ساخت صفحات نمایش آیفون 15 با متریال‌های جدید

طبق گزارش‌های جدید منتشر شده توسط تأمین‌کنندگان اپل، صفحه نمایش تمامی مدل‌های آیفون 15 از نوع اولد بوده و از برترین متریال‌های موجود در این زمینه بهره می‌برند. این امر را می‌توان یک پیشرفت بی‌نظیر دانست. اگر خاطرتان باشد اپل در سال گذشته تنها برای مدل‌های Pro به سمت استفاده از جدیدترین صفحات نمایش اولد رفته بود. در واقع مدل‌های ساده آیفون 15 از جدیدترین تکنولوژی‌های مربوط به صفحات نمایش اولد پشتیبانی نمی‌کردند.

اگرچه انتظار می‌رود حتی مدل‌های عادی آیفون 15 نیز دارای یک صفحه نمایش بی‌نظیر اولد باشند، اما ظاهراً اپل باز هم چند ویژگی خاص را برای مدل‌های پرو کنار گذاشته است. با توجه به این موارد می‌توان گفت اگرچه متریال مورد استفاده برای ساخت صفحات نمایش آیفون جدید یکسان خواهد بود، اما اپل در تلاش است تا با به‌کارگیری یک سری تکنولوژی‌های خاص، مدل پرو را برای کاربران خود جذاب‌تر کند.

پیشرفت صفحه نمایش آیفون 15 نسبت به سری 14

برای شناخت پیشرفت موجود در صفحات نمایش سری آیفون 15 باید به بررسی صفحات نمایش سری 14 بپردازیم. وجود تفاوت در صفحات نمایش مدل‌های مختلف آیفون 14 به طور کامل آشکار قابل مشاهده است. یکی از اصلی‌ترین نقاط تمایز صفحات نمایش سری 14، وجود قابلیت داینمیک آیلند (Dynamic Island) در مدل‌های پرو محسوب می‌شود. مدل‌های ساده آیفون 14 از این قابلیت بی‌بهره هستند و صفحه نمایش آن‌ها از همان ناچ (notch) قبلی بهره می‌برد.

تمایز دیگر را می‌‌توان در نرخ تازه‌سازی یا Refresh Rate این دستگاه‌ها مشاهده کرد. اپل در مدل پرو از یک صفحه نمایش اولد با نرخ تازه‌سازی 120 فریم بر ثانیه استفاده کرده است، اما مدل‌های عادی دارای نرخ تازه‌سازی 60 فریم بر ثانیه هستند. نرخ تازه‌سازی بیشتر منجر به تجربه کاربری بهتر برای خریداران می‌شود.

سامسونگ به عنوان تولیدکننده صفحات نمایش آیفون 14 و آیفون 15، به سراغ استفاده از دو نسل مختلف صفحات نمایش اولد خود رفته که با نام‌های M11 و M12 شناخته می‌شوند. مدل M11 در آیفون 14 و مدل M12 در آیفون 14 پرو مورد استفاده قرار گرفته است. این احتمال می‌رود که تمامی مدل‌های آیفون جدید اپل از نوع M12 باشند.

استفاده از متریال M12 در آیفون 15

وب‌سایت the elect گزارشی را منتشر کرده است که بر طبق آن، کلیه مدل‌های آیفون 15 از صفحات نمایش M12 شرکت سامسونگ استفاده می‌کنند که خود نشان‌دهنده تغییر سیاست‌های اپل در این زمینه است. در واقع خریداران جدیدترین مدل آیفون باید انتظار داشته باشند که تفاوت خاصی بین صفحات نمایش مدل‌های مختلف وجود نداشته باشد. احتمال می‌رود که سامسونگ از صفحات نمایش M12 در سری گلکسی فولد استفاده ببرد.

علاوه بر وب‌سایت the elec، برخی از منابع مرتبط با تأمین‌کنندگان قطعات مختلف آیفون نیز گزارش داده‌اند که Samsung Display می‌خواهد برای کلیه مدل‌های آیفون 15 به سراغ صفحات اولد از نوع M12 برود. سری جدید آیفون در نیمه دوم سال میلادی عرضه می‌شود و به همین دلیل Samsung Display احتمالاً از همین الان روند تولید این محصولات را آغاز کرده است.

ساختار صفحات نمایش جدید آیفون‌ها

صفحات اولد موجود در آیفون‌ها دارای بخش‌های مختلفی هستند. در واقع ترکیب لایه‌های موجود در این صفحات نمایش، موجب ایجاد تصاویر بسیار جذاب بر روی صفحات مذکور می‌شود. سه لایه اصلی موجود در این صفحات عبارت‌اند از: لایه مخصوص نوردهی (lighting layer)، لایه مخصوص ساطع کردن نور (emmiting body) و لایه بنیادی (adjury layer). عملکرد صحیح این سه لایه تأثیر مستقیمی بر روی کیفیت نهایی تصاویر دارد.

شنیده‌ها حاکی از آن است که در مدل پرو آیفون 15 شاهد شکل جدیدتری از لایه پلی کریستالی (LTPO) خواهیم بود که می‌تواند موجب بهبود عملکرد بخش‌هایی همچون Always on Dispaly و نرخ نوسازی صفحه نمایش شود. این احتمال نیز می‌رود که در سری آیفون 16  شاهد تغییرات به مراتب جدی‌تری نسبت به سری 15 باشیم، زیرا امکان دارد اپل در این سری از آیفون‌های خود به سراغ مدل M14 صفحات اولد سامسونگ برود. این در حالی است که سایر تولیدکنندگان تلفن‌های هوشمند از سری M13 استفاده خواهند کرد.

سامسونگ، تولیدکننده اصلی صفحات نمایش آیفون 15

اپل در سال‌های گذشته همواره قصد داشته است تا میزان وابستگی خود به سامسونگ را کاهش دهد. یکی از راهکارهای این شرکت در این زمینه، استفاده از شرکت BOE به منظور تهیه صفحات نمایش آیفون بود، اما این موضوع به خوبی پیش نرفت. ظاهراً BOE نتوانست به اندازه کافی رضایت خاطر اپل را جهت تولید صفحه نمایش‌های آیفون‌های 14 و آیفون 15 به دست بیاورد. این احتمال می‌رود که اپل شرکت BOE را برای یک مدت محدود کنار بگذارد و تمامی سفارشات خود را به سامسونگ محول کند.

ساخت صفحات نمایش آیفون 15 با متریال‌های جدید

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید