بررسی سامسونگ گلکسی زد فلیپ ۳ (Galaxy Z Flip3 5G)

دنیای گوشی‌های هوشمند هر روز با تغییراتی روبرو می‌شود که سبب شده این بخش از دنیای تکنولوژی سریع‌ترین رشد را بین بخش‌های دیگر داشته باشد. علاوه بر امکاناتی که به این وسیله‌های کوچک و همراه اضافه می‌شوند ظاهر هم از بخش‌هایی هست که در این دستگاه‌ها اهمیت زیادی دارند. روزی با عرضه خانواده نوت تغییرات بزرگی را در گوشی‌های هوشمند دیدیم و گوشی‌های موبایل با صفحه‌های بزرگ‌تر و بزرگ‌تر عرضه شدند اکنون سامسونگ تصمیم گرفته که خانواده نوت را برای همیشه حذف کند و به جای آن از گوشی‌های با صفحه‌نمایش تاشو استفاده کند. نتیجه این تصمیم شده دو گوشی گلکسی زدفولد و زدفلیپ.

پیش از این هم شاهد حضور نسل‌های قبلی این دو گوشی بودیم اما امروز نسل سوم این گوشی‌ها پیشرفته‌تر شدند و امروز نسل جدید گلکسی زد فلیپ را با نام گلکسی زد فلیپ ۳ بررسی می‌کنیم که از نظر قیمت گلکسی زد فلیپ ۳ افت قیمت قابل توجهی حدود ۴۵۰ دلاری نسبت به نسل قبلی را تجربه می‌کند و به نظر می‌رسد که گوشی‌های این‌چنینی از حالت گوشی‌های لوکس خارج شده‌اند و به قیمت گوشی‌های پرچم‌دار نزدیک شده‌اند.

امروز در گیگ تک گوشی گلکسی زد فلیپ ۳ را برایتان بررسی می‌کنیم تا با هم ببینیم این گوشی هوشمند چه حرف‌هایی برای گفتن دارد.

بررسی ویدئویی گلکسی زدفلیپ ۳

 

طراحی گلکسی زدفلیپ ۳

بدون شک مهم‌ترین بخش سامسونگ گلکسی زدفلیپ طراحی آن است و نقطه قوت آن به‌حساب می‌آید و سامسونگ در این گوشی افرادی را هدف قرار داده که به طراحی گوشی خودشان از همه چیز بیشتر اهمیت می‌دهند.

بینشی که در طراحی زدفلیپ ۳ به کار رفته کاملاً بر خلاف آن چیزی است که در زدفولد ۳ می‌بینیم. در زدفولد ۳ سامسونگ به دنبال این است که گوشی‌ای هوشمند را به تبلت تبدیل کند و در زدفلیپ ۳ سامسونگ به دنبال این است که گوشی هوشمند معمولی‌ای را به یک محصول جمع‌وجور تبدیل کند.

گلکسی زد فلیپ ۳تنوع رنگی که برای زدفلیپ ۳ در نظر گرفته شده آن را به یک محصول پیرو مد تبدیل کرده. زمانی که گوشی را می‌بندید مانند نسل‌های قبلی ضخامت زیادی پیدا می‌کند در حالت بسته این گوشی حدود ۱۶ تا ۱۷ میلی‌متر ضخامت دارد که در حقیقت دو برابر یک گوشی معمولی است اما موضوع اینجاست که چون با بسته شدن اندازه گوشی خیلی کوچک می‌شود خیلی این ضخامت به چشم نخواهد آمد و جمع‌وجور بودن گوشی بیشتر جلب توجه می‌کند.

سامسونگبه لولاها بپردازیم که یکی از مهم‌ترین بخش‌های این دست از گوشی‌ها هستند. سامسونگ برای لولا و فریم دستگاه از متریالی استفاده کرده که به آن آرمور آلومینیوم می‌گوید و ادعا می‌کند این سخت‌ترین ماده آلومینیومی است که در یک گوشی هوشمند استفاده شده.

از نظر عملکرد تفاوتی بین لولاهای این نسل با نسل قبلی دیده نمی‌شود. باز کردن گوشی با یکدست هنوز هم کار خیلی آسانی نیست اما برای بسته شدن حس خوبی را منتقل می‌کند. سامسونگ توصیه کرده که برای باز کردن در گوشی از ۲ دست خودتان استفاده کنید.

پیشرفت‌هایی که در لولا می‌بینیم در بخش زیرین آن انجام شده. سامسونگ از واشرهایی استفاده کرده که باعث شده از نفوذ آب به لولاها و در نتیجه به داخل بدنه گوشی جلوگیری شود. با کمک تکنولوژی‌ای که در بخش لولاها استفاده شده گلکسی زدفلیپ ۳ به لایسنس IPX8 مجهز شده به این معنی که می‌توانید در عمق ۱.۵ متری تا ۳۰ دقیقه با گوشی بدون مشکل کار کنید؛ اما یک نکته را از یاد نبرید که گلکسی زدفلیپ ۳ به گرد و غبار مقاوم نیست و بهتر است آن را از جاهایی که احتمال ورود بیش از اندازه گرد و غبار است دور نگه دارید.

سامسونگ گلکسی زد فلیپ ۳در بخش خارجی زدفلیپ ۳ از متریال شیشه استفاده شده که با گوریلاگلس ویکتاس پوشانده شده. روی بدنه خارجی دستگاه صفحه‌نمایشی می‌بینیم با اندازه ۱.۹ اینچ که از صفحه ۱.۱ اینچی نسل قبلی خودش بزرگ‌تر است اما هنوز هم کوچک است و واقعیت این است که هنوز کارایی‌ای جالب توجه ندارد و فقط وظیفه نمایش بیشتر بر عهده آن است تا اینکه عملکرد خاصی داشته باشد. بدون بیکسبی نمی‌توانید به هیچ نوتیفی جواب بدید و هنوز هم اندازه‌اش برای کارهایی که گوشی‌های امروزی انجام می‌دهند کوچک است اما خب یک پیشرفت خوب از نظر ابعاد نسبت به نسل قبل به‌حساب می‌آید اما تقریباً برای هر کاری که می‌خواهید با گوشی انجام دهید باید صفحه گوشی را باز کنید که خب این سرعت عمل شما را نسبت به گوشی‌های دیگر که تاشو نیستند کم می‌کند زیرا یک کار اضافه یعنی باز کردن را باید این وسط انجام دهید.

گیگ تکالبته راه حل این است که گوشی را زمانی که پشت میز کار یا مثلاً در خانه هستید باز نگه داریم اما اگر قرار باشد این کار را انجام دهید پس چرا یک گوشی تاشو خریده‌اید.

زدفلیپ ۳ قد بلندی دارد خیلی بلند! و همین قد بلند که از خیلی گوشی‌های پرچم‌دار هم بلندتر است باعث شده تا دستتان به این خط وسط نرسد. من نسبت ابعاد زدفلیپ ۳ را دوست دارم و به نظرم گوشی‌هایی که بلند و لاغر هستند در دست بهتر جای می‌گیرند هر چند که رسیدن انگشت به بخش بالایی آن‌ها خیلی خیلی سخت‌تر است و همین امر سبب می‌شود زمان استفاده با یک دست احتمال افتادن گوشی خیلی بیشتر شود پس بهتر است که خیلی مراقب باشید زد فلیپ ۳ از دستتان نیفتد.

محمد شکوریصفحه‌نمایش گلکسی زدفلیپ ۳

سامسونگ برای این گوشی از صفحه‌نمایشی با اندازه ۶.۷ اینچ استفاده کرده که این صفحه پنلی از نوع داینامیک امولد دارد. این صفحه‌‌نمایش تا حدود ۱۰۰۰ نیتس روشنایی دارد؛ ادعای سامسونگ در مورد روشنایی صفحه‌نمایش گلکسی زدفلیپ ۳ کاملاً صحت دارد. صفحه این گوشی واقعاً به‌خصوص نسبت به نسل قبلی بسیار روشن است و به همین خاطر برای مشاهده محتوا زیر نور خورشید هیچ مشکلی با آن ندارید در ضمن اینکه روی این صفحه رنگ مشکی خیلی عمق زیادی دارد. یکی دیگر از پیشرفت‌های صفحه‌نمایش گلکسی زدفلیپ ۳ نسبت به نسل‌های قبلی این است که نرخ نوسازی روی آن ۱۲۰ هرتزی است و کاملاً هم سطح و برابر با دیگر گوشی‌های پرچم‌دار.

گلکسی Z Flip 3صفحه بیرونی دستگاه هم اندازه ۱.۹ اینچی دارد و پنلش سوپرامولد است. این صفحه هم نور خیلی خوبی دارد و همین باعث می‌شود که کارایی زیادی در محیط باز داشته باشد.

gigtechآن خط معروف وسط صفحه‌نمایش گوشی‌های تاشونده سامسونگ هنوز هم هست و از بین نرفته. وقتی گوشی را باز کنید این خط را می‌بینید و با لمس بخش وسط صفحه‌نمایش آن را حس می‌کنید. اگر خیلی حساس باشید این خط روی اعصاب شما می‌رود به‌خصوص اینکه اگر حالت دارک مود فعال باشد اما اگر در استفاده از گوشی خیلی حساس نیستید اول از اینکه اصلاً دست شما به این خط برای اسکرول کردن نمی‌رسد و دوم اینکه بعد از مدتی استفاده از گوشی این خط برای چشمان شما عادی می‌شود.

صفحه‌نمایش تاشو مدرن‌ترین بخش این گوشی است. سامسونگ امسال از یک فیلم مقاوم روی این صفحه‌نمایش استفاده کرده که ادعا می‌کند نسبت به نسل قبلی ۸۰ درصد مقاوم‌تر شده و در برابر باز و بسته شدن تا ۲۰۰ هزار بار مقاوم است یعنی اگر شما روزی ۱۰۰ بار هم گوشی خودتان را باز و بسته کنید که نمی‌کنید حدود ۵.۵ سال طول می‌کشد تا به این میزان نقطه امن سامسونگ برسید که می‌شود گفت دوام خیلی بالایی دارد.

در تنظیمات صفحه‌نمایش دو حالت برای نرخ نوسازی دیده می‌شود؛ ۶۰ هرتز و ۱۲۰ هرتز که البته گوشی مانند گلکسی اس ۲۱ اولترا مقادیر دیگر را هم بنا بر محتوایی که در حال پخش است به همراه میاورد تا تعادلی مناسب بین مصرف باتری و نرمی برقرار شود. یعنی با توجه به محتوا حالت‌های ۴۸ هرتز، ۶۰ و ۱۲۰ هرتز روی صفحه قرار می‌گیرند.

در ضمن در بخش تنظیمات گیم بوستر می‌توانید نرخ نوسازی را روی هر ۴۸، ۶۰ یا ۱۲۰ هرتز قفل کنید.

سخت‌افزار گلکسی زد فلیپ ۳

برای گلکسی زد فلیپ ۳ از چیپ ساخت کوآلکام با نام اسنپدراگون ۸۸۸ استفاده شده که چیپ قدرتمندی است و انتظار را در بخش عملکرد از این گوشی بالا می‌برد. نتیجه تست‌های بنچ‌مارک و حافظه داخلی را در جدول‌های زیر مشاهده کنید و با رقبایش هم مقایسه کنید.

تست بنچ‌مارک

نام گوشیAnTuTuتست AnTuTu دومین بارتست AnTuTu سومین بارGeekbench 5 (Singel)Geekbench 5 (Multi)
Galaxy M51۲۴۱۶۸۶--۴۲۰۱۵۸۷
Y9a۱۸۱۵۲۶--۳۵۶۱۳۴۲
Galaxy S20 FE۵۱۴۶۸۸--۹۰۶۲۶۸۰
Poco M3۱۷۴۳۷۸--۳۱۴۱۳۲۲
Galaxy A42۳۲۳۴۸۵--۶۵۶۱۹۷۳
Galaxy S21۶۲۲۳۵۸--۷۶۰۲۷۰۱
Galaxy A12۱۱۳۰۰۶--۱۶۸۹۲۶
Galaxy M31s۱۷۶۷۷۹--۲۵۱۱۲۶۵
Mi 10T Pro۵۹۵۶۵۸--۹۱۰۳۱۵۹
Galaxy A32 5G۲۹۶۶۱۴--۴۸۸۱۶۰۵
Redmi Note 9T---۵۹۴۱۷۵۵
Redmi Note 10۲۸۹۶۵۲----
Galaxy A72۳۱۰۷۹۵--۵۴۷۱۶۲۹
Mi 11 Lite۳۴۸۷۹۵--۳۶۶۱۳۳۱
Redmi Note 10 Pro۳۳۷۹۹۸--۵۵۴۱۴۶۲
Nokia 5.4۱۹۷۲۴۲--۳۱۴۱۲۸۰
Mi 11۷۸۱۳۷۷--۷۶۱۲۶۴۲
Poco X3 Pro۵۵۸۱۴۱--۷۳۸۲۴۳۹
Surface Duo۵۰۳۴۷۱--۷۴۹۱۹۲۸
Galaxy A52۳۴۶۳۷۵--۵۳۹۱۵۹۰
Galaxy A52 5G۳۷۹۳۴۵--۴۱۷۱۷۹۶
Poco F3۶۶۳۴۰۱--۹۸۱۳۱۴۳
Mi 11i۷۶۳۹۱۹--۵۲۴۲۱۷۸
Poco M3 Pro 5G۳۲۸۷۶۰--۵۴۷۱۵۴۶
Redmi Note 10S۳۳۲۱۷۸--۱۹۶۹۳۸
Galaxy A22 5G۲۸۴۲۸۰--۵۵۶۱۶۳۳
Redmi Note 8 2021---۳۵۰۱۳۱۵
Galaxy Z Flip3 5G۶۸۱۰۴۷--۱۰۶۸۲۷۶۵
Galaxy Z Fold3 5G۶۹۷۹۹۳--۱۱۱۳۳۳۱۳
Galaxy M32۲۱۹۶۶۳--۳۵۲۱۳۱۵
Poco X3 GT۵۶۹۰۲۳--۷۵۵۲۹۳۱
Nova 8۳۹۷۲۵۱--۵۵۲۱۹۱۳
Redmi 10۲۱۶۱۲۵--۳۶۰۱۱۹۸
11T Pro۶۳۲۱۱۵--۴۵۸۲۳۴۶
Galaxy M52 5G۴۹۵۹۰۹--۵۵۵۲۴۷۵
11T۵۵۰۶۷۹--۸۴۶۲۴۳۵
Galaxy S21 FE 5G۶۷۰۲۴۷۵۳۵۳۷۷۵۳۷۳۷۱۷۵۱۲۷۰۴
Poco M4 Pro۳۵۲۰۷۵--۶۰۰۱۷۵۵
Mi 11 Ultra۷۸۵۱۵۴--۷۳۵۲۴۲۴
Galaxy A53 5G۴۰۰۸۸۲--۷۴۷۱۹۱۹
Redmi Note 11 Pro۲۹۴۰۴۱--۴۷۹۱۵۹۴
Poco F4 GT۹۶۲۲۱۷۹۳۴۹۹۳گوشی داغ کرد و تست اجرا نشد--
Galaxy A73 5G۵۲۶۳۴۵۵۲۰۴۴۷۵۱۷۰۲۸۷۷۵۲۸۱۹
Xiaomi 12 Pro۹۸۴۵۷۶۱۲۲۴۳۵۴۱
OnePlus 10 Pro۷۴۶۳۲۶۷۳۹۲۳۵گوشی داغ کرد و تست اجرا نشد--
Galaxy Z Fold 4۹۷۰۴۳۹۹۴۵۶۹۷۹۳۴۰۹۳۱۳۱۶۳۰۲۶
Xiaomi 12X۶۶۵۱۲۴۶۶۱۵۲۴۶۵۷۴۶۳۹۴۵۳۱۶۸

بازی کردن روی زدفلیپ ۳

زد فلیپ ۳ می‌تواند بازی‌ای مانند کالاف دیوتی موبایل را با کیفیت بالا و فریم ریت ماکزیمم اجرا کند که این را مدیون سخت‌افزار پرقدرتش است.

galaxy z flip3

تست حافظه داخلی

نام گوشیحافظه داخلیحافظه داخلی آزادحافظه رمحافظه رم با بسته بودن تمام برنامه‌هاحافظه رم با باز بودن ۱۵ برنامه
Galaxy M51۱۲۸۱۰۹.۶۵۸۴۳
Y9a۱۲۸۱۰۹.۱۳۸۳.۹۳.۲
Galaxy S20 FE۱۲۸۱۰۸.۲۷۸۴.۱۳
Poco M3۶۴۴۷.۱۴۱.۳۴۷۶۰ مگابایت
Galaxy A42۱۲۸۱۰۸.۱۶۳.۰۶۲.۹
Galaxy S21۲۵۶۲۲۵۸۳.۵۲.۹
Galaxy A12۶۴۵۱.۲۷۴۲.۲۱.۶
Galaxy M31s۱۲۸۱۱۰.۱۹۶۲.۸۸۲.۱
Mi 10T Pro۲۵۶۲۲۶.۱۸۸۲.۶۳.۹
Galaxy A32 5G۱۲۸۱۱۰.۱۰۶۳.۰۵۲.۳۶
Redmi Note 9T۱۲۸۱۰۷.۷۷۴۱.۳۳۹۳۵ مگابایت
Redmi Note 10۱۲۸۱۰۴.۷۶۳.۱۲.۵
Galaxy A72۲۵۶۲۲۵.۷۳۸۴.۶۲.۲
Mi 11 Lite۱۲۸۱۰۷.۰۷۶۲.۹۳۲.۵
Redmi Note 10 Pro۱۲۸۱۰۷.۰۶۸۳.۹۹۲.۹۷
Nokia 5.4۱۲۸۱۰۵.۷۴۱.۶۱.۳۸
mi 11۲۵۶۲۲۴.۵۸۸۳.۲۵۲.۴۸
Redmi 9AT۳۲۲۲.۶۸۲۸۳۰ مگابایت۶۹۷ مگابایت
Poco X3 Pro۲۵۶۲۲۶.۲۵۸۳.۲۷۲.۸۳
Surface Duo۱۲۸۱۰۱.۸۷۶۲.۳۱.۸
Galaxy A52۲۵۶۲۲۵.۶۴۸۴.۸۲.۸
Galaxy A52 5G۱۲۸۱۰۷.۱۷۸۳.۸۲.۸۸
Poco F3۱۲۸۱۰۶.۳۶۲.۷۲.۳۱
Mi 11i۲۵۶۲۲۵.۲۸۴.۵۳.۰۸
Poco M3 Pro 5G۱۲۸۱۰۸.۲۵۶۳.۲۲.۶۳
Redmi Note 10S۱۲۸۱۰۸.۳۱۶۳.۱۲.۴۱
Galaxy A22 5G۶۴۴۹.۷۴۱.۴۶۸۷۰ مگابایت
Redmi Note 8 2021۶۴۴۶.۵۴۴۲.۰۴۱.۵۱
Galaxy Z Flip3 5G۱۲۸۱۰۴.۳۱۸۳.۶۲.۹۵
Galaxy Z Fold3 5G۲۵۶۲۲۲.۵۱۲۶.۴۷۵.۴
Galaxy M32۱۲۸۱۰۷.۳۱۶۲.۹۴۲.۵۶
Poco X3 GT۲۵۶۲۲۶.۴۹۸۴.۰۱۲.۰
Nova 8۱۲۸۱۰۸.۹۷۸۳.۱۲۳.۰
Redmi 10۱۲۸۱۰۴.۸۷۴۱.۷۸۸۰ مگابایت
11T Pro۲۵۶۲۲۴.۱۸۸۳.۹۲.۲
Galaxy M52 5G۱۲۸۱۰۶.۸۸۳.۶۱.۸
11T۱۲۸۱۰۶.۲۹۸۴۳.۱
Galaxy S21 FE 5G۲۵۶۲۲۵.۴۸۳.۸۲.۵
Poco M4 Pro۱۲۸۱۰۷.۰۹۶۳.۳۴۲.۹۷
Galaxy A53 5G۲۵۶۲۲۴.۶۹۸۳.۹۲.۸
Redmi Note 11 Pro۱۲۸۱۰۷.۱۶۸۴.۷۳.۸
Galaxy A73 5G۲۵۶۲۲۳.۹۸۳.۰۸۱.۵
OnePlus 10 Pro۵۱۲۴۴۲.۰۹۱۲۴.۵۳.۵
Galaxy Z Fold 4۲۵۶۲۲۱.۱۹۱۲۶.۱۵.۶
Xiaomi 12X۱۲۸۱۰۵.۲۵۸۴.۲۵۳.۳

داغ شدن

یکی از مشکلات بزرگ گلکسی زدفلیپ ۳ داغ کردن است. بخش بالایی قاب پشتی که در حقیقت تکه بالایی به حساب می‌آید به شدت داغ می‌شود. این بخش در استفاده معمولی هم داغ می‌شود چه برسد به بازی کردن که در بازی طولانی دستتان که در آن بخش است به شدت عرق می‌کند.

samsungامنیت

سنسور اثرانگشت و تشخیص چهره دو قابلیت امنیتی این گوشی هوشمند به‌حساب می‌آیند. سنسور اثرانگشت در این گوشی در لبه کناری و در حقیقت داخل کلید پاور است. محل قرارگیری سنسور اثرانگشت اصلاً مناسب نیست و به این علت که در بخش میانی فریم لولا قرار گرفته سنسور و کلید پاور خیلی بالا هستند و دسترسی به آن به‌خصوص برای این گوشی که قد بلندی دارد کار خیلی سختی است؛ از نظر عملکرد با سنسور تقریباً خوبی روبرو هستیم، در مدتی که من از گوشی استفاده کردم چند باری شد که این سنسور نتوانست اثرانگشت من را شناسایی کند به‌خصوص زمانی که انگشتم به همان صورتی که تعریف شده بود رویش قرار نگرفته بود.

بررسی سامسونگ گلکسی زد فلیپ ۳ (Galaxy Z Flip3 5G) - gigtechتشخیص چهره هم تقریباً خوب کار می‌کند؛ قابلیت شناسایی آن به‌صورت مستقیم خوب است اما به‌صورت زاویه‌دار خیلی در شناسایی توانمند عمل نمی‌کند.

بررسی سامسونگ گلکسی زد فلیپ ۳ (Galaxy Z Flip3 5G) - z flipe3 shakouriنرم‌افزار

خب طبق انتظار آخرین نسخه اندروید و آخرین نسخه وان یو آی برای این گوشی در نظر گرفته شده؛ در این بخش نباید انتظار معجزه داشته باشید همان چیزهایی که روی گوشی‌های دیگر می‌بینید اینجا هم دیده می‌شوند زیرا گلکسی Z Flip 3 قرار نیست نقش یک تبلت را بازی کند و برعکس گلکسی Z Fold 3 عمل می‌کند. فقط همان امکانات جزئی مانند اینکه وقتی در منوی دوربین هستید با نیمه باز نگه داشتن گوشی صفحه نصف می‌شود و نیمی از صفحه برای ویوفایندر است و نیم دیگر برای کلیدهای کنترلی دوربین که بعید می‌دانم کسی با این روش عکاسی کند.

بررسی سامسونگ گلکسی زد فلیپ ۳ (Galaxy Z Flip3 5G) - z filip3سامسونگ پشتیبانی نرم‌افزاری خوبی از گوشی‌های خودش در نظر گرفته. سامسونگ می‌گوید که تا ۴ سال آپدیت امنیتی را روی گوشی‌هایش عرضه می‌کند و تا ۳ سال آخرین نرم‌افزار عرضه شده را انتشار می‌دهد روی گوشی‌هایش این یعنی احتمالاً تا پشتیبانی نرم‌افزاری گلکسی زد فلیپ ۳ بیشتر از صفحه‌نمایش آن دوام می‌آورد.

گیگ تک

تست بوت شدن

نام گوشیبوت شدن (ثانیه)
Galaxy M51۲۲
Y9a۲۷
Galaxy S20 FE۱۸
Poco M3۲۵
Galaxy A42۲۷
Galaxy S21۳۶
Galaxy A12۴۱
Mi 10T Pro۱۵
Mi 10T Lite۲۵
Galaxy M31s۲۸
Galaxy A32 5G۴۳
Redmi Note 9T۲۶
Redmi Note 10۲۴
Galaxy A72۳۱
Mi 11 Lite۳۵
Redmi Note 10 Pro۴۳
Nokia 5.4۳۰
Mi 11۲۳
Redmi 9AT۴۰
Poco X3 Pro۲۷
Surface Duo۱۵
Galaxy A52۳۱
Poco F3۱۷
Mi 11i۲۱
Poco M3 Pro 5G۲۱
Redmi Note 10S۲۲
Galaxy A22 5G۲۶
Redmi Note 8 2021۲۷
Galaxy Z Flip3 5G۳۸
Galaxy Z Fold3 5G۴۰
Galaxy M32۳۰
Poco X3 GT۱۸
Nova 8۲۳
Redmi 10۲۸
11T Pro۱۸
Galaxy M52 5G۲۲
11T۱۹
Galaxy S21 FE 5G۶۰
Poco M4 Pro۲۱

اسپیکر

در این بخش می‌بینیم که سامسونگ از دو اسپیکر برای این گوشی تاشو استفاده کرده که یکی در بخش پایینی است و دیگری در بالای صفحه‌نمایش.

از نظر بلندی با اسپیکری روبرو هستیم که صدای بلندی دارد و به دو اسپیکر بودنش می‌آید؛ اما از نظر کیفیت بهترین گوشی مجهز به دو اسپیکر نیست و گوشی‌های پرچم‌دار دیگری در بازار هستند که بدون شک اسپیکرهای بهتری دارند ولی به نظرم عملکرد اسپیکرها قابل قبول است.

بررسی سامسونگ گلکسی زد فلیپ ۳ (Galaxy Z Flip3 5G) - 2

تست انتقال داده

نام گوشیمدت زمان انتقال فایل ۲ گیگابایتی از فلش روی گوشیمدت زمان انتقال فایل ۲ گیگابایتی از گوشی روی فلش
Galaxy M51۱ دقیقه و ۵ ثانیه۲ دقیقه و ۴۲ ثانیه
Y9a۱ دقیقه۳ دقیقه و ۵۲ ثانیه
Galaxy S20 FE ۱۸ ثانیه۲ دقیقه و ۳۵ ثانیه
Poco M3۱ دقیقه و ۱۹ ثانیه۳ دقیقه و ۴۴ ثانیه
Galaxy A42۵۸ ثانیه۴ دقیقه و ۱۹ ثانیه
Galaxy S21۲۶ ثانیه۲ دقیقه و ۱۶ ثانیه
Galaxy A12۱ دقیقه و ۲۴ ثانیه۳ دقیقه و ۱۷ ثانیه
Galaxy M31s۱ دقیقه و ۱۲ ثانیه۲ دقیقه و ۵۶ ثانیه
Mi 10T Pro1 دقیقه2 دقیقه
Galaxy A32 5G۵۱ ثانیه۲ دقیقه و ۳۷ ثانیه
Redmi Note 9T۵۱ ثانیه۲ دقیقه و ۲۲ ثانیه
Redmi Note 10۱ دقیقه و ۳۸ ثانیه۴ دقیقه
Galaxy A72۱ دقیقه و ۵۲ ثانیه۳ دقیقه و ۴۲ ثانیه
Mi 11 Lite۱ دقیقه و ۳۴ ثانیه۳ دقیقه و ۹ ثانیه
Redmi Note 10 Pro۱ دقیقه و ۳۰ ثانیه۲ دقیقه و ۲۷ ثانیه
Nokia 5.4۲ دقیقه و ۵۹ ثانیه۶ دقیقه و ۴۵ ثانیه
Mi 11۱ دقیقه۲ دقیقه و ۳۶ ثانیه
Galaxy A52۱ دقیقه و ۵۰ ثانیه۳ دقیقه و ۴۸ ثانیه
Poco F3۱ دقیقه و ۴۳ ثانیه۲ دقیقه و ۲۴ ثانیه
Mi 11i۱ دقیقه و ۱۰ ثانیه۲ دقیقه ۵ ثانیه
Poco M3 Pro 5G۱ دقیقه و ۲۲ ثانیه۲ دقیقه و ۲۶ ثانیه
Redmi Note 10S۵۸ ثانیه۱ دقیقه و ۵۱ ثانیه
Galaxy A22 5G۱ دقیقه و ۱۶ ثانیه۲ دقیقه و ۳۷ ثانیه
Redmi Note 8 2021۱ دقیقه ۱۶ ثانیه۲ دقیقه و ۳۱ ثانیه
Mi 11 Ultra۱ دقیقه ۳ ثانیه۱ دقیقه و ۲۳ ثانیه
Galaxy Z Flip3 5G۱ دقیقه و ۲۳ ثانیه۲ دقیقه و ۲۴ ثانیه
Galaxy Z Fold3 5G۱۸ ثانیه۱ دقیقه و ۳۲ ثانیه
Galaxy M32۱ دقیقه و ۲۰ ثانیه۲ دقیقه و ۴۶ ثانیه
Poco X3 GT۵۹ ثانیه۱ دقیقه و ۱۷ ثانیه
Nova 8۱ دقیقه و ۳۵ ثانیه۱ دقیقه و ۲۳ ثانیه
Redmi 10۳ دقیقه و ۱۴ ثانیه۲ دقیقه و ۲۶ ثانیه
11T Pro۱ دقیقه۱ دقیقه و ۳۲ ثانیه
11T۵۵ ثانیه۱ دقیقه و ۳ ثانیه
Poco M4 Pro۱ دقیقه و ۱۴ ثانیه۱ دقیقه و ۳۴ ثانیه

باتری گلکسی Z Flip 3

باتری‌ای که برای این گوشی در نظر گرفته شده ظرفیت بالایی ندارد اصلاً ظرفیت درست و حسابی‌ای ندارد. باتری‌ای با ظرفیت ۳۳۰۰ میلی‌آمپر ساعت در دل این گوشی دیده می‌شود که مشخص است محدودیت فضا برای طراحان سامسونگ وجود داشته و آن‌ها را مجبور کرده برای گوشی‌ای با صفحه‌نمایش ۱۲۰ هرتزی و مجهز به چیپ اسنپدراگون ۸۸۸ از باتری ۳۳۰۰ میلی‌آمپری استفاده کنند.

مشخصاً نباید از این باتری انتظاری داشته باشید همین که بتواند تا نیمه‌های روز شما را یاری کند کار بسیار بزرگی انجام داده است. اگر قرار باشد کار سنگینی از گوشی بکشید بدون شک به دو بار چه بسا به ۳ بار شارژ کردنش در روز نیاز دارید.

بررسی سامسونگ گلکسی زد فلیپ ۳ (Galaxy Z Flip3 5G) - 3متأسفانه ما شارژر دستگاه را نداشتیم که تست شارژ را بگیریم؛ اما این نکته خوبی است که گلکسی Z Flip3 از شارژ بی‌سیم هم پشتیبانی می‌کند. اما خب متأسفانه پشتیبانی از شارژ سریع ۱۵ واتی فقط برای گوشی در نظر گرفته شده هر چند که ظرفیت باتری زیاد نیست و همین شارژ ۱۵ واتی هم برایش کافی است اما اگر پشتیبانی از شارژ سریع‌تری روی گوشی داشتیم بهتر بود.

خوشبختانه این گوشی از شارژ بی‌سیم پشتیبانی می‌کند که به لطف آن می‌توانید گوشی را هم در حالت باز و هم در حالت بسته به صورت بی‌سیم شارژ کنید.

دوربین گلکسی زد فلیپ ۳

بخشی که سامسونگ پیشرفتی را در آن نمی‌بیند همین دوربین‌ها هستند. برای این گوشی گران قیمت دو لنز در نظر گرفته شده با سنسورهای ۱۲ مگاپیکسلی؛ یکی از لنزها به عنوان لنز اصلی است و لنز دیگر برای گرفتن عکس‌های زاویه دید زیاد استفاده می‌شود. دوربین سلفی هم سنسور ۱۰ مگاپیکسلی دارد.

اینجا است که باید اولویت‌های خودتان را در نظر بگیرید. شاید عکس‌های گرفته با دوربین این گوشی بد نباشند اما بدون شک اگر دنبال گوشی‌ای پرچم‌دار با دوربین فوق‌العاده هستید و هزینه یک پرچم‌دار را برای خرید گوشی با دوربین خوب کنار گذاشته‌اید گلکسی زد فلیپ ۳ گزینه انتخابی شما نیست.

بررسی سامسونگ گلکسی زد فلیپ ۳ (Galaxy Z Flip3 5G) - 14

کیفیت عکس‌ها

در نور روز گلکسی زد فلیپ ۳ می‌تواند عکس‌هایی به مراتب خوب بگیرد و در حد کاملا قابل قبول هر چند که با آن چیزی که از یک گوشی ۱۰۰۰ دلاری انتظار داریم و در این روزها می‌بینیم متفاوت هستند. کنتراست خوب است و رنج دینامیکی هم قابل قبول و رنگ‌ها هم طبق انتظاری که از سامسونگ داریم اشباع و خوش رنگ هستند اما گوشی‌های دیگر پرچم‌دار امروزی فاصله زیادی در این بخش‌ها از زدفلیپ ۳ دارند.

این گوشی با وجود اینکه لنز جدایی برای زوم ندارد اما قابلیت زوم ۲ برابری را انجام می‌دهد انتظار نداشتیم که نتیجه کار خیلی خوب باشد اما از آن چیزی که انتظار می‌رفت بهتر عمل کرد.

لنز اولتراواید هم عکس‌های خوبی می‌گیرد اما همان مشکل لنز اصلی را دارد که در حد و اندازه گوشی‌هایی نیست که در رنج قیمتی پرچم‌دار هستند. لبه‌های تصویر به هم ریختگی دیده می‌شود و در مرکز تصاویر نرمی و شارپی را می‌بینیم.

در تصاویری که در نور شب گرفته می‌شوند اگر حالت نایت مود فعال نباشد عکس‌ها روشنایی خوبی ندارند و نویز در آن‌ها زیاد دیده می‌شود اما ثبت رنگ‌ها خیلی خوب صورت می‌گیرد. با فعال کردن حالت نایت مود می‌توانید عکس‌هایی به مراتب با نویز کمتر و ثبت بالاتر جزئیات دریافت کنید. در مجموع عملکرد دوربین هم نسبت به هم رده‌ها خیلی جالب نیست.

شب حالت عادی
شب حالت نایت مود

یکی از کارایی‌های صفحه‌نمایش بیرونی این است که زمان فعال کردن دوربین می‌توانید هم از صفحه اصلی و هم از صفحه کوچک روی قاب همزمان به عنوان ویوفایندر استفاده کنید این یعنی سوژه‌ای که می‌خواهید از آن عکس پرتره بگیرید یا خودتان اگر بخواهید با دوربین اصلی سلفی بگیرید قاب را ببینید هر چند که این صفحه کوچک است و شاید کادر بندی درستی انجام نشود اما از نبودش بهتر است.

در کل در گرفتن عکس‌های پرتره عملکرد این گوشی خوب است و جدا کردن تصویر سوژه از پس زمینه تمیز انجام می‌شود البته که در برخی بخش‌ها به هم ریختگی دارد.

دوربین سلفی هم عکس‌هایی می‌گیرد که رنگ خوبی دارند اما نویز در آن‌ها دیده می‌شود. ثبت جزئیات در این تصاویر خوب است اما دوربین سلفی معمولی‌ای را داریم. البته می‌توانید از دوربین اصلی هم برای گرفتن عکس‌های سلفی استفاده کنید با کمک صفحه‌نمایش بیرونی که گفتم کادر بندی به آن درستی که باید در نخواهد آمد.

گلکسی زد فلیپ ۳ بخریم یا نخریم؟

گلکسی زدفلیپ ۳ گوشی‌ای است که در بخش طراحی محصول بسیار دوست‌داشتنی‌ای به‌حساب می‌آید و اصلاً تنها هدف سامسونگ هم همین بخش است. درست است که در برخی بخش‌ها حرف‌های خوبی برای گفتن دارد مثلاً صفحه‌نمایش با کیفیت و نرخ نوسازی بالا دارد یا اینکه سخت‌افزاری مناسبی برایش در نظر گرفته شده اما این بخش‌ها مانند آن چیزی که در بسیاری از پرچم‌دارها می‌بینیم بی‌عیب و نقص نیست. مثلاً صفحه‌نمایش خیلی باریک است و آن خط وسطش!!!! یا اینکه عملکرد سخت‌افزار در استفاده طولانی افتی پیدا می‌کند که قابل ذکر است.

به نظرم گلکسی زد فلیپ گوشی‌ای است که بیشتر به درد کسانی می‌خورد که پیرو صنعت مد هستند و شیک بودن و لوکس رفتار کردن از همه چیز برایشان مهم‌تر است زیرا در رنج قیمتی این گوشی بزرگانی هستند که هر چند صفحه‌نمایش تاشونده ندارند اما این‌قدر محصولات پرقدرت و با امکانات بالایی هستند که گلکسی زد فلیپ ۳ به گرد پای آن‌ها هم نمی‌رسد و فقط در بخش متفاوت و خاص بودن از گلکسی زدفلیپ ۳ جا می‌مانند.

بررسی سامسونگ گلکسی زد فلیپ ۳ (Galaxy Z Flip3 5G) - 4

مزایا
 • صفحه‌نمایش تاشونده
 • اندازه بسیار جمع و جور
 • طراحی خاص و متفاوت
 • صفحه‌نمایش با کیفیت
 • سخت‌افزار قوی
 • متریال با کیفیت
 • اسپیکرهای مناسب
 • کاهش قیمت نسبت به نسل قبل
معایب
 • نامشخص بودن عمر صفحه‌نمایش تاشونده
 • خط وسط صفحه‌نمایش
 • باتری ضعیف
 • دوربین ضعیف نسبت به رقبا
 • نسبت ابعاد نامتعارف

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید