واتس اپ به دنبال برطرف کردن نگرانی کاربران در مورد حفظ حریم شخصی است

واتس اپ با استفاده از ویژگی Status خود، به کاربران یادآوری می‌کند که قادر نیست مکالمات رمزگذاری شده آن‌ها را بخواند. این پیام‌رسان که متعلق به فیسبوک است سعی در جلب رضایت کاربرانی دارد که به خاطر تغییر سیاست‌های حفظ حریم خصوصی تصمیم گرفته‌اند به پیام‌رسان دیگری مهاجرت کنند

واتس اپ

طی ماه گذشته،‌ اعلام تغییر در سیاست‌های حفظ حریم خصوصی این اپلیکیشن باعث ایجاد نگرانی و بی‌اعتمادی در کاربرانش شد. تغییرات اعلامی در خصوص تغییر نحوه ذخیره‌سازی گزارش‌های چت‌های تجاری و نگهداری آن‌ها روی سرورهای فیسبوک بود که منجر به مهاجرت گسترده کاربران به سایر پیام‌رسان‌ها شد. این کاربران معتقدند که این تغییرات نهایتا داده‌هایشان را در اختیار فیسبوک قرار خواهد داد.

پس از واکنش گسترده کاربران، واتس اپ تلاش کرده است تا از طریق شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت خود، توضیحاتی را در جهت شفاف‌سازی این سیاست‌ها به کاربرانش ارائه کند و آن‌ها را مطمئن سازد که مکالمات از سیستم ارتباطی رمزگذاری سرتاسر (end-to-end encryption) استفاده می‌کنند و اطلاعات و محتوایشان در دسترس فیسبوک نیست. در ادامه اجرایی شدن این سیاست‌ها را نیز به تعویق انداخت که زمان بیشتری برای مجاب کردن کاربرانش داشته باشد. در کنار همه این تلاش‌ها، روز شنبه واتس اپ قدم دیگری در این راستا برداشته است.

بر اساس گزارش The Verge، واتس اپ از طریق ویژگی Status شروع به ارسال اطلاعیه‌هایی درباره حریم خصوصی اپلیکیشن کرده است. این ویژگی واتس اپ، مشابه استوری در اپلیکیشن‌هایی مثل اینستاگرام و اسنپ چپ است و از قبل در این اپلیکیشن وجود داشته. پیام‌هایی که توسط تعداد قابل توجهی از کاربران دریافت شده، همگی نکاتی درباره عدم توانایی واتس اپ در “خواندن یا گوش دادن به مکالمات شخصی شما” را به کاربران یادآوری می‌کند.

واتس اپ اسکرین

سخنگوی واتس اپ توضیح داد: ” اطلاعات و باورهای غلط زیادی در مورد به‌روزرسانی اخیر ما وجود دارد و ما می‌خواهیم به همه کمک کنیم تا حقایق مربوط به چگونگی حفظ حریم خصوصی و امنیت افراد، در اپلیکیشن واتس اپ، را درک کنند.” “در آینده ، ما می‌خواهیم از طریق Status اطلاعیه‌های به روز دیگری را در اختیار مردم قرار دهیم تا مردم مستقیماً از واتس‌ اپ اطلاعات را دریافت کنند.”

جالب است که اگر بخواهیم کمی به عقب برگردیم، خواهیم دید که مشکل حریم خصوصی کاربران در واتس اپ جدید نیست و برای مثال در ماه دسامبر گذشته، واتس اپ مدعی شد که سیاست جدید اپل کاربران را از اپلیکیشن‌ها می‌ترساند. این سیاست جدید اپل، توسعه‌دهندگان را موظف می‌کند مشخص نمایند چه داده‌هایی از کاربران توسط اپلیکیشن جمع‌آوری می‌شود که گویا واتس اپ از ارائه این جزئیات و مطلع کردن کاربرانش رضایتی نداشته است.

همچنین در ماه نوامبر ، واتس اپ به کاربران خود هشدار داد که ویژگی پیام‌های ناپدید شونده (disappearing messages) نمی‌تواند تضمین کند که پیام‌ها پس از پاک شدن از محیط چت، به نوعی وجود نداشته باشند. یعنی پیام‌ها و یا اسکرین‌شات‌ها، امکان دارد در نسخه پشتیبان‌ کاربر و یا رسانه‌های او ذخیره شوند و باقی بمانند.

باید دید آیا تلاش‌های واتس اپ برای حفظ کاربرانش مثمر ثمر خواهد بود یا نه، چون در حال حاضر پیام‌رسان‌های دیگری هم از سیستم ارتباطی رمزگذاری سرتاسر (end-to-end encryption) استفاده می‌کنند اما به فیسبوک متصل نیستند. تلگرام و سیگنال از آن دست اپلیکیشن‌هایی بودند که از مهاجرت کاربران واتس اپ بهره زیادی بردند. به طوری که حتی سیگنال به خاطر بالا رفتن تعداد کاربرانش برای بازه طولانی با اختلال رو‌به‌رو شد و مجبور شد ظرفیت سرورهای خود را افزایش دهد تا بتواند پاسخگوی کاربران جدید باشد.

مطلب قبلیرندرهای جدید لو رفته سامسونگ Galaxy A52 5G و A72 5G خبر از طراحی خاص می‌دهند
مطلب بعدیفناوری شارژ Mi Air شیائومی

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید