مقایسه گوشی‌های سامسونگ گلکسی S20 FE 5G با می ۱۰ تی پرو

در این مقایسه دو گوشی مطرح در بخش میانی بازار یعنی گلکسی S20 FE و می ۱۰ تی پرو را کنار هم قرار می‌دهیم و در هر بخش با هم می‌بینیم که کدام محصول برنده هر بخش است و در نهایت کدام گوشی با توجه به برچسب قیمتی ارزش خرید بالاتری دارد. با گیگ تک همراه باشید.

مقایسه ویدئویی گلکسی S20 FE با می 10 تی پرو

طراحی

ابعاد

از نظر ابعاد تفاوت خیلی زیادی بین گلکسی S20 FE 5G با می 10T پرو دیده می‌شود. می ۱۰ تی پرو به طرز چشمگیری هم از نظر طول و عرض و هم از نظر ضخامت از رقیبش بزرگ‌تر است درعین‌حال که وزن خیلی بیشتری هم دارد. این تفاوت در وزن و ابعاد با دست گرفتن دو گوشی کاملاً خودش را نشان می‌دهد و گلکسی S20 FE 5G به طرز چشمگیری خوش‌دست‌تر است و دست گرفتنش راحت‌تر و دوست‌داشتنی‌تر است.

جنس بدنه

متریال بخشی است که در دو گوشی تفاوتی قابل لمس در آن‌ها دیده می‌شود. سامسونگ برای این گوشی هوشمند بالارده خودش از پلاستیک در قاب پشتی استفاده کرده البته که سامسونگ تمام تلاش خودش را کرده تا با استفاده از پلاستیک مناسب و طراحی ماتی که در قاب پشتی به کار گرفته حس خوبی را زمان دست گرفتن گوشی به کاربر منتقل کند و در این امر هم موفق ظاهر شده اما در سمت دیگر رقیب شیائومی از متریال بهتری بهره برده؛ در قاب پشتی از شیشه استفاده شده و فریم دستگاه آلومینیوم است که همین امر سبب شده تا حس لوکس‌تری را با دست گرفتن گوشی داشته باشید و حس گوشی‌ای باکیفیت‌تر به شما منتقل شود.

خمیدگی پشت و جلو

صفحه‌نمایش دو گوشی طراحی کاملاً تخت دارد و همین طراحی باعث شده تا از پرچم‌داران تفاوت داشته باشند؛ اما در قاب پشتی دو گوشی خمیدگی‌هایی در نظر گرفته شده تا دست گرفتن آن‌ها راحت‌تر شود. خمیدگی‌های گلکسی S20 FE 5G نرم‌تر هستند. در مجموع گلکسی اس ۲۰ اف ای هم خوش‌دست‌تر است و هم اینکه در دست بهتر قرار می‌گیرد و درصد لیزی کمتری دارد.

گلکسی S20 FE 5Gفریم

جزئیات دو گوشی

بالای می ۱۰ تی پرو میکروفون دوم، درگاه اینفرارد و اسپیکر دوم مشاهده می‌شود و بالای گلکسی S20 FE 5G درگاه سیم‌کارت و میکروفون دوم هستند.

سامسونگپایین گلکسی S20 FE 5G اسپیکر، درگاه تایپ سی و میکروفون اصلی هستند و پایین می 10T پرو درگاه سیم‌کارت کنار درگاه تایپ سی و اسپیکر و میکروفون اصلی هستند.

شیائومیسمت راست کلیدهای ولوم و پاور هستند و سمت چپ هیچ گزینه‌ای در هر دو گوشی دیده نمی‌شود.

مقایسه گوشیچیدمان لنزها، جذب اثرانگشت

محصول شیائومی اینجا در چیدمان لنزهای دوربین مدرن‌تر و به‌روزتر عمل کرده. چیدمان لنزهای دوربین در می ۱۰ تی پرو حس به‌روزتری را منتقل می‌کنند اما در عوض بیرون زدگی لنزهای دوربین در Mi 10T Pro به طرز قابل لمسی بیشتر است.

جذب اثرانگشت در می ‍۱۰ تی پرو هم بیشتر است و این موضوع به سبب طراحی براق قاب پشتی در این محصول است که در گلکسی اس ۲۰ اف ای شاهد قاب پشتی مات هستیم و همین امر سبب شده تا کمتر کثیف شود و اگر کثیف شود هم خیلی خودش را نشان ندهد.

جمع‌بندی طراحی

در مجموع اگر بخواهیم در مورد طراحی جمع‌بندی انجام دهیم باید بگوییم که می 10T پرو طراحی شیک‌تر و به‌روزتری دارد و حس لوکس‌تری را به کاربر منتقل می‌کند اما در مقابل گلکسی S20 FE 5G بسیار خوش‌دست‌تر است و دست گرفتنش حس بهتری برای کارکرد طولانی مدت به کاربر می‌دهد.

صفحه‌نمایش

اول به بررسی مشخصات سخت‌افزاری دو صفحه‌نمایش می‌پردازیم. صفحه‌نمایش گلکسی S20 FE 5G پنل سوپرامولد دارد که اندازه‌اش ۶.۵ اینچ است و رزولوشن فول اچ دی برایش در نظر گرفته شده اما در سمت دیگر پنلی که برای می ۱۰ تی پرو در نظر گرفته شده از نوع IPS است و رزولوشنش فول اچ دی است و اندازه‌اش هم ۶.۶۷ اینچ.

تفاوت دو صفحه‌نمایش در یک بخش دیگر هم هست برای Galaxy S20 FE 5G از نرخ نوسازی ۱۲۰ هرتزی استفاده شده اما برای Mi 10T Pro 5G از نرخ نوسازی ۱۴۴ هرتزی استفاده شده.

حاشیه‌های صفحه‌نمایش در می ۱۰ تی پرو کمتر هستند اما نه آن‌چنان که خیلی به چشم بیاید.

برویم سراغ کیفیت صفحه‌نمایش دو گوشی

نمایش رنگ سفید

در این بخش مشخصاً می 10T پرو عملکرد بهتری دارد و رنگ سفید تمیزتری را نشان می‌دهد.

در نمایش رنگ‌ها هر دو گوشی خوب هستند اما گلکسی S20 FE 5G اینجا عملکرد بهتری دارد و رنگ‌ها را چشم‌نوازتر به نمایش در می‌آورد هر چند که می ۱۰ تی پرو هم در این بخش عملکرد خوبی دارد.

روشنایی

در بخش روشنایی صفحه‌نمایش دو گوشی خیلی نزدیک به هم هستند و نور مناسبی برای آن‌ها در نظر گرفته شده اما نور صفحه گلکسی اس ۲۰ اف ای کمی بیشتر است و همین امر سبب شده تا در نور خورشید و محیط باز محتوای تمیزتری را از گلکسی S20 FE 5G بتوان دریافت کرد.

نمایش رنگ مشکی

در این بخش مشخصاً گلکسی اس ۲۰ اف ای عملکرد بهتری از خودش نشان می‌دهد. به سبب اینکه در زمان نمایش رنگ مشکی پیکسل‌ها خاموش می‌شوند رنگ مشکی عمیق‌تری را مشاهده می‌کنید.

جمع‌بندی صفحه‌نمایش

سخت است که در این بخش بگوییم صفحه‌نمایش کدام گوشی بهتر است هر چند که در بخش‌های بیشتری صفحه‌نمایش گلکسی اس ۲۰ اف ای بهتر عمل می‌کند اما می ۱۰ تی پرو هم صفحه‌نمایش بدی ندارد و به خصوص با نرخ نوسازی ۱۲۰ هرتزی که برایش در نظر گرفته شده در بازی کردن حسی متفاوت‌تر را منتقل می‌کند.

اما در کل باید بگوییم که هر چند می ۱۰ تی پرو صفحه‌نمایش خیلی خوبی دارد اما گلکسی اس ۲۰ اف ای صفحه‌نمایش بهتری در نمایش رنگ‌ها و روشنایی و زاویه دید دارد.

می ۱۰ تی پرواسپیکر 

برای هر دو گوشی از دو اسپیکر استفاده شده و جزو گوشی های دو اسپیکره بازار هستند. در این بخش عملکرد دو اسپیکر خوب است و شما را کاملاً راضی می‌کند اما این گلکسی اس ۲۰ اف ای است که عملکرد بهتری از خودش نشان می‌دهد و می‌توانید صدایی با جزئیات بهتر را از آن دریافت کنید.

نرم‌افزار

هر دو گوشی جزو گوشی های مدرن بازار به‌حساب می‌آیند. روی هر دو گوشی اندروید نسخه ۱۱ نصب است و هر کدام رابط کاربری مخصوص خودشان را دارند که با هر رابط کاربری قابلیت شخصی سازی بالایی دارند و از کارکردن با آن‌ها لذت می‌برید اما مقایسه این دو رابط کاربری در این مقایسه نمی‌گنجند و باید در بررسی‌ای جداگانه به‌صورت مفصل به آن‌ها پرداخته شود.

باتری

ظرفیت

برای گلکسی S20 FE 5G از باتری‌ای با ظرفیت ۴۵۰۰ میلی‌آمپری استفاده شده و در مقابل برای می 10T پرو باتری ۵۰۰۰ میلی‌آمپری می‌بینیم.

گلکسی اس ۲۰ اف ای از شارژ سریع ۲۵ واتی پشتیبانی می‌کند اما پشتیبانی می ۱۰ تی پرو از شارژ سریع ۳۳ واتی است.

یکی از تفاوت‌های این دو گوشی در بخش باتری که برای من خیلی اهمیت دارد پشتیبانی گلکسی S20 FE 5G از شارژ بی‌سیم است که می 10T Pro این قابلیت را ندارد.

نتیجه‌گیری باتری

در کل هر دو گوشی در بخش باتری عملکرد رضایت‌بخشی دارند و تفاوت قابل‌ملاحظه‌ای با هم ندارند و ۱ روز کامل را هر دو می‌توانند به شما سرویس دهند؛ اما در بخش شارژ شدن این می ۱۰ تی پرو است که عملکرد بهتری از خودش نشان می‌دهد و در زمان کمتری شارژ می‌شود با وجود اینکه باتری پرظرفیت‌تری دارد.

محمد شکوریدوربین

لنزها

در بخش دوربین نه‌تنها طراحی قاب لنزهای دوربین اصلی متفاوت است بلکه چیدمان و ساختار هم متفاوت است. برای گلکسی S20 FE 5G سه لنز در نظر گرفته شده که لنز اصلی ۱۲ مگاپیکسلی، لنز تلفوتو با قابلیت زوم اپتیکال ۳ برابری ۸ مگاپیکسلی و لنز اولتراواید سنسور ۱۲ مگاپیکسلی دارد.

در مقابل می ۱۰ تی پرو هم سه لنز در قاب پشتی می‌بیند لنز اصلی سنسور ۱۰۸ مگاپیکسلی دارد؛ لنز اولتراواید سنسور ۱۳ مگاپیکسلی و لنز ماکرو سنسور ۵ مگاپیکسلی دارد.

دوربین سلفی در هر دو گوشی به صورت حفره است اما در گلکسی اس ۲۰ اف ای در وسط و بالای صفحه‌نمایش است و در می 10T پرو در گوشه سمت چپ و بالای صفحه‌نمایش است.

مقایسه گلکسی S20 Fe 5G با می ۱۰ تی پروکیفیت عکس‌ها

در عکس‌هایی که در نور روز گرفته می‌شوند ثبت رنگ در می ۱۰ تی پرو به واقعیت نزدیک‌تر است و گلکسی اس ۲۰ اف ای در این بخش کمی اغراق‌آمیز رفتار می‌کند؛ اما از طرف رنج دینامیکی و ثبت جزئیات در عکس‌های گلکسی اس ۲۰ اف ای بهتر است.

مقایسه

مقایسه سامسونگ با شیائومی

مقایسه گوشی‌های سامسونگ گلکسی S20 FE 5G با می ۱۰ تی پرو - گیگ تک 2در عکس‌های اولتراواید زاویه دید گلکسی s20 FE 5G بیشتر است به‌علاوه اینکه رنج دینامیکی هم اینجا باز بهتر است و شارپی بهتری را در تصاویر می‌بینیم. لبه‌های تصاویر در هر دو گوشی در لنز اولتراواید قابل‌قبول است.

مقایسه گوشی‌های سامسونگ گلکسی S20 FE 5G با می ۱۰ تی پرو - گلکسی S20 Fe

مقایسه گوشی‌های سامسونگ گلکسی S20 FE 5G با می ۱۰ تی پرو - mi 10t pro

مقایسه گوشی‌های سامسونگ گلکسی S20 FE 5G با می ۱۰ تی پرو - می ۱۰ تی پروبه زوم که می‌رسیم هر دو گوشی توانایی زوم ۳۰ برابری دارند. در زوم ۲ برابری این می ۱۰ تی پرو است که عکس‌هایش در این حالت افت کیفیت کمتری دارند؛ اما در زوم ۱۰ برابری گلکسی S20 FE 5G عکس‌هایی با افت کیفیت کمتر و شارپی بیشتر می‌گیرد و در زوم ۳۰ برابری هم همین‌طور است که عکس‌های گوشی سامسونگی شارپ تر و با جزئیات بیشتر هستند.

مقایسه گوشی‌های سامسونگ گلکسی S20 FE 5G با می ۱۰ تی پرو - 2 1

مقایسه گوشی‌های سامسونگ گلکسی S20 FE 5G با می ۱۰ تی پرو - 3

مقایسه گوشی‌های سامسونگ گلکسی S20 FE 5G با می ۱۰ تی پرو - 4در نور شب عکس‌های هر دو گوشی خوب هستند؛ در می ۱۰ پرو عکس‌ها نویز کمتری دارند که با فعال کردن حالت نایت مود این گلکسی S20 FE 5G است که عملکرد بهتری از خودش نشان می‌دهد و عکس‌هایی می‌گیرد با نویز خیلی کمتر و ثبت جزئیات قابل‌قبول‌تر.

مقایسه گوشی‌های سامسونگ گلکسی S20 FE 5G با می ۱۰ تی پرو - Untitled 1 1

مقایسه گوشی‌های سامسونگ گلکسی S20 FE 5G با می ۱۰ تی پرو - 5در عکس‌های پرتره‌ای که با لنز اصلی گرفته می‌شوند گلکسی اس ۲۰ اف ای عکس‌هایی می‌گیرد که شفاف‌تر هستند اما در مقابل عکس‌های می 10T پرو رنگ بهتر و نزدیک‌تر به واقعیت دارند. برش سوژه از پس‌زمینه در هر دو گوشی خیلی خوب انجام می‌شود و ماتی پس‌زمینه هم کاملاً راضی‌کننده است.

مقایسه گوشی‌های سامسونگ گلکسی S20 FE 5G با می ۱۰ تی پرو - محمد شکوریدر عکس‌های سلفی هر دو گوشی خیلی خوب ظاهر می‌شوند و عکس‌هایی می‌گیرند که هم رنگ خوبی دارند و هم شفاف و بدون نویز هستند و خیلی نزدیک به هم هستند.

مقایسه گوشی‌های سامسونگ گلکسی S20 FE 5G با می ۱۰ تی پرو - samsungدر عکس‌های سلفی پرتره می ۱۰ تی پرو کمی بهتر ظاهر می‌شود. عکس‌هایش در این حالت رنگ بهتری دارند و برش‌های بهتری در مرز بین سوژه و پس‌زمینه دیده می‌شود.

مقایسه گوشی‌های سامسونگ گلکسی S20 FE 5G با می ۱۰ تی پرو - محمد شکوری موبایلامنیت

هر دو گوشی به دو روش امنیتی که روی گوشی های هوشمند می‌بینیم مجهز هستند یعنی سنسور اثرانگشت و تشخیص چهره.

سنسور اثرانگشت

سنسور اثرانگشت در می ۱۰ تی پرو در کلید پاور قرار گرفته اما برای گلکسی S20 FE 5G این سنسور داخل صفحه‌نمایش است.

هر دو سنسور رفتار خیلی مناسبی دارند و سرعت بالایی در تشخیص از خودشان نشان می‌دهند.

تشخیص چهره 

در این بخش دو گوشی خیلی نزدیک به هم رفتار می‌کنند و هر دو عملکرد خوبی دارند و اینجا سرعت تقریباً برابری را در تشخیص چهره می‌بینیم.

مقایسه گوشی‌های سامسونگ گلکسی S20 FE 5G با می ۱۰ تی پرو - رقیب mi 10t proسخت‌افزار

در بخش چیپ‌ست هیچ تفاوتی بین دو گوشی دیده نمی‌شود. هر دو گوشی از چیپ اسنپدراگون ۸۶۵ استفاده کرده‌اند که جزو چیپ‌های پرسرعت است و زمانی برای خودش پرچم‌داری بوده است.

تست‌ها و بنچمارک

در تست‌های بنچمارک این می ۱۰ تی پرو است که در تمام تست‌ها نمره بالاتر را به دست آورد.

بعد از بنچمارک‌ها به سراغ تجربه من در بازی کردن برویم

بازی کردن روی هر دو گوشی بسیار لذت‌بخش است و با سخت‌افزار فوق‌العاده‌ای که دارند می‌توانند تمام بازی‌ها را بدون مشکل اجرا کنند؛ اما بازی کردن با می ۱۰ تی پرو کمی لذت‌بخش‌تر است و حس بهتری را منتقل می‌کند زیرا هم صفحه‌نمایش بزرگ‌تری دارد هم حاشیه‌های صفحه‌نمایش کمی کم‌تر هستند و هم اینکه نرخ نوسازی صفحه‌نمایش بالاتری دارد.

شیائومیداغ کردن

در این بخش هم هر دو گوشی خوب عمل می‌کنند و داغ شدنی که کلافه کننده باشد را نداریم و همان گرم شدن معمولی را داریم که در گوشی‌ها و دستگاه‌های الکترونیکی دیده می‌شود اما در این بخش گلکسی S20 FE 5G کمی بهتر عمل می‌کند و گرم شدنش نسبت به می ۱۰ تی پرو کمتر است.

حافظه رم حافظه داخلی

در گلکسی S20 FE 5G من نسخه ۱۲۸ گیگابایت حافظه داخلی و ۸ گیگابایت رم را دارم در می ۱۰ تی پرو هم به همین منوال نسخه ۱۲۸ گیگابایت حافظه داخلی و ۸ گیگابایت حافظه رم را دارم.

در می ۱۰ تی پرو از ۱۲۸ گیگابایت حافظه داخلی ابتدای کار به ۱۰۷ گیگابایت دسترسی دارید و در گلکسی اس ۲۰ اف ای هم از ۱۲۸ گیگابایت حافظه داخلی ابتدای کار دسترسی به ۱۰۷ گیگابایت دارید.

درگاه سیم‌کارت

هر دو گوشی از دو سیم‌کارت هم‌زمان پشتیبانی می‌کنند. در می ۱۰ تی پرو خبری از پشتیبانی از کارت حافظه خارجی نیست و در یک سمت درگاه سیم‌کارت می‌توانید سیم‌کارت اول و در سمت دیگر سیم‌کارت دوم را قرار دهید؛ اما در گلکسی اس ۲۰ اف ای در یک سمت اسلات می‌توانید سیم‌کارت اول و در سمت دیگر سیم‌کارت دوم یا کارت حافظه خارجی را استفاده کنید.

مقایسه گوشی‌های سامسونگ گلکسی S20 FE 5G با می ۱۰ تی پرو - محمد شکوری موبایل 1قیمت

قیمت گلکسی S20 FE 5G

۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان

قیمت می ۱۰ تی پرو

۱۲ میلیون تومان

جمع‌بندی

هر دو گوشی جزو گوشی‌های دوست‌داشتنی هستند که در برند خودشان گوشی‌های با ارزش خرید بالا به‌حساب می‌آیند و در بخش میانی حرف‌های زیادی برای گفتن دارند؛ اما در اینجا قیمت هم نقش مهمی ایفا می‌کند. قیمت گلکسی اس ۲۰ اف ای به طور قابل‌توجهی از قیمت می ۱۰ تی پرو بالاتر است در صورتی که در بخش‌هایی از این گوشی ضعیف‌تر عمل می‌کند.

در مجموع عملکرد دو گوشی خیلی به هم شباهت دارد و در کل تفاوت عجیبی را حس نمی‌کنید اما با این برچسب قیمتی که می ۱۰ تی پرو خورده در حال حاضر انتخاب عاقلانه‌تر و شایسته‌تری به‌حساب می‌آید.

3 دیدگاه‌ها

 1. سلام دوست من،جناب شکوری بزرگوار شمادرویدیوی مقایسه گلکسی اس ۲۰ لا می تن تی پرو فرمودید روی قاب پشتی می تن تی پرو جای انگشت خیای میمونه فقط خواستم به خدمتتون عارض شم که من گوشیم می تن تی پرو ورنگ سیلور هستش وهیچگونه اثرانگشت ویا لکی به خودش نمیگیره واینکه یک ته رنگ آبی بسیارزیباوجذاب هم داره،درهرحال ازبابت تمام زحماتت واینکه چقدرحرفه ای ودرعین حال به زبان ساده وروان اطلاعات ارزشمندتودراختیارمون میزاری تمام قد ودسته به سینه ازشماتشکرمیکنم وآرزومندوانیدوارم که هرثانیه وباسرعت ذهن به تمامی خواستهاوآرزوهات برسی،ممنونمبهزادساعدی(شهرسنندج)????????

  • سلام دوست عزیز خسته نباشی
   ایا شما از گوشی mi 10t pro راضی هستین؟چون میخوام این گوشیو بخرم و بین این گوشی و s20fe 5g موندم؟ممنون میشم بگید

 2. سلام جناب شکوری
  بدون در نظر گرفتن قیمت بین S20 FE 5G و mi 11i و mi 10T pro کدوم رو برای خرید پیشنهاد میدین؟
  ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید