بررسی آیفون ۱۳ پرو (نسخه‌ای کاملا شبیه به آیفون ۱۳ پرو مکس)

بسیار خوب رسیدیم به بررسی پرچم‌دار امسال اپل آیفون ۱۳ پرو که در نگاه کلی تفاوتی با نسل قبلی خودش ندارد. شاید پیش خودتان بگویید این که همان است و هیچ فرقی نکرده فقط چند تا بهبود کوچک؟ اما نکته‌ای که همیشه در مورد آیفون‌ها وجود داشته این بوده که جزئیات در این گوشی‌ها اهمیت زیادی دارد و همین بهبودها هست که هر سال آیفون‌ها را جذاب‌تر از سال قبل می‌کند. بریم سراغ بررسی آیفون ۱۳ پرو، آیفونی که جزئیات در آن مهم هستند و ما هم می‌خواهیم این جزئیات را به همراه کلیات دستگاه بررسی کنیم.

بررسی ویدئویی آیفون ۱۳ پرو

 

طراحی آیفون ۱۳ پرو

خب از طراحی مثل همیشه شروع می‌کنیم؛ هرچند که در نگاه کلی تفاوتی بین آیفون ۱۳ و آیفون ۱۲ دیده نمی‌شود اما تغییرات کوچکی این بین هست که اپل هم در مراسم به آن‌ها اشاره‌ای نداشت به این خاطر که خیلی به نفعش نبود در مورد این تغییرات صحبت کند.

آیفون ۱۳ پرو نسبت به نسل قبلی خودش هم ضخیم‌تر شده و هم وزن بیشتری پیدا کرده؛ حدود ۱۵ گرم به وزن آیفون اضافه شده و این باعث می‌شود که قابی که برای آیفون ۱۲ دارید خیلی برای آیفون ۱۳ شما فیت نباشد.

آیفون ۱۳ پروتغییر بعدی که اپل به آن در مراسم هم اشاره کرد کاهش اندازه ناچ است؛ البته که کاهش اندازه ناچ فقط در طول انجام شده و در عرض نیست و جالب است که اپل هم هیچ جزئیات اضافه‌ای مثل نمایش درصد باتری به این بخش را اضافه نکرده است.

محمد شکوریطراحی کلی شبیه به نسل قبل است؛ لبه‌های کاملاً تخت با صفحه‌نمایش کاملاً تخت که باعث شده آیفون در دست تیز به نظر برسد و به نظرم هنوز هم طراحی بسیار زیبایی را در آیفون‌های اپل می‌بینیم و از آن طراحی‌های لبه خمیده‌ای که در آیفون ۶ شروع شد خیلی بهتر هستند. در کل اگر کاربر آیفون‌های ۱‍۲ به قبل باشید این طراحی برای شما یک انقلاب است اما اگر کاربر آیفون ۱۲ بوده باشید تفاوتی را در این بخش درک نمی‌کنید.

سمت راست دستگاه کلید پاور را می‌بینیم که همانند نسل قبل و به همان اندازه است؛ سمت چپ کلیدهای ولوم را کنار کلید سایلنت کردن داریم. پایین iPhone 13 Pro درگاه ارتباطی لایتنینگ را کنار اسپیکر اصلی و میکروفون اصلی می‌بینیم و در نهایت بالا هم هیچ چیزی دیده نمی‌شود.

بررسی آیفون ۱۳ پروصفحه‌نمایش آیفون ۱۳ پرو

صفحه‌نمایشی که برای آیفون ۱۳ پرو در نظر گرفته شده اندازه ۶.۱ اینچی دارد با پنل اولد. این صفحه‌نمایش با شیشه‌ای سرامیکی ضد خط و خش است و واقعاً کیفیت بسیار بالایی دارد. از نظر روشنایی هم با صفحه‌نمایش بسیار روشنی سر و کار دارید که می‌تواند در محیط باز عملکرد بسیار خوبی از خودش نشان دهد و مشاهده تصاویر در زیر نور خورشید برایش بسیار کار آسانی است.

برای اولین بار در تاریخ آیفون‌ها شاهد استفاده از صفحه‌نمایش با نرخ نوسازی بالا هستیم که اپل برای آیفون ۱۳ پرو از نرخ نوسازی ۱۲۰ هرتزی استفاده کرده. این نرخ نوسازی داینامیک است به این معنی که زمان نمایش تصاویری که ثابت هستند مانند نوشته‌ها نرخ نوسازی تا ۱۰ هرتز پایین می‌آید و زمانی که قرار است اسکرول کنید به ۱۲۰ هرتز می‌رسد.

گیگ تک آیفون ۱۳ پروسخت‌افزار آیفون ۱۳ پرو

طبق انتظاری که داشتیم در این نسل از چیپ‌ست جدید اپل برای آیفون‌های جدید استفاده شده. اپل از چیپ A15 بایونیک استفاده کرده که پردازنده گرافیکی ۵ هسته‌ای دارد و خود اپل ادعا کرده که این نسل خیلی سریع‌تر شده و در حقیقت هم همین هست که آیفون ۱۳ پرو از نسل قبلی سریع‌تر است و همیشه آیفون‌های جدید سریع‌تر بوده‌اند. دیگر نیازی نیست که اشاره کنیم بازی کردن روی آیفون‌های ۱۳ مانند نسل قبلی آن‌ها بسیار لذت‌بخش است و حسی کاملاً متفاوت با بسیاری از گوشی‌های اندرویدی حتی برخی از پرچم‌داران را به شما می‌دهد.

آیفون ۱۳ پرو محمد شکوریداغ کردن آیفون ۱۳ پرو

داغ کردن در آیفون ۱۳ پرو دیده می‌شود؛ با افزایش دمایی که به‌خصوص در بازی طولانی مدت در کنار لنزهای دوربین و کمی هم وسط دستگاه اتفاق می‌افتد می‌بینیم که آیفون هم مانند هر محصول دیگری داغ شدن را در استفاده سنگین تجربه می‌کند.

اسپیکر آیفون ۱۳ پرو

دو اسپیکر مانند نسل قبل برای آیفون ۱۳ پرو در نظر گرفته شده که یکی در بخش پایینی است و دیگری در خروجی صدای مخاطب قرار دارد.

دوربین آیفون ۱۳ پرو

در این بخش سیستم دوربین روی دو گوشی آیفون ۱۳ پرو و آیفون ۱۳ پرو مکس کاملاً با هم یکسان است. یعنی اگر علاقه‌ای به صفحه‌نمایش بزرگ‌تر یا پرداخت هزینه بیشتر ندارید می‌توانید از خرید آیفون ۱۳ پرو لذت ببرید.

آیفون ۱۳ پرو مکسخب از اولین و مهم‌ترین لنز دستگاه شروع می‌کنیم که لنز اصلی است. بیشتر ما در طول روز از این لنز استفاده می‌کنیم. در آیفون ۱۳ پرو اپل از سنسور ۱۲ مگاپیکسلی مانند نسل قبل استفاده کرده اما اندازه سنسور را بزرگ‌تر کرده است و البته اندازه پیکسل‌ها هم بزرگ‌تر شده که نتیجه این‌ها می‌شود افزایش دریافت نور بیشتر توسط سنسور و اپل هم می‌گوید که در آیفون ۱۳ پرو ۲.۲ برابر نور بیشتر توسط سنسور دریافت می‌شود.

بررسی آیفون ۱۳ پرو (نسخه‌ای کاملا شبیه به آیفون ۱۳ پرو مکس) - و بررسی آیفون

نور بیشتر باعث می‌شود عکس‌هایی که توسط گوشی ثبت می‌شوند کیفیت بهتری داشته باشند اما در نور روز شاید خیلی نتوان تفاوتی زیاد بین این گوشی با آیفون ۱۲ پرو مکس که نسل قبلی به‌حساب می‌آید مشاهده کرد.

اما باید تفاوت را در نور کم و در شب ببینیم. در نور کم آیفون ۱۳ پرو بدون شک عملکرد بهتری هم از آیفون ۱۳ و هم از آیفون ۱۲ پرو مکس دارد. نویز تصاویر خیلی کمتر شده در ضمن اینکه رنج دینامیکی هم خیلی بهتر است و عکاسی در نور کم خیلی سریع‌تر انجام می‌شود.

البته شاید این تغییرات برای کاربر نهایی که قرار نیست خیلی عکاسی حرفه‌ای انجام دهد مهم نباشد و آیفون ۱۲ پرو مکس هم می‌تواند عکس‌هایی باکیفیت خیلی بالا در نور کم بگیرد.

در کنار سخت‌افزار اپل در بخش نرم‌افزار هم تغییرات زیادی ایجاد کرده است. اولین بخشی جدیدی که در نرم‌افزار آیفون می‌خواهیم صحبت کنیم فتوگرافیک استایل است. اپل می‌گوید که این بخش فیلترها نیستند و در حقیقت گرما و تن رنگ‌ها تغییر پیدا می‌کنند اما تأثیری روی تن و رنگ صورت سوژه ندارد.

بررسی آیفون ۱۳ پرو (نسخه‌ای کاملا شبیه به آیفون ۱۳ پرو مکس) - آیفون ۱۳ پرواگر بخواهیم توضیحی در مورد کارکرد این قابلیت داشته باشیم باید از اینجا شروع کنیم زمانی که کلید شاتر را فشار می‌دهید در حقیقت بیشتر از یک فریم توسط دوربین گوشی ثبت می‌شود که از ادغام این فریم‌ها با هم تصویر نهایی ثبت می‌شود؛ در این بین امکان این هست که شخصی‌سازی‌هایی انجام بشود در زمینه نوردهی رنگ‌ها و کنتراست و بخش‌های دیگر و در ضمن اینکه در این آیفون اجزایی که داخل تصویر هستند مثل افراد، درخت‌ها و حیوانات را تشخیص می‌دهد.

زمانی که شما از این قابلیت جدید می‌خواهید استفاده کنید در حقیقت آیفون می‌تواند بین فریم به‌دلخواه خودش دست‌کاری‌هایی انجام دهد و با توجه به حالتی که انتخاب می‌کنید تصویر را تغییر دهد اما در پوست صورت تغییری ایجاد نمی‌کند و به همین خاطر است که اپل می‌گوید این فیلتر نیست.

گیگ تک آیفون ۱۳ پروبرسیم به لنز تلفوتو؛ در این لنز اپل مانند سامسونگ و شیائومی به زوم‌های ۱۰۰ یا ۱۲۰ برابری اعتنایی نکرده و فقط زوم ۳ برابری اپتیکال را داریم که معادل ۷۷ میلی‌متر است. خب مشخصاً با این لنز نمی‌توانید عکس‌های عجیبی با زوم عجیب بگیرید اما اگر می‌خواهید یک عکس پرتره از خودتان بگیرید خیلی برای اینکار مناسب است. عملکرد لنز تلفوتو دوست‌داشتنی است و با زوم ۳ برابر افت مشخصی را در تصاویر نمی‌بینیم. این لنز به قابلیت نایت مود هم مجهز شده که در بهبود عملکرد لنز در نور کم کمک بسیاری کرده است. عکس‌هایی که لنز تلفوتو در نور کم می‌گیرد به لطف نایت مود بسیار باکیفیت و با نویز پایین هستند.

در کل عملکرد لنز اصلی آیفون ۱۳ پرو در نور کم واقعاً جالب‌توجه است و از کارکردن با آن لذت می‌برید یک تصویر کاملاً دوست‌داشتنی و قابل‌قبول را برای نور کم در اختیار شما قرار می‌دهد.

برسیم به قابلیت سینماتیک در دوربین آیفون‌های جدید؛ این قابلیت در حقیقت چیزی جز همان حالت پرتره نیست که قبلاً برای عکس دیده بودیم و الان برای ویدئو می‌بینیم. به‌هرحال این یک قابلیت جدید است که شبیه به آن را در گوشی‌های سامسونگ هم دیده بودیم و در برخی مواقع عملکرد خوبی دارد و در برخی مواقع دیگر خیلی خوب عمل نمی‌کند.

نکته اینجاست که در این قابلیت آیفون ۱۳ پرو قابلیت دیگری نهفته است، زمانی که سوژه‌ای که جلوتر است تشخیص داده شد بک‌گراند تار است اما با حرکت سر سوژه و خارج شدن از تشخیص گوشی آن چهره فردی که در پس‌زمینه است فوکوس اصلی می‌شود به‌عبارت‌دیگر تغییر فوکوس اتفاق می‌افتد که شبیه به فیلم‌های سینمایی است. اما در مجموع خیلی عملکرد جذابی را در این بخش نمی‌بینیم و خیلی بیشتر از آن چیزی که شایسته‌اش بود در مراسم معرفی به آن پرداخته شد و از آن تعریف شد.

آیفون ۱۳ پروبعد از فیلم‌برداری امکان این هست که تغییراتی را در نقاط فوکوس انجام داد اما این امکان فقط با برنامه‌های اپل امکان‌پذیر است و اپل این قابلیت را برای عموم برنامه‌ها باز نکرده است.

در لنز اولتراواید iPhone 13 Pro هم تغییراتی می‌بینیم که در جهت بهبود بوده‌اند به‌خصوص در نور کم شاید می‌توان گفت کمی عملکرد لنز اولتراواید بهتر شده باز هم به لطف قابلیت نایت مود.

اما قابلیت جدیدی که به لطف فوکوس خودکار به این لنز اضافه شده ثبت تصاویر ماکرو است که مخصوص مدل‌های پرو است. این قابلیت به این صورت فعال می‌شود که با نزدیک کردن دوربین آیفون 13 پرو به سوژه از حالت واید به حالت ماکرو تغییر پیدا می‌کند و عکس‌هایی واقعاً جذاب تهیه می‌شود که از تمام آن چیزهایی که روی گوشی‌های اندرویدی تا امروز دیده‌ایم بهتر هستند.

باتری آیفون ۱۳ پرو

اپل هیچ‌گاه در مراسم‌ها حرفی از ظرفیت باتری دستگاه‌های خود نمی‌زند اما به لطف کسانی که گوشی‌ها را باز می‌کنند الان می‌دانیم که ظرفیت باتری آیفون ۱۳ پرو نسبت به نسل قبلی افزایش قابل‌توجهی نشان می‌دهد هرچند که اپل هم در مراسم معرفی اشاره کرده که هم در آیفون ۱۳ پرو و هم در آیفون ۱۳ پرو مکس تفاوت عمر باتری زیادی را مشاهده می‌‌کنیم.

باتری آیفون ۱۳ پرو ظرفیت ۳۰۹۵ میلی‌آمپر دارد که نسبت به نسل قبلی خودش که ظرفیت ۲۸۱۵ میلی‌آمپر بوده افزایش ظرفیت خوبی را می‌بیند. البته در کنار این‌ها اپل ادعا کرده فقط افزایش ظرفیت نیست که منجر به افزایش عمر باتری آیفون‌های جدید شده بلکه بهینه‌تر شدن چیپ‌ها و بهینه‌تر شدن عملکرد صفحه‌نمایش هم در این امر دخیل هستند.

در کل در حال حاضر با این باتری که در آیفون ۱۳ پرو دیده می‌شود با خیال راحت می‌توانید ۱ روز کامل را کارهای حتی سنگینی مانند ضبط ویدیوهای 4K دو بازی کردن انجام دهید البته اگر استفاده خیلی سنگین شود بدون شک به انتهای روز نرسیده به شارژ دوباره آن نیاز پیدا می‌کنید.

iphone 13 proقیمت آیفون ۱۳ پرو و جمع‌بندی

آیفون ۱۳ پرو یکی از بهترین گوشی‌هایی است که در حال حاضر می‌توانید در بازار پیدا کنید. این گوشی سخت‌افزار بسیار پرقدرتی دارد در کنار اینکه طراحی‌اش هنوز هم دوست‌داشتنی و زیبا است و به‌علاوه این رنگ زیبای آبی آسمانی‌اش بسیار دوست‌داشتنی و دلربا از آب درآمده.

اما در حال حاضر که این بررسی را برای شما می‌نوسیم خرید این آیفون خیلی به صرفه نیست و باید اجازه دهید چند روزی از حضورش در بازار ایران بگذرد تا بتوانید با قیمتی تقریبا مناسب آن را بخرید. زیرا در حال حاضر قیمتی بسیار بالا و در حدود ۲ تا ۲.۵ برابر قیمت واقعی‌اش دارد.

نکته مهمی که اینجا مطرح است و باید به آن اشاره کنم این است که اگر کاربر آیفون‌های ۱۲ به قبل هستید این گوشی به عنوان یک محصول انقلابی برای شما شناخته می‌شود اما اگر کاربر آیفون ۱۲ و به خصوص آیفون ۱۲ پرو مکس باشید این گوشی خیلی برای دلچسب نیست و خیلی تفاوت را حس نمی‌کنید مگر اینکه به نوعی اپل زامبی باشید و دوست داشته باشید هر سال محصولات جدید اپل را برای خودتان داشته باشید.

iphone 13 pro max

4 دیدگاه‌ها

  1. بیرون زدگی لنزها توی هر گوشی گرون قیمتی زیاد اهمیتی نداره چون شما ک گوشی سی تا چهل و پنجاه میلیونی خودتونو بدون گارد دستتون نمیگیرید و ب لطف شرکتهای معتبری مثل اسپیگن و یونیک اونقد کیفیت ساخت گاردها و ظرافت توشون بالا رفته ک با گذاشتن این گاردها روی گوشی حتی گوشی خوشدست تر و زیباتر هم میشه ، من سیزده پرو اپل رو خریدم همه چیز عالیه فقط تنها ایرادی ک میتونم بهش بگیرم قابلیت تشخیص چهرست ک نسبت ب آیفون یازده ک قبلا داشتم یکم افت کرده نمیدونم چرا ولی شنیدم ک با آپدیت حل میشه ولی در کل این گوشی خوشدست ترین با کیفیت ترین و سریعترین گوشی بوده ک تا الان دستم گرفتم چون من پرچمدارای زیادی مث گلکسی اس ۲۱ اولترا و آیفون ۱۱ پرو مکس رو قبل این تجربه کردم و میتونم با قاطعیت بگم آیفون ۱۳ پرو از اونا بهتر عمل کرده توی همه زمینه ها چه صفحه نمایش چه سرعت گوشی چه دوربین چه کیفیت ساخت و یا پردازنده توی همه اینها آیفون جدید عالی بوده و فک کنم تا سال دیگ و شاید دو سه سال بعد نیازی نباشه گوشیمو دوباره تغییر بدم

  2. سلام، من بیش از بیست سال از گوشی های مختلف سونی استفاده کرده‌ام، الان چون متاسفانه در بازار ایران مدلهای جدید سونی موجود نیست
    اقدام به خرید آیفون پرومکس ۱۳ کردم، بسیار ناراضی هستم صرف نظر از سیستم ناکارامد ios این گوشی سنگین وزن، ناکارامد و دریک کلمه بسیار مزخرف هست، مگر اینکه فقط به برند و مدل گوشی دلخوش باشید

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید