اپل در همه حال گوشی‌ آیفون شما را ردیابی می‌کند!

اپل در همه حال گوشی‌ آیفون شما را ردیابی می‌کند! در چند سال گذشته، اپل تمرکز خود را بر حفظ حریم خصوصی کاربران متمرکز کرده است. سازنده آیفون با سایر شرکت‌های فناوری بزرگ، به ویژه متا، مالک فیس بوک، در مورد این موضوع بحث کرده است. تلاش‌های اپل برای محافظت از داده‌های کاربران در برابر پلتفرم‌هایی مانند فیسبوک میلیاردها دلار هزینه برداشته است. 

اپل؛ جاسوس آیفون‌های خود

همانطور که مشخص شده، اپل خودش اطلاعات کاربران را جمع‌آوری می‌کند و حتی اگر مشتریانش به صراحت تنظیمات خود را تغییر داده باشند تا شرکت را از انجام این کار بازدارد، باز هم اپل این کار را انجام می‌دهد، به نوعی در گوشی‌های ساخت خود جاسوسی می‌کند. اکنون از اپل به دلیل جاسوسی شکایت شده است.

توسعه دهندگان اپلیکیشن و محققین امنیتی تامی مایسک و طلال حاج باکری از شرکت نرم افزاری Mysk اخیرا پی برده‌اند که سیستم عامل iOS، هر ضربه‌ای را که روی صفحه‌نمایش می‌زنید، از داخل یکی از برنامه‌های خود این شرکت به اپل ارسال می‌کند. به گفته توسعه‌دهندگان، تلاش‌ها برای غیرفعال کردن انتقال این مجموعه داده‌ها، مانند انتخاب گزینه تنظیمات “غیرفعال کردن اشتراک‌گذاری Device Analytics” بر ارسال داده‌ها تأثیری ندارد.

داده‌های جمع‌آوری شده نیز کاملاً مفصل است و همانطور که Gizmodo اشاره می‌کند، کاربری که به برنامه اپ استور در آیفون خود نگاه می‌کند، داده‌های جستجوی خود و یا آنچه را که روی آن ضربه می‌زند و حتی مدت زمانی که برنامه را بررسی می‌کند، همه در همان زمان برای اپل ارسال می‌شود.

به عنوان مثال اگر از اپلیکیشن سهام اپل استفاده می‌کنید، اپل فهرستی از سهام تماشا شده کاربر، هر مقاله‌ای که در برنامه خوانده است و یا نام سهامی که جستجو کرده است را دریافت می‌کند. حتی مُهرهای زمانی که کاربر اطلاعات سهام را برای آن‌ها مشاهده کرده است نیز ارسال خواهد شد. برخی از برنامه‌های اپل حتی اطلاعات دقیقی در مورد آیفون کاربر مانند مدل، وضوح صفحه و زبان صفحه کلید جمع‌آوری می‌کنند.

Mysk این آزمایش را با استفاده از یک آیفون جیلبریک شده [شکستن قفل امنیتی دیوایس‌های اپل] با iOS 14.6 انجام داد. این تیم فعالیت مشابه آیفون را با یک تلفن غیر جیلبریک با iOS 16 کشف کردند. با این حال، به دلیل رمزگذاری، Mysk نمی‌توانست دقیقاً تعیین کند چه داده‌هایی با استفاده از آخرین سیستم عامل بر روی دستگاه ارسال می‌شود.

یک شکایت دسته جمعی در روز پنجشنبه مطرح شد که ادعا می‌کند اقدامات اپل نقض قانون تهاجم به حریم خصوصی کالیفرنیا است. این شکایت چندان بر این واقعیت متمرکز نیست که اپل این داده‌ها را جمع‌آوری می‌کند. قابلیت‌هایی در تنظیمات اپل مانند “Allow Apps to Request to Track” و “Share Analytics” وجود دارد که به کاربران این تصور را می‌دهد که می‌توانند چنین ردیابی را غیرفعال کنند اما بی‌فایده و توخالی است.

نباید خیلی تعجب‌آور باشد که اپل یا هر شرکت فناوری، اطلاعات کاربران را جمع‌آوری می‌کند. با این حال، همانطور که تیم Mysk کشف کرد، اپل این داده‌ها را بدون توجه به تنظیمات کاربر جمع‌آوری می‌کند، جایی که به آن‌ها این امکان داده می‌شود که جمع‌آوری داده‌ها را غیرفعال کنند و به آن‌ها احساس نادرستی از حفظ حریم خصوصی می‌دهد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید