راهنمای خرید بهترین وب کم؛ 5 ویژگی شاخص یک وب کم خوب

راهنمای خرید بهترین وب کم

حتما برای شما هم سوال است که وب کم با فریم‌ریت 60 با وب کم با فریم‌ریت 30 چه تفاوتی دارد؟ وقتی می‌گویند این وب کم دارای رزولوشن افزایش یافته عکس است، دقیقا از کدام ویژگی صحبت می‌کنند؟ در این راهنمای خرید بهترین وب کم به معرفی کاربردهای این دستگاه و ویژگی‌های مناسب آن برای استفاده‌های مختلف می‌پردازیم.

اولین‌بار سال آخر دانشگاه و در شروع همه‌گیر شدن بیماری کرونا بود که به‌طور جدی با این دستگاه آشنا شدم. دانشگاه‌ها تعطیل شدند و ادامه کلاس‌ها به‌صورت آنلاین و با استفاده از دوربین اینترنتی و نرم‌افزارهای مربوط به آن دنبال می‌شد. در آن زمان بود که به مشکل برخوردم: کدام وب کم با چه ویژگی‌هایی را بخرم؟

خیلی از شما نیز با این مشکل مواجه هستید و اطلاعات کافی برای خرید بهترین وب کم را ندارید؛ اما با مطالعه این راهنمای خرید بهترین وب کم، پاسخ تمامی سوالات خود را خواهید گرفت.

آشنایی با وب کم (Web Camera)

شرکت در کنفرانس‌ها و کلاس‌های آنلاین، بازی‌های استریم (استریمینگ) و یا حتی مکالمه ویدئویی با دوستان، از جمله زمان‌هایی است که از وب کم استفاده می‌کنید.

دوربین‌های اینترنتی یا وب کم، دوربین‌های دیجیتالی کوچکی هستند که در لپ‌تاپ‌ها وجود دارند و می‌توان آن‌ها را به کامپیوتر نیز متصل کرد.

برای اینکه بتوانید بهترین استفاده را از این دستگاه داشته باشید، لازم است از نرم‌افزار صحیح استفاده کنید و همچنین مناسب‌ترین مدل متناسب با نیازتان را خریداری کنید. با خرید هر دوربین دیجیتال، انواعی از نرم‌افزار‌ها نیز به همراه آن عرضه می‌شوند. بعضی از آن‌ها دارای قابلیت ویرایش تصویر هستند که با استفاده از آن می‌توانید میزان درخشندگی، رنگ و… تصویر را به دلخواه خود تنظیم کنید. گوشی‌های جدید و لپ‌تاپ‌ها به وب کم های داخلی مجهز هستند، در حالیکه در رایانه‌ها چون از مانتیورهای جداگانه استفاده می‌شود، باید این دستگاه‌ها را به‌صورت جداگانه اتصال دهیم.

همانطور که می‌دانید دوربین دیجیتال درونی لپ‌تاپ‌ها کیفیت رضایت بخشی ندارند. از جمله اینکه:

 • متحرک نیستند:

تا به حال این تجربه را داشته‌اید که هنگام ارتباط تصویری، مخاطب دوربین را نگاه نمی‌کند و حس کنید توجهی به شما ندارد؟ دلیل آن این است که وب کم شما ثابت است و قدرت مانور کافی ندارد.

 • صدا و تصویر کیفیت کمی دارند.

با مطالعه ادامه راهنمای خرید بهترین وب کم، با انواع این دوربین‌ها متناسب با کاربردهای مختلف آشنا می‌شوید.

راهنمای خرید بهترین وب کم؛ ویژگی‌های اساسی وب کم کدام است؟

راهنمای خرید بهترین وب‌کم

خیلی از ما هنگام خرید کردن بر این باور هستیم که هرچه پول بیشتری خرج کنیم، محصول با کیفیت‌تری خریده‌ایم. از طرفی هم ممکن است فکر کنیم که با خرید کالای ارزان‌تر پول خود را پس‌انداز کرده‌ایم. این فرضیه‌ها هنگام خرید وسایل دیجیتالی درست نیستند و هر دو حالت می‌توانند به شما ضرر برسانند.

به همین دلیل ما در راهنمای خرید بهترین وب کم نکاتی را که هنگام خرید باید درنظر بگیرید، معرفی می‌کنیم.

1. کیفیت و سرعت ثبت تصویر چه اهمیتی دارد؟

اصلی‌ترین ویژگی خرید بهترین وب کم، کیفیت و وضوح تصویر آن است که تاثیر مستقیمی بر قیمت آن دارد. تصویر دوربین‌های اینترنتی به دو ویژگی زیر بستگی دارد:

 • قدرت تفکیک یا وضوح تصویر (Resolution)
 • تعداد ثبت تصویر در ثانیه (فریم‌ریت)

برای اینکه تصویرتان بدون لرزش و با کیفیت باشد، لازم است فریم‌ریت و قدرت تصویر دستگاه بالاتر باشد. در ادامه با این دو ویژگی بیشتر آشنا می‌شویم.

وضوح تصویر چه معنایی دارد؟

در دوربین‌های اینترنتی وضوح تصویر به این معنی است که تصویر خروجی دوربین با چه تعداد پیکسل ثبت می‌شود. این تعداد را معمولا به‌صورت ضرب دو عدد در هم مشاهده کرده‌اید. رزولوشن‌هایی که معمولا در این دوربین‌ها استفاده می‌شود عبارتند از:

 • کیفیت بالا (HD) یا p720 با تعداد پیکسل ۷۲۰ × ۱۲۸۰:

فیلم‌هایی که در فضای مجازی منتشر می‌شوند، اغلب با کیفیت HD ضبط شده‌اند. این کیفیت برای فعالیت در فضاهای مجازی مناسب است.

 • کیفیت خیلی بالا (FHD) یا p1080 با تعداد پیکسل‌های ۱۹۲۰ × ۱۰۸۰:

اگر می‌خواهید وب کم شما به‌صورت حرفه‌ای و با وضوح تصویر ایده‌‌‌‌‌آل عمل کند، این رزولوشن مناسب با نیاز شماست. طبیعتا حجم تصاویر در این رزولوشن بیشتر است اما نه به اندازه‌ای که در انتقال تصاویر مشکلی ایجاد کند.

 • کیفیت فوق‌العاده (UHD) یا k4 با تعداد پیکسل‌های ۲۱۶۰ × ۳۸۴۰:

کیفیت تصویر این وب کم‌ها را می‌توان با دوربین‌های عکاسی دیجیتال تک‌لنزی بازتابی (DSLR) که دوربین‌های عکاسی حرفه‌ای حساب می‌شوند مقایسه کرد. البته توجه کنیم که این کیفت از رزولوشن برای نیازهای خاصی است و همه ما به آن نیاز نداریم.

سرعت ثبت تصویر (frame rate) چه معنایی دارد؟

به تعداد تصاویر ثبت‌شده، فریم‌ریت می‌گوییم که تعداد تصویرهای ثبت شده در 1 ثانیه را به‌صورت fps نشان می‌دهند. هر چه قدر fps بیشتر باشد، کیفیت تصاویر نیز بهتر است. معمولا فریم‌ریت‌های fps30 کیفیت قابل قبولی را ایجاد می‌کنند.

2. میدان دید از ویژگی‌های شاخص یک وب کم است.

حتما شنیده‌اید که براساس تحقیقات علمی خانم‌ها میدان دید گسترده‌تری نسبت به مردان دارند و صحنه وسیع‌تری را می‌بینند. درحالیکه آقایان میدان دید نسبتا مستقیمی را دارند. وب کم ها نیز همانند چشم انسان می‌توانند پهنای مشخصی از یک ناحیه را تشخیص داده و ثبت کنند. میدان دید انواع دوربین‌های اینترنتی باهم فرق دارد، انواعی که دارای لنز با زاویه باز است، می‌تواند میدان دید پهن‌تری را ثبت کند. دسته بندی وب کم ها براساس میدان دید آن‌ها به‌صورت زیر است:

 • زاویه لنز ۹۰ درجه: برای نشان دادن یک تخته وایت‌برد در کلاس مجازی و یا جلسه‌ای با حضور افرادی که دور یک میز نشسته‌اند، این میدان دید ایده‌آل است.
 • زاویه لنز ۶۰ درجه: این میدان دید برای استفاده افرادی که درمقابل رایانه نشسته‌اند، جوابگو است.
 • زاویه لنز ۷۸ درجه: در این حالت 2 نفر می‌توانند از طریق یک رایانه با رایانه دیگری ارتباط تصویری ایجاد کنند.

3. ویژگی فوکوس خودکار و تصحیح نور کم دوربین اینترنتی را بررسی کنید.

می‌توان گفت تقریبا تمامی وب کم ها دارای ویژگی فوکوس یا زوم خودکار هستند. به ویژه اگر می‌خواهید از آن در محیطی با نور کم استفاده نمایید، این دو ویژگی اهمیت بالایی دارند.

اگر می‌خواهید برای خرید بهترین وب کم هزینه کمتری بپردازید، دوربین شما دارای سیستم فوکوس خودکار به‌صورت ثابت خواهد بود. این دوربین‌ها برای استفاده‌هایی که بی حرکت نشسته‌اید، مناسب است، چنانچه بخواهید کمی جابجا شوید تصویر شما تار خواهد شد.

برای جلوگیری از این مشکل وب کم هایی که قابلیت زوم خودکار را دارند با لنزهای متحرک ساخته شده‌اند که البته قیمت بالاتری هم دارند. با استفاده از این ‎انواع شما اگر جابجا هم شوید، لنز دوربین با شما حرکت می‌کند تا تصویری واضح ایجاد شود.

4. میکروفون چه اهمیتی در وب کم دارد؟

میکروفون برای انتقال صدای شما استفاده می‌شود. برای مثال، در شرایط کرونایی با آنلاین برگزار شدن کلاس‌های درس، دانش‌آموزان لازم است بتوانند با معلم خود و دیگر همکلاسی‌ها صحبت کنند تا سوالاتشان را مطرح کنند یا سوالاتی را پاسخ دهند.

بیشتر وب کم ها دارای میکروفون‌های داخلی هستند و انواع بهتر آن‌ها دارای میکروفون‌های دوقلو در اطراف لنز هستند. این میکروفون‌ها صداها را در حد معمولی انتقال می‌دهند اما اگر نیاز دارید انتقال صدا به‌صورت ایده‌آل باشد، لازم است میکروفون‌های خارجی را بخرید.

5. کدام لنز: شیشه‌ای یا پلاستیکی؟

لنز دوربین‌های اینترنتی از دو جنس شیشه‌ای و پلاستیکی ساخته می‌شود. لنزهای شیشه‌ای گران‌تر هستند اما کیفیت بهتری را نیز ارائه می‌دهند، وب کم با رزولوشن 1080 به بالا معمولا دارای این نوع لنز است. البته این به بدین معنا نیست که لنزهای پلاستیکی بد هستند. لنزهای پلاستیکی نیز برای موارد متناسب با استفاده خود، کیفیت قابل قبولی دارند.

با مطالعه ادامه‌ی راهنمای خرید بهترین وب کم می‌تواید با نکات مهمی که هنگام خرید این دستگاه باید به آن توجه کنید، آشنا شوید.

چه نکاتی را هنگام خرید وب کم باید درنظر گرفت؟

 • چنانچه رایانه مورد استفاده شما دارای صفحه‌نمایش قدیمی باشد و ویدئوهایی با کیفیت HD و بالاتر را نتواند پخش کند، با خرید دستگاه با کیفیت HD نه تنها سود نمی‌کنید که ضرر هم کرده‌اید.
 • از مدت گارانتی محصول مطلع شوید. بسته به برندی که انتخاب کرده‌اید این زمان می‌تواند متفاوت باشد.
 • طبیعتا هنگام خرید بهترین وب کم به توان مالی‌تان دقت می‌کنید اما در نظر داشته باشید که کالاهای دیجیتالی سرعت رشد بالایی دارند. برای مثال گوشی‌های آیفون هرسال پیشرفته‌تر می‌شوند و گوشی تولید امسال شما، 5 سال بعد دیگر قدیمی است.

کدام وب کم را بخریم؟

کدام وب کم را بخریم

تا اینجا در راهنمای خرید بهترین وب کم با ویژگی‌های مهم و تعیین کننده انواع دوربین‌های دیجیتالی آشنا شدیم. اکنون می‌دانید که فریم‌ریت fps30، لنز شیشه‌ای و کیفیت HD از جمله ویژگی‌های یک دوربین دیجیتال خوب است. حال اگر برای خرید به مغازه بروید یا به یک فروشگاه اینترنتی مراجعه کنید، به راحتی می‌توانید ویژگی‌های مختلف آن را مقایسه کنید و متناسب با نیازتان خرید کنید. برای مثال:

اگر هدف شما شرکت در کلاس‌های آنلاین است، وب کم با لنز شیشه‌ای، مجهز به میکروفون داخلی و رزولوشن HD انتخاب مناسبی خواهد بود.

برای آشنایی با انواع وب کم های لنوو و سامسونگ به وبسایت گیگ‌تک مراجعه کنید.

به نظر شما هنگام خرید بهترین وب کم دیگر کدام ویژگی‌ها را باید در نظر بگیریم؟ پیشنهادهایتان را در قسمت کامنت‌ها با ما و دیگران در میان بگذارید. اگر این مقاله برایتان مفید بود می‌توانید آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

لینک: https://gigtech.ir/

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید