رتبه‌بندی همه بازی های سری Halo پیش از عرضه عنوان Halo Infinite

تا زمان عرضه بازی Halo: Infinite زمان زیادی باقی اما برای اینکه داستان آن را بدانید یا اینکه مرور کنید، در این مطلب همه بازی های سری Halo را رتبه‌بندی کرده‌ایم تا آن‌ها را بشناسید! با گیگ‌تک همراه باشید.

از زمان عرضه اولین بازی در سری Halo کاربران و طرفداران ایکس باکس کنسول‌های آن را با نام این بازی می‌شناختند. در واقع Halo برای طرفداران ایکس باکس چیزی بیشتر از یک سری از عناوین انحصاری است؛ به نحوی که پیشرفت، میزان فروش و حتی محبوبیت کنسول‌های بازی مایکروسافت همه به این سری جذاب بستگی دارد.

با این حال در سال گذشته دیدیم که هنگام عرضه کنسول ایکس باکس سری ایکس، قرار شد تا جدیدترین عنوان از بازی های سری Halo با نام Infinite منتشر شود. اما مشکلات و نقص‌های گرافیکی سازندگان را به این چاره انداخت که به جای عرضه عجولانه بازی خود، آن را مجددا طراحی کرده و حتی به نحوی مسیرش را عوض کنند! طبق اعلام اخیر مایکروسافت، سازندگان قرار است وقت بیشتری را روی عنوان Halo: Infinite بگذارند تا آن را به یک پلتفرم واحد تبدیل کرده و سال‌ها با انتشار به روزرسانی‌های مکرر تازه نگه دارند.

یا این وجود اگر از طرفداران فرنچایز محبوب کنسول‌های ایکس باکس هستید، و قصد دارید تا بازی های سری Halo را به ترتیب در یک رده‌بندی مشاهده کنید، بهتر است نگاهی به لیست زیر انداخته و ببینید که کدام بازی بهترین است!

۹. بازی Halo Wars

بازی های سری Halo

بازی Halo Wars در واقع ۲۱ سال پیش از اتقاقات بازی Halo: Combat Evolved جریان دارد. با این وجود تفاوت این عنوان با دیگر بازی های سری Halo در سبک آن است.

استودیو Ensemble هنگام ساخت این عنوان سعی کرد تا سبک استراتژیک را به بهترین شکل ممکن روی یک کنسول بازی امتحان کند. کاری که موفق بوده و عملا باعث شد تا سبک اکشن سری Halo در قالب استراتژیک توسط کنترلرهای ایکس باکس تجربه شود. به هر حال این بازی در زمانی نزدیک با عرضه عنوان Halo 2 منتشر شده بود، اما تفاوت‌های این دو اثر بسیار زیاد بودند.

بازی Halo Wars اولین عنوان در سری بود که دیگر به ماموریت‌های همیشگی و اصلی شخصیت Master Chief نپرداخته و جریانی متفاوت را بیان می‌کرد؛ یک اقدام شجاعانه از سوی سازندگان که از طرفی مورد استقبال کاربران و همچنین با نظر مثبت منتقدان همراه شد. با این وجود شاید Halo Wars بهترین بازی در این سری نباشد، اما جدا شدن از سبک شوتر اول شخص و بیان داستانی متفاوت از دید استراتژیک، آن هم در جهان Halo ارزشش را دارد که این اثر را در لیست بهترین‌ها قرار دهیم.

۸. بازی Halo Wars 2

بازی های سری Halo

دنباله عنوان Halo Wars مدتی پس از استقبال کاربران در همان سبک استراتژیک ساخته و عرضه شد‌. اما دلیل بهتر شدن آن نسبت به اثر قبلی، علاوه بر پیشرفت گرافیک و بهبود گیم پلی، قرار دادن داستانی بهتر و جذاب‌تر بود. همچنین جالب است بدانید دشمنانی که در این بازی با آن‌ها رو به رو می‌شوید، در واقع همان قبیله The Banished هستند که در بازی Halo: Infinite با آن‌ها مبارزه می‌کنیم!

دشمن اصلی در این بازی Atriox بود که از قبیله‌ای با سطح تکنولوژی بالا و پیشرفته است. در واقع سازندگان اخیرا خود درباره سلاح موجود در بازی Halo: Infinite عنوان کرده‌اند که اسلحه دست افراد گروه The Banished از بهترین‌‌ها خواهد بود که با پیشرفته‌ترین تکنولوژی ساخته شده است.

به هر حال اگر به دانستن گذشته داستان در عنوان مورد انتظار Infinite علاقه دارید، بهتر است حتما Halo Wars 2 را تجربه کنید. با این وجود در نظر داشته باشید که این عنوان جدای از داستان مهیج، جهان بازی های سری Halo را در حالت استراتژیک در اختیار شما می‌گذارد و شما می‌توانید آن را با کنترلر ایکس باکس خود هدایت کنید!

۷. بازی Halo 5: Guardians

بازی های سری Halo

بگذارید همین اول کار اعتراف کنیم؛ بازی Halo 5: Guardians اشتباه‌های بسیار زیادی داشت! به نحوی که قرار بود ما در این بازی به عنوان یک خائن به Master Chief نگاه کرده و داستانی بسیار مهیج را دنبال کنیم. اما به جای آن، با یک کاراکتر بسیار خشک و ضعیف به نام Locke کل کهکشان او را تعقیب می‌کنید.

البته در بخش‌هایی از بازی می‌توانید با کارامتر Master Chief داستان را ادامه دهید، اما بیشتر زمان در بخش داستانی این عنوان صرف دیدن Locke و تیم خسته‌کننده‌اش می‌شود که اصلا مخصوص بازی های سری Halo ساخته نشده‌اند‌. همچنین حالت چهار نفره داستانی بازی به دلیل داشتن دشمنان عجیب و گیم پلی ضعیف اصلا جالب نبوده و در حالت تک نفره نیز هوش مصنوعی آن‌ها به قدری ضعیف است که چشم بسته می‌توانید برخی مراحل را رد کنید!

به علاوه، روایت داستان جدای از کاراکترهای ضعیف، به حدی در هم و پیچیده گفته می‌شود که شما باید قطعا حتی کتاب‌های سری Halo را هم خوانده باشید تا بتوانید کمی از جریان اصلی آن سر در بیاورید. همچنین اتفاقات بازی به نحوی پیش می‌روند که هیچکس انتظار آن را نداشته و تقریبا همه چیز را برای ساختن یک پایان حماسی خراب می‌کند تا به کلی دور بخش تک نفره این عنوان را خط بکشیم. با این وجود اگر صحبت از بخش Multiplayer باشد، می‌توان گفت که چرا آن را در لیست بهترین بازی های سری Halo قرار داده‌ایم.

در این عنوان به جای اشتباهات بازی Halo 4 که سازندگان در آن سعی کرده بودند تا مکانیزم مشابه با سری Call of Duty را ارائه کنند، سبک خاصی اضافه شده که مورد استقبال کاربران قرار گرفته و هنوز هم در کنسول‌های ایکس باکس به عنوان یکی از بهترین بازی‌های سبک چند نفره به صورت آنلاین دیده می‌شود. طراحی هوشمندانه نقشه‌ها، گیم پلی روان و سریع، چینش اسلحه متنوع و در نهایت گرافیک بالا، از ویژگی‌های اصلی بازی Halo 5: Guardians محسوب می‌شوند که احتمالا به Halo: Infinite نیز منتقل شده و پیشرفت خواهند کرد.

۶. بازی Halo 4

بازی های سری Halo

هنگام ساخت بازی Halo 4 استودیو Bungie تصمیم گرفت تا دیگر روی بازی های سری Halo کار نکند و عملا از طراحی این دنباله دست کشید. با این ‌وجود 343 Industries از ادامه راه دست نکشید و نشان داد که خود می‌تواند کار ناتمام را به سرانجام برساند تا تکلیف آینده سری مشخص شود.

در حالی که بازی های سری Halo معمولا برای ویژگی‌های گرافیکی تحسین نشده بودند، اما بازی Halo 4 هنگام عرضه در کنسول ایکس باکس 360 این مسئله را برطرف کرد و داستان سری را به یک جهان تاریک‌تر انداخت. در حالی که Cortana با مسائل روانی خود دست و پنجه نرم می‌کند، دشمنان بازی به سراغ شما می‌آیند تا با هوش مصنوعی پیشرفته خود مانع موفقیت Master Chief شوند.

این در حالی است که بخش چند نفره و به اصطلاح Multiplayer بازی نسبت به آنچه که طرفداران انتظارش را داشتند بسیار متفاوت شده بود. به نحوی که می‌توان گفت Halo 4 در این قسمت به کلی بازی های سری Halo را کنار زده و به سمت Call of Duty کشیده شده است. با این حال اگر بخش داستانی این عنوان و بخش چند نفره Halo 5: Guardians را با یکدیگر ترکیب کنید، بهترین نتیجه را خواهید دید.

۵. بازی Halo 3: ODST

بازی های سری Halo

عنوان Halo 3: ODST یکی از عجیب‌ترین بازی های سری Halo است که در آن اصلا در نقش Master Chief بازی نخواهید کرد. بلکه در نقش یکی از سربازان Orbital Drop Shock ظاهر خواهید شد که پس از سقوط هواپیما، حال متوجه شده که زنده است و باید از حقایق شب گذشته سر در بیاورد.

با این وجود شاید فکر کنید که این عنوان هم مثل Halo 5: Guardians قرار است تا به دلیل نداشتن شخصیت Master Chief یک بازی ضعیف شمرده شود، اما جالب است بدانید که دقیقا به همین دلیل Halo 3: ODST یکی از بهترین بازی های سری Halo محسوب می‌شود! در این بازی شما قابلیت‌های همیشگی خود را مثل عناوین قبل ندارید؛ در خیابان‌های باریک و ساختمان‌های کوچک مبارزه می‌کنید و در یک سبک کارآگاهای سعی می‌کنید تا رازهایی را فاش کنید.

۴. بازی Halo 2

بازی های سری Halo

اگر بازی Halo 3 به عنوان یک کار انحصاری باعث شد تا کنسول ایکس باکس 360 فروش بیشتری داشته باشد، بازی Halo 2 باعث شد تا سرویس Xbox Live که امروزه بسیار پیشرفت کرده، بنیان‌گذاری شده و بین کاربران رایج شود.

بخش چند نفره بازی دقیقا همان چیزی بود که طرفداران مدت‌ها انتظار آن را می‌کشیدند و یک نیاز بزرگ برای مایکروسافت که بتواند سرویس‌های آنلاین خود را ارائه دهد‌. به نحوی که سرورهای Halo 2 حتی تا سال ۲۰۱۰ نیز شلوغ بودند. همچنین به جز بخش چند نفره، این عنوان خلاقیت‌ها و نوآوری‌های بسیاری را هم به بازی های سری Halo اضافه کرد؛ مانند برداشتن دو اسلحه به صورت همزمان، پر شدن خون به جای استفاده از بسته‌های کمک اولیه و در نهایت عوض شدن گیم پلی هنگام بازی به عنوان موجودات فضایی!

به هر حال عنوان Halo 2 مسیر روشنی را پیش روی سری‌های سبک شوتر اول شخص گذاشت تا بازی آنلاین روی کنسول‌های بازی، رفته رفته به یک رسم همیشگی تبدیل شود.

۳. بازی Halo 3

بازی های سری Halo

عنوان Halo 3 دقیقا همان چیزی بود که معروفیت کنسول‌های ایکس باکس را به حد خود رسانده و یک پایان بی‌نظیر برای سه‌گانه اصلی محسوب می‌شد؛ گرچه مایکروسافت هرگز اجازه نداد که داستان مجموعه با این کار به اتمام برسد.

جدای از بخش داستانی و چند نفره، بازی Halo 3 اولین عنوانی بود که در این سری برای کنسول ایکس باکس 360 عرضه شده و پیشرفت گرافیکی آن در حد قابل توجهی ارتقا یافته بود. به نحوی که جزئیات داخل مراحل مختلف بازی به طرز چشمگیری افزایش پیدا کرده و حتی صدای انفجار در آن نیز بسیار طبیعی‌تر و جذاب‌تر شده بود!

با این حال می‌توان گفت که پس از عرضه این بازی دیگر شاید حتی نیازی هم نبود که دنباله‌های آن ساخته شوند تا یک خداحافظی باشکوه برای بازی های سری Halo رقم بخورد. چراکه استودیو Bungie پس از عرضه Halo 3 و ساخت بازی Halo: Reach برای ادامه ساخت عناوین این سری کناره‌گیری کرد و داستان بازی نیز به نحوی نوشته شده بود که بتوان آن را یک اتمام بی‌نظیر دانست.

۲. بازی Halo: Reach

بازی های سری Halo

همانطور که در توضیح Halo 3 هم اشاره شد، استودیو Bungie غزل خداحافظی خود را در Halo: Reach جای داده بود تا کم کم با طرفداران و همچنین سربازان Spartan بازی های سری Halo خداحافظی کند. با این حال داستان عنوان Reach به حدی جذاب است که تقریبا همه طرفداران سری از تجربه آن لذت برده‌اند.

داستان این عنوان در سیاره‌ای به نام Reach شکل می‌گیرد که یک سیاره مخصوص کشاورزی بوده و به دست Covenant افتاده است. با این وجود سربازان آن در آخرین خطوط دفاعی در مقابل دشمنان از این سرزمین دفاع می‌کنند تا همه آن‌ها کشته شوند؛ کاری که نهایتا انجام می‌شود و در مراحل پایانی بازی صحنه‌های حماسی باعث می‌شوند تا Halo: Reach یک عنوان به یاد ماندنی و از بهترین بازی های سری Halo باشد.

همچنین عنوان Reach در کل درباره غم از دست دادن سرزمین و یاران نیست، بلکه برخی پیشرفت‌های آن در زمینه گیم پلی مانند داشتن قابلیت دویدن سریع‌تر، بسته شدن زره و همچنین رها کردن طعمه‌های هولوگرامی (کپی شخصیت شما که دشمنان را گیج می‌کند) را هم به همراه داد. به علاوه، مرحله مربوط به کنترل ناو فضایی و مبارزه با جنگنده‌های Covenant خود یکی از به یاد ماندنی‌ترین بخش‌های داستان بازی است که آخر آن را طرفداران هرگز فراموش نخواهند کرد.

۱. بازی Halo: Combat Evolved

بازی های سری Halo

حدودا ۲۰ سال پیش اگر درباره عرضه یک بازی ویدیویی حرفه‌ای و بی‌نظیر توسط شرکت مایکروسافت با کسی حرفی زده می‌شد، شاید در ابتدا همه فکر می‌کردند که شما جک تعریف کرده‌اید! اما بعد از معرفی و عرضه Halo: Combat Evolved به جهان ثابت شد که شرکت سازنده ویندوز تا چه حدی می‌تواند در هر زمینه‌ای که وارد می‌شود خلاق باشد.

با داستان این بازی بود چه همه چیز در بازی های سری Halo شروع شد؛ زمانی که انسان‌ها توسط دشمنان فضایی مورد حمله قرار گرفته و در حال شکست خوردن هستند. همچنین جالب است بدانید که به جز شخصیت Master Chief به عنوان کاراکتر اصلی، بدون شک Cortana کسی بود که به عنوان یک دستیار بازی را جذاب‌تر می‌کرد.

به هر حال بازی Halo: Combat Evolved نشان داد که استودیو Bungie برای ساخت یک بازی در سبک شوتر تا چه حد قوی عمل می‌کند. اسلحه‌های معروف Master Chief در این بازی معروف شدند و حتی این گزینه به وجود آمد که برداشتن سلاح فضایی دشمنان نیز میسر شود تا گیم پلی بازی کمی متفاوت شده و برای کاربر خسته‌کننده نباشد.

با این وجود مراحل اول بازی Halo: Combat Evolved هنوز هم در میان بازی های سری Halo بهترین هستند و می‌توان گفت که این عنوان ارزش به دست آوردن مقام اول را دارد.

منبع: Tech Radar

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید