مقایسه گوشی ردمی نوت ۱۰ پرو با گلکسی A72

سامسونگ و شیائومی امسال میان‌رده‌هایی به بازار عرضه کرده‌اند که نسبت به نسل‌های قبلی خودشان بهبودهای دوست‌داشتنی‌ای هم در بخش طراحی و هم در بخش‌های دیگر داشته‌اند. گلکسی A72 از برند سامسونگ و ردمی نوت ۱۰ پرو از برند شیائومی دو گوشی میان‌رده دوست‌داشتنی و پر سر و صدای این دو برند هستند که در این بررسی این دو را کنار هم قرار می‌دهیم و با هم می‌بینیم که کدام گوشی در کدام بخش بهتر عمل می‌کند. همراه گیگ‌تک باشید.

طراحی

ابعاد

از نظر ابعاد گلکسی A72 با ردمی نوت ۱۰ پرو تفاوت‌هایی دارند. گلکسی A72 هم از نظر ضخامت و هم از نظر وزن از رقیب خودش سنگین‌تر و ضخیم‌تر است. این اختلاف در ضخامت خیلی زیاد نیست اما در وزن کمی بیشتر به چشم می‌آید. گلکسی A72 حدود 10 گرم سنگین‌تر است و ضخامتش هم حدود 3 دهم میلی‌متر بیشتر است. 

زمانی که دو گوشی را دست می‌گیرید این ضخامت و وزن بیشتر خودشان را نشان نمی‌دهند و گلکسی ای ۷۲ حس سنگین‌تر و ضخیم‌تر را به شما منتقل نمی‌کند.

جنس بدنه

متریال بخشی است که در دو گوشی تفاوتی قابل لمس در آن‌ها دیده می‌شود. قاب پشتی ردمی نوت ۱۰ پرو از شیشه ساخته شده و فریمش پلاستیکی است؛ این در حالی است که قاب پشتی و فریم در گلکسی A72 از پلاستیک است.

مشخصاً لمس کردن ردمی نوت ۱۰ پرو حس بهتری را منتقل می‌کند و حس گوشی‌ای باکیفیت‌تر را به شما القا می‌کند. البته سامسونگ با به‌کارگیری بدنه مات روی گوشی تا حدودی این نقص را پوشانده که در ظاهر حس بدی را به کاربر منتقل نکند اما در هر حال با لمس گوشی متوجه تفاوت جنس بدنه دو دستگاه می‌شوید و طبق انتظار کفه ترازو به سمت ردمی نوت ۱۰ پرو سنگینی می‌کند.

محمد شکوریخمیدگی پشت و جلو

در طراحی دو گوشی تفاوت‌هایی کاملاً آشکار دیده می‌شود. قاب جلوی هر دو گوشی تخت طراحی شده اما در قاب پشتی می‌بینیم که برای ردمی نوت ۱۰ پرو قاب پشتی در دو لبه خودش خمیدگی دارد در حالی که برای گلکسی A72 قاب پشتی به‌صورت تخت طراحی شده. هر چند که سامسونگ برش‌هایی کوچک را در قاب پشتی ایجاد کرده تا به سبب تخت بودن قاب پشتی تیزی در لبه‌ها دیده نشود که خیلی هم خوب این کار را انجام داده. 

در کل می‌بینیم که در ردمی نوت ۱۰ پرو به سبب این خمیدگی‌های نرم قاب پشتی گوشی خیلی بهتر در دست قرار می‌گیرد و این تخت بودن طراحی در گلکسی A72 سبب شده تا گوشی حجیم‌تر و ضخیم‌تر به نظر برسد.

فریم

پایین هر دو گوشی درگاه ارتباطی تایپ سی کنار اسپیکر اصلی و میکروفون اصلی قرار گرفته اما در گلکسی A72 جک ۳.۵ میلیمتری صدا هم اینجاست.

بالای گلگسی A72 میکروفون دوم در کنار درگاه سیم‌کارت‌ها است و در ردمی نوت ۱۰ پرو بالای گوشی اسپیکر دوم کنار میکروفون دوم، درگاه اینفرارد و جک ۳.۵ میلیمتری صدا قرار گرفته.

سمت راست کلیدهای ولوم و پاور قرار دارند که خیلی به هم شباهت دارند. سمت چپ در ردمی نوت ۱۰ پرو درگاه سیم‌کارت‌ها قرار گرفته اما در گلکسی A72 هیچ گزینه‌ای نیست.

فریم در ردمی نوت ۱۰ پرو ضخامت کمتری دارد اما در هر دو گوشی برای هماهنگی بیشتر فریم تا جای ممکن سعی شده همرنگ با قاب پشتی باشد.

قاب پشتی

چیدمان لنزها، جذب اثرانگشت، سر بودن

در چیدمان لنزها ردمی نوت ۱۰ پرو چیدمان مدرن‌تری دارد و قابی متفاوت برای لنزهای دوربین اصلی در نظر گرفته شده؛ بیرون‌زدگی لنزهای دوربین در هر دو گوشی وجود دارد اما در ردمی نوت ۱۰ پرو این بیرون‌زدگی بیشتر است و همین امر باعث شده تا ردمی نوت ۱۰ پرو روی سطح صاف عملکرد بدتری داشته باشد و بیشتر لق بزند.

جذب اثرانگشت در هر دو گوشی دیده می‌شود اما در این رنگ‌هایی که من اینجا دارم خیلی خودشان را نشان نمی‌دهند.

اما در مبحث سر بودن این ردمی نوت ۱۰ پرو است که در دستان کاربر خیلی راحت‌تر لیز می‌خورد و باید بیشتر مراقبش باشید.

بحث زیبایی‌شناسی خیلی سلیقه‌ای است و نمی‌توان به طور دقیق گفت که کدام یکی طراحی بهتری دارند. به نظر من دو گوشی طراحی خوبی دارند. 

طراحی هر دو گوشی کاملاً مدرن و به‌روز است و جزو طراحی‌های جدید هر دو برند به‌حساب می‌آید.

گیگ تکخوش‌دستی، بالانس وزنی، حس لوکس‌تر

هر دو گوشی جزو گوشی‌های خوش‌دست بازار هستند و از دست گرفتن و کار کردن با آن‌ها واقعاً لذت می‌برید انتظار این است که ردمی نوت ۱۰ پرو حس بهتر و گوشی گران‌قیمت‌تری را منتقل کند در واقع تا حدودی اینگونه هم هست اما گلکسی A72 آن حس گوشی پلاستیکی که در گوشی‌هایی مانند A71 یا A51 دیده بودیم را نمی‌دهد و حس بهتری را نسبت به آن‌ها منتقل می‌کند.

صفحه‌نمایش

اول به بررسی مشخصات سخت‌افزاری دو صفحه‌نمایش می‌پردازیم. صفحه‌نمایش هر دو گوشی از تکنولوژی امولد استفاده می‌کند. روی گلکسی A72 صفحه‌نمایش سوپرآمولد را می‌بینیم در حالی که روی ردمی نوت ۱۰ پرو پنل امولد.

در کل تفاوت زیادی بین دو پنل از نظر فنی وجود ندارد اما به هر حال سوپرامولد بهبودهایی نسبت به صفحه امولد دارد.

حاشیه‌های صفحه‌نمایش در دو گوشی تفاوتی زیادی با هم ندارند اما دوربین سلفی‌ای که بالای صفحه‌نمایش هر دو به‌صورت حفره قرار گرفته در ردمی نوت ۱۰ پرو مشخصاً کوچک‌تر است و کاملاً این کوچک‌تر بودن قابل دیدن است.

برویم سراغ کیفیت صفحه‌نمایش دو گوشی

در نمایش رنگ سفید ردمی نوت ۱۰ پرو عملکرد بهتری از خودش نشان می‌دهد و رنگ سفید را تمیزتر و سفیدتر نشان می‌دهد در حالی که در گلکسی A72 رنگ سفید کمی به زردی می‌زند.

در نمایش رنگ‌ها هر دو صفحه‌نمایش عملکرد واقعاً خوبی از خودشان نشان می‌دهند اما گلکسی A72 کمی خوش رنگ و لعاب تر است.

می‌رسیم به بخشی از صفحه‌نمایش که دو گوشی که تفاوت‌هایی با هم دارند. روشنایی صفحه‌نمایش Redmi Note 10 Pro به طرز چشمگیری از گلکسی A72 بیشتر است و زمانی که دو گوشی را کنار هم بگذارید این موضوع کاملاً مشهود است اما صفحه هر دو گوشی زیر نور خورشید عملکرد فوق‌العاده‌ای از خودشان نشان می‌دهند.

نمایش رنگ مشکی در هر دو گوشی کاملاً شبیه به هم دیگر است و تفاوتی دیده نمی‌شود. در هر دو گوشی به این خاطر که پیکسل‌ها هنگام نمایش رنگ مشکی خاموش می‌شوند عمق رنگ مشکی بسیار بالایی را می‌بینیم.

در بخش نرخ نوسازی هم تفاوت بین دو صفحه‌نمایش دیده می‌شود.

ردمی نوت ۱۰ پرو از نرخ نوسازی ۱۲۰ هرتزی پشتیبانی می‌کند اما در گلکسی A72 نرخ نوسازی ۹۰ هرتزی را می‌بینیم. همین تفاوت نرخ نوسازی سبب شده تا تجربه بهتری در کار کردن در منوها یا بازی کردن در بخش روان‌تر بودن صفحه‌نمایش در ردمی نوت ۱۰ پرو داشته باشید.

در کل صفحه‌نمایش هر دو گوشی خوب است و از کار کردن و تماشای آن لذت می‌برید اما می‌توان گفت که در این بخش ردمی نوت ۱۰ پرو تا حدودی به علت عملکردهای بهتری که در برخی بخش‌ها اشاره کردیم دوست‌داشتنی‌تر است اما واقعاً هیچ‌چیز از ارزش‌های صفحه‌نمایش گلکسی ای ۷۲ کم نمی‌شود.

اسپیکر

برای هر دو گوشی از دو اسپیکر استفاده شده و جزو گوشی‌های دو اسپیکره بازار هستند. اسپیکرهای هر دو گوشی عملکرد خیلی خوبی از خودشان نشان می‌دهند اما تفاوت‌هایی اینجا دیده می‌شود.

در این بخش سامسونگ امسال حقیقتاً گل کاشته و عملکرد اسپیکرهای گلکسی A72 به طرز چشمگیری از ردمی نوت ۱۰ پرو بهتر است.

صدایی واضح‌تر و شفاف‌تر بدون نویز اضافی و لرزش از اسپیکرهای گلکسی ای ۷۲ دریافت می‌شود هر چند که ردمی نوت ۱۰ پرو در این بخش عملکرد خوبی دارد اما A72 یک پله بالاتر ایستاده و کیفیت مطلوب‌تری را در اختیار شما قرار می‌دهد.

نرم‌افزار

هر دو گوشی جزو گوشی‌های مدرن بازار به‌حساب می‌آیند. روی هر دو گوشی اندروید نسخه ۱۱ نصب است و هر کدام رابط کاربری مخصوص خودشان را دارند که با هر رابط کاربری قابلیت شخصی‌سازی بالایی دارند و از کارکردن با آن‌ها لذت می‌برید اما مقایسه این دو رابط کاربری در این مقایسه نمی‌گنجند و باید در بررسی‌ای جداگانه به‌صورت مفصل به آن‌ها پرداخته شود.

باتری

از نظر ظرفیت تفاوت زیادی بین باتری دو گوشی دیده نمی‌شود باتری گلکسی A72 ظرفیت ۵۰۰۰ میلی‌آمپری دارد در حالی که باتری ردمی نوت ۱۰ پرو ۵۰۲۰ میلی‌آمپری است؛ در بازدهی هم تفاوت عجیب و غریبی بین دو گوشی دیده نمی‌شود هر چند که ردمی نوت ۱۰ پرو مدت زمان بیشتری می‌تواند بدون نیاز به شارژ پاسخگو باشد اما این تفاوت این‌قدر نیست که بخواهیم برنده مطلق را در این بخش ردمی نوت ۱۰ پرو بدانیم.

هر دو گوشی از شارژ سریع هم پشتیبانی می‌کنند که آداپتور داخل جعبه هر دو گوشی فست شارژ است خوشبختانه!!!

در کل هر دو گوشی در بخش باتری عملکرد رضایت‌بخشی دارند و تفاوت قابل ملاحظه‌ای با هم ندارند.

دوربین

لنزها

در این بخش تفاوت‌هایی بین دو گوشی دیده می‌شود و ساختار متفاوتی دارند.

لنز اصلی برای ردمی نوت ۱۰ پرو سنسور ۱۰۸ مگاپیکسلی دارد در حالی که روی Galaxy A72 می‌بینیم که لنز ۶۴ مگاپیکسلی به‌عنوان لنز اصلی استفاده شده.

لنز اولتراواید روی Redmi Note 10 Pro سنسور ۸ مگاپیکسلی دارد اما برای گلکسی ای ۷۲ از لنز ۱۲ مگاپیکسلی استفاده شده. لنز تشخیص عمق برای ردمی نوت ۱۰ پرو استفاده شده اما روی گلکسی A72 خبری از این لنز نیست در عوض برای گلکسی A72 یک لنز ۸ مگاپیکسلی تلفوتو می‌بینیم که زوم ۳ برابر اپتیکال را انجام می‌دهد و ردمی نوت ۱۰ پرو این لنز را ندارد. لنز ماکرو هم روی دو گوشی دیده می‌شود که سنسور ۵ مگاپیکسلی دارد.

دوربین سلفی برای ردمی نوت ۱۰ پرو ۱۶ و برای A72 عدد ۳۲ مگاپیکسلی است.

برویم سراغ نمونه تصاویر

عکس‌هایی که گلکسی A72 در نور روز تهیه می‌کند رنگ‌هایی اغراق‌شده‌تر دارند و نسبت به واقعیت فاصله دیده می‌شود اما در مقابل عکس‌هایی با شارپی بالاتر و همچنین ثبت جزئیات بالاتر تهیه می‌کند.

ردمی نوت ۱۰ پرو

گلکسی A72

شیائومیدر عکس‌های اولتراواید زاویه دید لنز گلکسی A72 بیشتر است. اینجا ردمی نوت ۱۰ پرو عکس‌هایی با رنگ‌های واقعی‌تر می‌گیرد اما شارپی تصاویرش کمتر از رقیبش است. در عکس‌های اولتراواید به هم ریختگی در لبه‌های تصویر در ردمی نوت ۱۰ پرو کمتر است.

در عکس‌های سلفی دوربین گلکسی A72 رنگ‌ها را متفاوت از آن چیزی که هستند نمایش می‌دهد اما ثبت جزئیات و شارپی تصاویر کمی بهتر است. در عکس‌های سلفی پرتره هر دو گوشی عملکرد خوبی دارند اما ردمی نوت ۱۰ پرو بهتر عمل می‌کند به این خاطر که ماتی پس‌زمینه خیلی بیشتر است و در عین حال برش مرز بین سوژه و پس‌زمینه کمی تمیزتر انجام می‌شود.

محمد شکوری

در نور شب و غیرفعال بودن حالت نایت مود این گلکسی A72 است که عکس‌هایی بهتر و با نویز کمتر می‌گیرد و تاری در تصاویر دیده نمی‌شود. زمانی که حالت نایت مود را فعال کنید باز هم این گلکسی ای ۷۲ است که عملکرد بهتری از خودش نشان می‌دهد و در نور شب کلاً Galaxy A72 بهتر عمل می‌کند.

در عکاسی پرتره دوربین اصلی ردمی نوت ۱۰ پرو بهتر عمل می‌کند. تصاویرش برش های تقریباً تمیزتری در مرز بین سوژه و پس‌زمینه دارند. ثبت رنگ‌ها خیلی به واقعیت نزدیک‌تر است و در نهایت ماتی پس‌زمینه خیلی بهتر و بیشتر انجام می‌شود. 

محمد شکوریامنیت

هر دو گوشی به دو روش امنیتی که روی گوشی‌های هوشمند می‌بینیم مجهز هستند یعنی سنسور اثرانگشت و تشخیص چهره.

سنسور اثرانگشت

سنسور اثرانگشت در ردمی نوت ۱۰ پرو در کلید پاور قرار گرفته اما برای گلکسی A72 این سنسور داخل صفحه‌نمایش است.

مشخص نیست سامسونگ چه لجاجتی دارد که سنسور داخل صفحه‌نمایش را استفاده کند باوجوداینکه توانایی استفاده از سنسوری با کیفیت را در این بخش برای میان‌رده‌هایش ندارد. عملکرد سنسور اثرانگشت ردمی نوت ۱۰ پرو به طور قابل‌توجهی از گلکسی A72 بهتر است.

تشخیص چهره

در این بخش دو گوشی خیلی نزدیک به هم رفتار می‌کنند و هر دو عملکرد خوبی دارند اما به نظرم باز هم ردمی نوت ۱۰ پرو بهتر عمل می‌کند که این باعث می‌شود ردمی نوت ۱۰ پرو در بخش امنیت در کل سرعت و دقت بالاتری داشته باشد و بهتر عمل کند.

سخت‌افزار

در بخش سخت‌افزار هم دو گوشی نزدیک به هم هستند هر چند که روی آن‌ها چیپ‌های متفاوتی دیده می‌شوند.

چیپ‌ها پردازنده‌ها

 روی گلکسی A72 از اسنپدراگون 720G استفاده شده و روی ردمی نوت ۱۰ پرو اسنپدراگون 732G را می‌بینیم. چیپی که برای ردمی نوت ۱۰ پرو استفاده شده چیپی جدیدتر است اما در عملکرد تفاوتی عجیب بین این دو چیپ دیده نمی‌شود. 

در بحث انجام کارهای روزمره هر دو چیپ به‌خوبی از پس کارها برمی‌آیند و می‌توانید روی عملکرد خوب آن‌ها در استفاده از برنامه‌ها و کارهای روزمره خودتان حساب باز کنید.

خب برویم سراغ تست‌ها

در تست‌های بنچ مارکی که از دو گوشی گرفتم عددی که ردمی نوت ۱۰ پرو به دست آورد بالاتر بود و انتظاری هم که داشتم همین بود اما این اختلاف عددی آن‌قدرها زیاد نیست که بخواهیم بگوییم تفاوتی از آسمان تا زمین بین آن‌ها وجود دارد.

بازی کردن

بازی کردن روی هر دو گوشی کاملاً لذت‌بخش است و هر دو می‌توانند بازی سنگینی مانند کال آو دیوتی موبایل را به‌خوبی اجرا کنند اما در هنگام بازی کردن می‌توان درک کرد که ردمی نوت ۱۰ پرو کمی بهتر عمل می‌کند زیرا هم کمی سخت‌افزار قوی‌تر است و هم اینکه نرخ نوسازی صفحه‌نمایش بالاتر است. با وجود اینکه گلکسی A72 تجربه خیلی خوبی از بازی کردن را در اختیار شما قرار می‌دهد اما تجربه ردمی نوت ۱۰ پرو کمی بهتر است.

داغ کردن 

هر دو گوشی در این بخش عملکرد خوبی از خودشان نشان می‌دهند اما اینجا گلکسی A72 نسبت به ردمی نوت ۱۰ پرو کمتر داغ می‌شود و می‌توانید روی عملکرد بهتر در این بخش در طولانی‌مدت بیشتر حساب کنید.

حافظه رم حافظه داخلی

اینجا نسخه ۱۲۸ گیگابایتی از هر دو تا گوشی را دارم که در ردمی نوت ۱۰ پرو همان ابتدای کار حدود ۱ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی بیشتری در دسترس است. حافظه رم هر دو گوشی هم ۸ گیگابایتی است که همیشه با باز بودن تعداد برنامه‌های زیاد میزان رم آزاد در ردمی نوت ۱۰ پرو بیشتر است و کلاً ردمی نوت ۱۰ پرو در مدیریت رم عملکرد بهتری از خودش نشان می‌دهد.

درگاه سیم‌کارت

هر دو گوشی از دو سیم‌کارت هم‌زمان پشتیبانی می‌کنند و پشتیبانی از کارت حافظه خارجی هم برایشان در نظر گرفته شده است. اما در ردمی نوت ۱۰ پرو دو درگاه سیم‌کارت و یک درگاه کارت حافظه خارجی می‌بینیم در حالی که در طرف دیگر شاهد این هستیم که درگاه سیم‌کارت دوم با کارت حافظه خارجی مشترک است. پس عملکرد ردمی نوت ۱۰ پرو در این بخش بهتر است.

قیمت

قیمت گلکسی A72

۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان

قیمت ردمی نوت ۱۰ پرو

۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان

جمع‌بندی

هر دو گوشی جزو گوشی‌های مطرح و البته خوب در بخش میانی بازار هستند اما همان‌طور که مشاهده کردید تفاوت‌هایی در بخش مختلف بین این دو گوشی وجود دارد که در نهایت با جمع‌بندی آن‌ها و مهم‌تر از همه قیمت می‌توان به این نتیجه رسید که در حال حاضر با این برچسب‌های قیمتی که هر دو گوشی خورده‌اند ردمی نوت ۱۰ پرو ارزش خرید بالاتری دارد.

صفحه‌نمایش روان‌تر با روشنایی بیشتر، جنس بدنه شیشه‌ای و متریال باکیفیت‌تر و سخت‌افزاری به نسبت قوی‌تر در کنار قیمت مناسب‌تر از جمله مزایای ردمی نوت ۱۰ پرو به گلکسی A72 هستند.

اگر گلکسی A72 افت قیمت پیدا کند و در رنج قیمتی مناسب‌تری قرار بگیرد می‌توان ارزش خرید دو گوشی را تقریباً با هم برابر دانست و از آن پس کاربر است که باید تصمیم بگیرد که با توجه به برتری‌های هر کدام از دو محصول نسبت به یکدیگر در هر بخش برای نیازش مناسب‌تر است.

مطلب قبلیسامسونگ گلکسی F22 به زودی معرفی خواهد شد
مطلب بعدیاندروید 12 بتا 2 می‌تواند طول تماس را در منو اعلان‌ها نشان دهد

3 دیدگاه‌ها

  1. سلام
    آقای شکوووووووووووووری واقعا بد قووووووووووولید !!!!!!!!

    مگر قول ندادید که در یوتوب ودیویی با عنوان “روش افزایش طول عمر باتری ایرپاد ها و هدفون های بیسیم” بسازید ؟ چی شد … واقعاااااااااااااااا
    آقای شکوووووووووووری کجایید ؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید