بررسی ردمی 9AT شیائومی (Xiaomi Redmi 9AT)

پیدا کردن گوشی هوشمندی در این رنج قیمتی که می‌خواهم امروز بررسی کنم، که رنج قیمتی ۲ تا ۳ میلیون تومان هست، کار آسانی نیست. در این بررسی من گوشی‌ای از شیائومی را دارم که با نام ردمی 9AT شناخته می‌شود و شیائومی این گوشی را برای کاربران ارزان پسندی که به دنبال گوشی‌های اقتصادی هستند روانه بازار کرده است. در این بررسی به شما می‌گویم که ردمی ۹ ای تی تا چه اندازه در این رنج قیمتی ارزش خرید دارد و چه بخش‌هایی در آن هستند که می‌توانند آن را برای خرید به یک گزینه مناسب تبدیل کنند یا اینکه نقطه‌ضعف‌هایش کدام‌ها هستند.

طراحی ردمی 9AT

خب شاید اولین چیزی که با دیدن برچسب قیمتی این گوشی به ذهن خطور می‌کند این باشد که گوشی طراحی و متریال خوبی ندارد؛ اما در مورد ردمی 9AT به همین سادگی نیست. این گوشی طراحی جالبی دارد و در همان نگاه اول این‌طور به نظر نمی‌رسد که با گوشی‌ای ارزان قیمت روبرو هستید.

بدنه از پلاستیک ساخته شده اما طراحی قاب پشتی به‌صورتی است که پترن دارد و همین باعث شده تا ردمی 9AT در دست حس ضعف و ناتوانی را القا نکند. این طراحی پترن دار کمک کرده تا گوشی لیز هم نباشد و خبری از کثیفی و اثر انگشت در این قاب نباشد.

ردمی 9at

شیائومی تنها به همین طراحی پترن دار اتکا نکرده و برای قاب دوربین اصلی طراحی جداگانه‌ای را هم در نظر گرفته به این صورت که در امتداد دوربین اصلی نواری کشیده شده که صیقلی است و قابی دوتکه را برای قاب پشتی ایجاد کرده.

یکی دیگر از دوست‌داشتنی‌های این گوشی نسبت ابعادش است که در اصلی گوشی پهنای کمی دارد و قدش کمی کشیده است و البته بالانس وزنی هم خیلی خوب در آن انجام شده و همین باعث شده اولین چیزی که با دست گرفتن گوشی به نظرتان برسد این باشد که Redmi 9AT چقدر خوش‌دست است.

خلاصه شیائومی در بخش طراحی گوشی چیزی کم نگذاشته که باعث شود حس بدی را به کاربر منتقل کند حتی در دو طرف قاب پشتی هم خمیدگی‌های نرمی استفاده شده تا در دست راحت‌تر قرار بگیرد.

از جلو که به گوشی نگاه کنیم طراحی‌ای کاملاً معمولی می‌بینیم که چند سالی است در طراحی گوشی‌های هوشمند دیده می‌شود و خیلی چیز متفاوتی دیده پیشرویتان قرار ندارد.

redmi 9at

جزئیات دستگاه ردمی 9AT

سمت راست کلیدهای ولوم و پاور دیده می‌شوند که فقط از نظر اندازه متفاوت هستند.

ردمی ۹ ای تی

سمت چپ درگاه سیم‌کارت‌ها را می‌بینیم که اسلات بزرگی دارد و از دو سیم‌کارت هم‌زمان و کارت حافظه خارجی پشتیبانی می‌کند.

ردمی 9at

پایین گوشی درگاه ارتباطی میکرو یو اس بی کنار اسپیکر و میکروفون اصلی قرار گرفته.

بالای گوشی هم جک ۳.۵ میلیمتری صدا را کنار میکروفون دوم می‌بینیم.

یکی از بخش‌هایی که نشان می‌دهد گوشی در رنج گوشی‌های اقتصادی قرار گرفته همین درگاه ارتباطی آن است که در حقیقت شیائومی این بخش را فدای هزینه ساخت کم دستگاه کرده.

صفحه‌نمایش ردمی 9AT

برای ردمی 9AT از پنل IPS برای صفحه‌نمایش استفاده شده که اندازه ۶.۵۳ اینچی دارد و رزولوشنی برابر اچ دی برایش در نظر گرفته شده.

این صفحه دقیقاً همان است که از گوشی‌ای در این رنج قیمتی انتظارش را داشتیم.

صفحه‌نمایش رنگ‌ها را به نسبت رنج قیمتی گوشی خوب و واقعی نشان می‌دهد و اصلاً صفحه رنگ‌پریده‌ای نیست.

پیکسل‌ها در این صفحه با چشم غیرمسلح قابل تشخیص هستند اما آن‌طور نیست که در ذوق بزنند و در همان نگاه اول شما را ناامید کنند.

محمد شکوری

از نظر روشنایی صفحه‌نمایش روشنی را پیشروی خودتان ندارید؛ این صفحه در محیط بسته مشکلی برای شما ایجاد نمی‌کند اما زیر نور خورشید و در محیط باز برای مشاهده محتوا باید تلاش زیادی انجام دهید و محتوای تمیزی را تحویل نمی‌دهد.

سخت‌افزار ردمی 9AT

در بخش سخت‌افزار ردمی 9AT از چیپی استفاده شده که برای گوشی‌های سطح پایین معرفی شده بود. این چیپ مدیاتک هلیو G25 است که بیشتر از ۱ سال از عمر معرفی آن می‌گذرد.

تنها یک نسخه از این گوشی وجود دارد که حافظه داخلی ۳۲ گیگابایتی و حافظه رم ۲ گیگابایتی دارد. از ۳۲ گیگابایت حافظه داخلی ابتدای کار به ۲۲.۶۸ گیگابایت دسترسی دارید.

تست حافظه داخلی

نام گوشیحافظه داخلیحافظه داخلی آزادحافظه رمحافظه رم با بسته بودن تمام برنامه‌هاحافظه رم با باز بودن ۱۵ برنامه
Galaxy M51۱۲۸۱۰۹.۶۵۸۴۳
Y9a۱۲۸۱۰۹.۱۳۸۳.۹۳.۲
Galaxy S20 FE۱۲۸۱۰۸.۲۷۸۴.۱۳
Poco M3۶۴۴۷.۱۴۱.۳۴۷۶۰ مگابایت
Galaxy A42۱۲۸۱۰۸.۱۶۳.۰۶۲.۹
Galaxy S21۲۵۶۲۲۵۸۳.۵۲.۹
Galaxy A12۶۴۵۱.۲۷۴۲.۲۱.۶
Galaxy M31s۱۲۸۱۱۰.۱۹۶۲.۸۸۲.۱
Mi 10T Pro۲۵۶۲۲۶.۱۸۸۲.۶۳.۹
Galaxy A32 5G۱۲۸۱۱۰.۱۰۶۳.۰۵۲.۳۶
Redmi Note 9T۱۲۸۱۰۷.۷۷۴۱.۳۳۹۳۵ مگابایت
Redmi Note 10۱۲۸۱۰۴.۷۶۳.۱۲.۵
Galaxy A72۲۵۶۲۲۵.۷۳۸۴.۶۲.۲
Mi 11 Lite۱۲۸۱۰۷.۰۷۶۲.۹۳۲.۵
Redmi Note 10 Pro۱۲۸۱۰۷.۰۶۸۳.۹۹۲.۹۷
Nokia 5.4۱۲۸۱۰۵.۷۴۱.۶۱.۳۸
mi 11۲۵۶۲۲۴.۵۸۸۳.۲۵۲.۴۸
Redmi 9AT۳۲۲۲.۶۸۲۸۳۰ مگابایت۶۹۷ مگابایت
Poco X3 Pro۲۵۶۲۲۶.۲۵۸۳.۲۷۲.۸۳
Surface Duo۱۲۸۱۰۱.۸۷۶۲.۳۱.۸
Galaxy A52۲۵۶۲۲۵.۶۴۸۴.۸۲.۸
Galaxy A52 5G۱۲۸۱۰۷.۱۷۸۳.۸۲.۸۸
Poco F3۱۲۸۱۰۶.۳۶۲.۷۲.۳۱
انجام کارهای روزمره

در انجام کارهای روزمره مشکلی از بابت اینکه نتواند برنامه‌هایی که روزمره با آن سروکار دارید اجرا کند مانند شبکه‌های اجتماعی یا برنامه‌های مربوط به اپلیکیشن‌های مالی مانند برنامه‌های بانک‌ها ندارید اما این نکته را باید بدانید که سرعت عمل بالایی در انجام همین کارها هم ندارد و برای اجرای برنامه زور می‌زند و در هنگام استفاده از شبکه‌های اجتماعی هم شاید کمی لگ و کندی را ببینید که خب برای گوشی‌ای در این رنج قیمتی غیرطبیعی نیست.

امنیت ردمی 9AT

رسیدیم به یکی دیگر از بخش‌هایی که نشان می‌دهد ردمی 9AT در رنج قیمتی پایینی قرار دارد. هیچ خبری از سنسور اثر انگشت روی این گوشی نیست و تنها راهی که می‌توانید امنیت گوشی خودتان را تامین کنید استفاده از تشخیص چهره است.

تشخیص چهره به‌صورت دو بعدی و با کمک دوربین سلفی انجام می‌شود و عملکرد تقریباً خوبی دارد. این قابلیت در این گوشی در تشخیص ناتوان نیست اما اینکار را خیلی سریع انجام نمی‌دهد و کمی باید زمان برایش در نظر بگیرید.

محمد شکوری

نرم‌افزار ردمی 9AT

در بخش نرم‌افزاری برای ردمی 9AT از سیستم‌عامل اندروید نسخه ۱۰ استفاده شده در کنار اینکه می‌بینیم رابط کاربری می یو آی نسخه ۱۲ هم روی آن قرار دارد.

محمد شکوری گیگ تک

قرار گرفتن این رابط کاربری باعث شده برخی قابلیت‌ها و تنظیمات کامل‌تر نسبت به اندروید خام روی Redmi 9AT دیده شوند اما خب به همین میزان هم سبب سنگین‌تر و کندتر شدن گوشی شده است.

تست بوت شدن

نام گوشیبوت شدن (ثانیه)
Galaxy M51۲۲
Y9a۲۷
Galaxy S20 FE۱۸
Poco M3۲۵
Galaxy A42۲۷
Galaxy S21۳۶
Galaxy A12۴۱
Mi 10T Pro۱۵
Mi 10T Lite۲۵
Galaxy M31s۲۸
Galaxy A32 5G۴۳
Redmi Note 9T۲۶
Redmi Note 10۲۴
Galaxy A72۳۱
Mi 11 Lite۳۵
Redmi Note 10 Pro۴۳
Nokia 5.4۳۰
Mi 11۲۳
Redmi 9AT۴۰
Poco X3 Pro۲۷
Surface Duo۱۵
Galaxy A52۳۱
Poco F3۱۷

اسپیکر ردمی 9AT

برای این گوشی یک اسپیکر در نظر گرفته شده که در بخش پایینی آن قرار دارد. این اسپیکر صدای تقریباً بلندی دارد و در محیط‌های شلوغ کار شما را راه می‌اندازد اما روی کیفیت حسابی باز نکنید. کیفیت صدای اسپیکر به‌خصوص در نهایت صدا خیلی تیز می‌شود و به‌نوعی گوش‌خراش می‌شود و باید صدا را در سطح پایین‌تر قرار دهید تا بتوانید تجربه بهتری از صدایی که در حال پخش است داشته باشید.

باتری ردمی 9AT

برای ردمی 9AT باتری‌ای با ظرفیت بالا در نظر گرفته شده. باتری‌ای که روی این گوشی دیده می‌شود ظرفیت ۵۰۰۰ میلی آمپرساعتی دارد که برای گوشی‌ای با این سخت‌افزار کاملاً مناسب به نظر می‌رسد.

در استفاده از ردمی ۹ ای تی هم این خوب بودن را متوجه می‌شوید. باتری این گوشی خیلی راحت و بدون مشکل می‌تواند تا ۲ روز بدون نیاز به شارژ دوام بیاورد که از گوشی‌ای مثل ردمی 9AT چیزی جز این هم انتظار نمی‌رفت.

خبری از شارژ سریع نیست و آداپتور داخل جعبه هم ۱۰ واتی است.

جدول تست باتری

نام گوشی۰ تا ۵۰ درصد (دقیقه)۰ تا ۱۰۰ درصد (دقیقه)کاهش باتری با یک ساعت بازی کال آو دیوتی موبایل (درصد)کاهش باتری با یک ساعت فیلم‌برداری (درصد)پخش ویدیوی مداوم تا خالی شدن شارژ از ۱۰۰ تا ۰ درصد (ساعت)
Galaxy M51۴۴۱۱۰۱۲۱۰۲۵
Y9a۲۰۶۰۲۸۲۵۱۲
Galaxy S20 FE۳۹۸۴۲۷۲۴۹
Poco M3۵۰۹۵۱۸۱۷۱۵
Galaxy A42۵۵۱۲۰۱۸۱۶۱۳
Galaxy A12۵۰۱۵۰۷.۵۱۸۱۴
Galaxy M31s۵۰۱۲۰۱۶۱۶۱۵
Mi 10T Pro۲۳۶۰۱۹۳۰۱۰
Galaxy A32 5G۴۵۱۰۰۱۷۱۸.۵۱۱
Redmi Note 9T۴۵۹۵۲۰۲۴۸
Redmi Note 10۲۵۷۸۲۳۲۱۹
Galaxy A72۲۰۶۵۲۰۲۶۸
Mi 11 Lite۲۶۶۰۲۸۱۵۹
Redmi Note 10 Pro۲۸۸۰۲۲۱۷۱۳
Nokia 5.4۵۵۱۴۰۳۰۱۹۸
Mi 11۱۸۵۰۲۰۳۰۷
Redmi 9AT۷۵۱۵۰---
Poco X3 Pro۲۹۶۲۲۰۱۵۱۱
Surface Duo۶۰۱۵۰۲۴۱۸۷
Galaxy A52۴۱۹۶۲۳۲۲.۵۸
Poco F3۲۰۵۳۱۷.۵۱۴۱۲.۵

دوربین ردمی 9AT

دوربین هم در ردمی 9AT از آن بخش‌هایی است که نشان می‌دهد با گوشی‌ای کاملاً اقتصادی سر و کار دارید. یک لنز برای دوربین اصلی در نظر گرفته شده که سنسور ۱۳ مگاپیکسلی دارد و دوربین سلفی هم سنسور ۵ مگاپیکسلی دارد.

ردمی 9at

کیفیت عکس‌های ردمی 9AT

عکس‌هایی که در نور روز گرفته می‌شوند نویز بسیار زیادی دارند و بسیار بی‌کیفیت هستند؛ فقط ثبت رنگ‌ها خوب انجام می‌شود که خیلی هم به کارتان نمی‌آید و می‌توان گفت عکس‌هایی هستند که کار شما راه می‌اندازند.

عکس‌های پرتره برخلاف اینکه کیفیت خوبی ندارند اما در کمال تعجب برش سوژه از پس‌زمینه خوب انجام می‌شود.

عکس‌های سلفی هم که گرفته می‌شوند قرمز می‌شوند و کیفیت بسیار پایینی دارند. ردمی 9AT عکس‌های سلفی پرتره هم می‌گیرد که برش خوبی را می‌بینیم اما کیفیت اصلاً تعریفی ندارد.

ردمی 9AT بخریم یا نخریم؟

ردمی 9AT گوشی مقرون‌به‌صرفه است پس انتظار زیادی از آن نداشته باشید و کاملاً در حد یک گوشی در همین رنج قیمتی از آن کار بخواهید.

صفحه‌نمایش کاملاً معمولی اما بیشتر از حد انتظار، سخت‌افزاری برای انجام کارهای روزمره که زور زدن در عملکردش دیده می‌شود، طراحی مناسب و البته خوش‌دست و در نهایت عمر خوب باتری از ویژگی‌های این گوشی هوشمند به‌حساب می‌آیند.

رقبای این گوشی در بازار خیلی زیاد نیستند؛ ردمی 9C یکی از رقبای این گوشی به‌حساب می‌آید که به‌خصوص در بخش دوربین بهتر عمل کرده اما کمی قیمت بالاتری دارد و در نهایت یکی از مهم‌ترین رقبایش گلکسی M11 است که در بخش باتری، دوربین و پشتیبانی از تایپ سی بهتر عمل می‌کند اما سخت‌افزار قدرتمندتری ندارد و درعین‌حال قیمت بالاتری هم دارد که در این رنج قیمتی به طور حتم ۴۰۰ هزار تومان اختلاف قیمت هم اختلاف چشمگیری به‌حساب می‌آید.

Redmi 9at

مطلب قبلیپنل‌های تاشو و UDC جدید سامسونگ آینده مهیجی را نشان می‌دهد
مطلب بعدیگوشی آیفون 13 باید چه قابلیت‌هایی داشته باشد؟ آیا کاربران از اپل ایرتگ راضی هستند؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید