می یابد. یادگیری ماشین بر توسعه برنامه های کاربردی کامپیوتری تمرکز دارد. برنامه هایی که می توانند به داده ها دسترسی داشته باشند. داده‌ها و اطلاعاتی که می‌توانند تصمیم‌گیری کنند، نوآوری کنند و کسب‌وکارها و جهان را به طور کلی متحول کنند.

توانایی های ماشین یادگیری روز به روز در حال افزایش است. در واقع، هوش مصنوعی و ماشین یادگیری مانند یک کودک نوپا هر روز بیشتر و بیشتر یاد می گیرند. افزایش یادگیری و توانایی این فناوری جدید جهان را متحول می کند. همچنین، یادگیری ماشین و هوش مصنوعی مانند نیروی محرکه برای پیشرفت سایر فناوری ها هستند.

هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی منبع بیشتر نوآوری هایی هستند که در دهه آینده شاهد آن خواهیم بود. هوش مصنوعی نیروی محرکه بسیاری از پیشرفت ها و برخی از موضوعاتی است که در ادامه این مقاله درباره آنها صحبت خواهیم کرد.

2 – اینترنت اشیا

اینترنت اشیا (IoT) سیستمی از اشیاء متصل به اینترنت است که قادر به جمع آوری و انتقال داده ها از طریق یک شبکه بی سیم بدون دخالت انسان است. امکانات شخصی، تجاری و در اینترنت اشیا تقریباً بی پایان است. اینترنت اشیا به دستگاه‌ها اجازه می‌دهد تا به هم متصل شده و با هم کار کنند تا زندگی را آسان‌تر کنند.

هر روز دستگاه های هوشمند بیشتری وجود دارد. فقط به اطراف نگاه کن خانه شما و تمام مبلمان آن در آینده ای نه چندان دور هوشمند خواهد شد. البته خانه هوشمند تنها نمونه کوچکی از فناوری جدید است. مزارع هوشمند، لباس ها و هر چیزی که فکرش را بکنید در آینده نزدیک به اینترنت متصل خواهند شد.

دستگاه ها دائما در حال جمع آوری و انتقال داده ها هستند و اینترنت اشیا در آینده به طور تصاعدی در حال رشد است. به غیر از توسعه اینترنت اشیا، این فناوری است که در زمینه های دیگری مانند هوش مصنوعی و رشد داده های بزرگ در حال پیشرفت است.

این فناوری در خانه، محل کار، کارخانجات و صنایع مختلف کاربرد دارد. لباس‌های هوشمند، یخچال‌های هوشمند، دستیارهای دیجیتال، حسگرها و دستگاه‌های متصل به اینترنت پیشرفته‌تر از همیشه هستند و در آینده بزرگ‌تر خواهند شد.

جالب است بدانید که در سال های آینده اینترنت اشیا به هوش شی تبدیل خواهد شد و دستگاه های هوشمند قادر به تجزیه و تحلیل داده ها و تصمیم گیری مستقل خواهند بود. در نهایت، دخالت انسان بسیار کمتر می شود. یکی از کاربردهای اصلی اینترنت اشیا و هوش مصنوعی در خانه های هوشمند است.

3 – پوشاک هوشمند و ساخت دست انسان برون مرزی

این فناوری که در ابتدا برای ردیاب و تناسب اندام استفاده می شد، اکنون کل صنعت مد و پوشاک را در بر می گیرد. مطالعات صنعت مد در مورد آینده اکنون فرضیه ای را مطرح کرده است که دور از واقعیت نیست: در آینده نزدیک، لباس به بهبود عملکرد انسان کمک می کند و به داشتن زندگی سالم تر، ایمن تر و پربارتر کمک می کند.

اما این همه موفقیت فناوری جدید نیست. پیشرفت فناوری تا جایی ادامه دارد که انسان ها می توانند ارگانیسم های جدیدی را با ادغام ژن ها و ترکیب انسان ها ایجاد کنند. موجوداتی که در آینده ممکن است آنها را به عنوان انسان های غول پیکر یا انسان های فرامرزی بشناسیم.

4 – کلان داده و تجزیه و تحلیل داده های پیشرفته

فناوری کلان داده یک مورد خاص است. وضعیتی که در آن حجم باورنکردنی داده (ساختار یافته و بدون ساختار) به سرعت رشد می کند. اما چگونه این داده ها به پیشرفت فناوری، هوش تجاری و فناوری آینده کمک می کند؟

ما می‌توانیم داده‌های بدون ساختار و پیچیده و بسیاری از مشکلات غیرممکن را با کمک تجزیه و تحلیل داده‌ها – تجزیه و تحلیل داده‌های بسیار پیشرفته که اغلب با استفاده از تکنیک‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین غنی می‌شوند، درک و حل کنیم. علاوه بر این، تجزیه و تحلیل داده های بزرگ می تواند برای تصمیم گیری بهتر و حرکت های استراتژیک تجاری استفاده شود.

5 – بلاک چین و تحول تجارت آینده

بلاک چین را می توان در یک جمله خلاصه کرد: بلاک چین یک رکورد دیجیتال از معاملات تجاری است. این فناوری جدید در حال حاضر برای ثبت معاملات ارزی آنلاین مانند بیت کوین استفاده می شود. اما کاربردهای تجاری بلاک چین بسیار بیشتر است. در واقع آینده تجارت جهانی تا حد زیادی به این فناوری بستگی دارد.

بلاک چین یک زنجیره داده است که در آن هیچ کس نمی تواند چیزی را تغییر دهد. این سیستم را کاملاً ایمن می کند. کنترل داده ها در بلاک چین امکان پذیر نیست و تراکنش ها امن و مطمئن هستند. بنابراین این احتمال وجود دارد که در آینده صنایع بیشتری از بلاک چین استفاده کنند. فناوری جدید بلاک چین راهی عالی برای ذخیره ایمن، تأیید و محافظت از داده ها است و تراکنش های دیجیتال را متحول کرده است. فناوری تخصصی که می تواند بسیاری از جنبه های تجارت را متحول کند. علاوه بر این، آینده اقتصاد به لطف بلاک چین بسیار امن است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید