شرکت اپل دیگر باارزش ترین کمپانی دنیا نیست

شرکت اپل دیگر باارزش ترین کمپانی دنیا نیست

شرکت اپل جایگاه خود را به عنوان با ارزش‌ترین شرکت جهان در میان فروش گسترده سهام فناوری از دست داده است. اکنون آرامکو، تولیدکننده نفت و گاز عربستان سعودی، برای اولین بار پس از دو سال، جایگاه اول را از تولیدکننده آیفون پس گرفت.

سرمایه گذاران سهام شرکت‌های فناوری را می‌فروشند، زیرا آنها به سمت دارایی‌های کم خطرتر حرکت می‌کنند. بیت کوین، سایر ارزهای دیجیتال اصلی و دارایی‌های دیجیتال نیز به افت شدید دارند. سهام اپل روز چهارشنبه در نیویورک بیش از ۵ درصد سقوط کرد تا روز معاملاتی را با ارزش بازار سهام ۲.۳۷ تریلیون دلار  به پایان برساند.

این بدان معناست که جایگاه خود را به عنوان با ارزش‌ترین شرکت جهان در مقابل شرکت تولیدکننده نفت و گاز آرامکو با ارزش ۲.۴۲ تریلیون دلار از دست داد. این اولین باری است که آرامکو از سال ۲۰۲۰ در صدر جدول قرار گرفته است. سهام تولیدکنندگان انرژی امسال با افزایش قیمت نفت خام و گاز طبیعی افزایش یافت.

در همین حال، سهام شرکت اپل اپل از ابتدای سال پس از فروش سهام فناوری تقریباً ۲۰ درصد کاهش یافته است. پس از اینکه آمارهای رسمی نشان داد که تورم ایالات متحده نزدیک به بالاترین حد بیش از ۴۰ سال گذشته باقی مانده، نزدک با ۳.۲ درصد کاهش روز چهارشنبه در نیویورک بسته شد.

شرکت اپل دیگر عنوان باارزش‌ترین را ندارد

شرکت اپل دیگر باارزش ترین کمپانی دنیا نیست

افزایش قیمت‌ها تنها بزرگترین تهدید برای احیای اقتصاد جهانی با خروج از همه گیری کووید-19 بوده است. بانک‌های مرکزی در سراسر جهان با افزایش نرخ‌های بهره به این مشکل واکنش نشان داده‌اند، که باعث خروج از سرمایه‌گذاری‌های پرریسک‌تر به دلیل نگرانی از اینکه هزینه بالاتر وام‌گیری باعث کاهش رشد اقتصادی می‌شود، شده است.

در روز پنجشنبه، گروه سافت بانک ژاپن با کاهش ارزش سرمایه گذاری‌های فناوری خود، از دست دادن رکورد ۲۶.۲ میلیارد دلاری در تجارت ویژن فاند را گزارش کرد. این زیان با سال قبل که شرکت رکورد سود سالانه را ثبت کرد، کاملاً مغایرت داشت.

از آن زمان به بعد، تعدادی از شرکت‌هایی که سافت‌بانک در آنها سهام دارد، از جمله شرکت‌های سواری دیدی و گراب، ارزششان کاهش یافته است. خروج از دارایی‌هایی که به عنوان دارایی مخاطره آمیز شناخته می‌شوند نیز به کاهش قیمت بیت کوین به زیر ۲۷۰۰۰ دلار کمک کرد.

بزرگ‌ترین و شناخته‌شده‌ترین ارز دیجیتال جهان از زمان ثبت رکورد در نوامبر سال گذشته تاکنون حدود ۶۰ درصد از ارزش خود را از دست داده است. اتر، سکه دیجیتالی متصل به شبکه بلاک چین اتریوم نیز دوباره به شدت سقوط کرد و اکنون بیش از ۴۰ درصد از ارزش خود را در هفته گذشته از دست داده است.

در ژانویه، اپل اولین شرکتی بود که ارزش سهام در بازار سهام را به ۳ تریلیون دلار رساند. این یکی از برندگان بزرگ همه‌گیری بود، زیرا قرنطینه‌های ویروس کرونا باعث افزایش هزینه‌ها برای ابزارها شد. طبق داده‌های بانک جهانی، این رکورد به این معنی است که ارزش اپل از اندازه ۲.۷۶ تریلیون دلاری اقتصاد بریتانیا بیشتر است.

در طول قرنطینه، بزرگ‌ترین شرکت‌های فناوری جهان با اتکای بیشتر مردم به گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها و لپ‌تاپ‌ها، شاهد افزایش تقاضا بودند. در یک دوره کمی بیش از ۱۶ ماه، ارزش سهام شرکت اپل در بازار سهام از ۲ تریلیون دلار به ۳ تریلیون دلار افزایش یافت.

در همین حال، غول نفتی دولتی آرامکو عربستان از افزایش قیمت انرژی سود برده است. عربستان سعودی بزرگترین تولیدکننده در کارتل نفت اوپک است و آرامکو عربستان سود خالص خود را بیش از دو برابر کرده و در سال ۲۰۲۱ به ۱۱۰ میلیارد دلار رسیده که از ۴۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ افزایش یافته است.

حال باید دید تا پایان سال روند به چه شکل خواهد بود.

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید