راهنمای کامل مشاهده اعضای بدن با گوگل مپ

راهنمای کامل مشاهده اعضای بدن با گوگل مپ

آیا مشاهده اعضای بدن با گوگل مپ ممکن است؟ آن‌قدر گوگل برای کاربران فضای مجازی شناخته شده است که کمتر کسی آن را نمی‌شناسد. تابه‌حال از امکانات گوگل استفاده زیادی کرده‌اید. از یک سرچ ساده تا ترجمه محتواهای تخصصی و پیداکردن نقشه و عکس‌های ماهواره‌ای با جزئیات دقیق از سرتاسر دنیا و حتی کهکشان. اما گوگل، پا را یک‌قدم جلوتر گذاشته است. گوگل بادی بروزر (bodybrowser) یک ابزار پیشرفته و دقیق است که به‌اشتباه در ایران، مشاهده اعضای بدن با گوگل‌مپ نیز نام‌گذاری شد است.

شاید با خود بگویید اطلس‌ها و برنامه‌های زیادی برای  دیدن  تا کنون در این زمینه وجود دارد. بله این نکته صحیح است ولی چرا اکثر افراد نیاز به یک نقشه دقیق از یک مکان خاص دارند به گوگل‌مپ رجوع می‌کنند؟ و یا اگر یک ترجمه به نسبت روان از یک متن می‌خواهند گوگل ترنسلیت سر می‌زنند؟ نکته مهم و اساسی این ابزار دقت بالا  زیاد آن است. این ابزار گوگل همانند هیچ ابزار مشابه دیگری نیست. چون گوگل بهترین تیم‌های زیست‌فناوری را با هزینه بسیار زیاد در کنار هم جمع می‌کند.

نقشه‌های گوگل بدن:

نقشه‌های گوگل بدن

بدن یک انسان بالغ از تریلیون‌ها سلول تشکیل شده است که با چشم غیرمسلح قابل‌مشاهده نیستند. اگرچه علم مدرن بسیاری از رمز و رازهای مربوط به نحوه تعامل این سلول‌ها را کشف کرده است، حقیقت این است که هنوز چیزهای زیادی برای ما ناشناخته است.

گروهی از دانشمندان تصمیم گرفته‌اند با ساختن «نقشه‌های Google بدن» مشاهده اعضای بدن با گوگل مپ را ممکن سازند، که به هرکسی این  اجازه را بدهند که  به درون بدن  انسان  وارد شود، و به درک صحیحی از کارکرد آن برسد.

اینکه چطور سلول‌ها در کنار هم‌زیست می‌کنند، اندام‌ها و بافت‌های بدن ما چگونه تشکیل شده است، کارکرد آنها چگونه است، از همه مهم‌تر یک بدن سالم چه ویژگی‌هایی دارد؟ همه از ویژگی‌های این  پروژه است. اسم دقیق آن برای  مشاهده اعضای بدن با گوگل مپ bodybrowser  google است که در ادامه به توضیح آن پرداخته می‌شود.

 

سازندگان آن:

جاناتان سیلورستاین، استاد مدعو در گروه انفورماتیک بیومدیکال در دانشکده پزشکی دانشگاه پیتسبورگرا پروژه مشاهده اعضای بدن با گوگل مپ را  به‌پیش می‌برد. “من پروژه‌های بزرگ زیادی در حرفه‌ام انجام داده‌ام، اما این بدون شک هیجان‌انگیزترین پروژه است، زیرا تعداد روش‌هایی که قرار است از آن استفاده شود، فوق‌العاده است. این یک منبع بزرگ و ملی برای مدت طولانی خواهد بود. مقایسه سلول‌های طبیعی با شرایط مختلف بیماری برای توسعه استراتژی‌هایی برای درمان انواع بیماری‌ها بسیار آموزنده خواهد بود.”

او در بیانیه‌ای توضیح می‌دهد: “روش‌های فعلی ما برای نقشه‌برداری کلی بدن انسان محدود است. در حال حاضر داده‌های کافی برای رسیدگی به بیماری‌های مختلف وجود ندارد.” هدف این گروه برای مشاهده اعضای بدن با گوگل مپ ایجاد داده‌های دقیق و کامل از تمام سلول‌ها، بافت‌ها و ارگان‌های بدن انسان است.Silverstein  بخشی از یک گروه بین‌المللی از دانشمندان پزشکی است که بر روی ایجاد نقشه سه‌بعدی سلولی تعاملی جدید از بدن انسان کار می‌کنند که به‌عنوان “Google Maps برای بدن” توصیف می‌شود.

 

پروژه HuBMAP:

پروژه HuBMAP

پروژه مشاهده اعضای بدن با گوگل‌مپ،  یکی از پروژه‌های مهم از پروژه HuBMAP است )برنامه اطلس زیست مولکولی انسان( این پروژه باهدف ایجاد نوعی اطلس است که می‌تواند عمدتاً توسط پزشکان، زیست‌شناسان، دانش‌آموزان و هرکسی که به شناخت بدن انسان علاقه من است کمک کند تا بدن انسان را با سطحی باورنکردنی از جزئیات تجسم، مطالعه و درک کنند.

HuBMAP از 18 تیم تحقیقاتی مشترک از سراسر ایالات متحده و اروپا تشکیل شده است. این تیم با جمع‌آوری دقیق نمونه‌ها، نقشه دقیق و با جزئیات را از کوچک‌ترین بخش یعنی سلول‌ها تا بزرگ‌ترین اندام‌ها ایجاد کرده است. یکی از فوق‌العاده‌ترین نقشه‌های زیستی که بعضی از دانشمندان به آن یک انقلاب در حیطه زیست‌شناسی و پزشکی نام می‌برند.

ترسیم نقشه گوگول مپ بدن:

ترسیم نقشه گوگول مپ بدن

به‌منظور ترسیم نقشه بدن انسان برای مشاهده اعضای بدن با گوگل مپ، محققان از اهداکنندگان نمونه خون از قسمت‌های مختلف بدن می‌گیرند. سپس این نمونه‌ها به‌صورت دیجیتالی با هم ترکیب می‌شوند تا نقشه سه‌بعدی بدن انسان را ایجاد کنند. این کار بسیار پیچیده است که نیاز به همکاری گروه عظیمی از دانشمندان حوزه زیست‌شناسی و پزشکی دارد.

کاربردهای:

یک نقشه کامل از بدن انسان کاربردهای مختلفی در دنیای واقعی خواهد داشت. به‌عنوان‌مثال، می‌تواند به پزشکان کمک کند که از پیشرفت بیماری جلوگیری کنند، و همچنین به پزشکان یا مشاوران سلامت و … کمک می‌کند تا بدن را برای بیماران یادانش آموزانی خود تجسم کنند. این روش می‌تواند در بررسی سلول از نظر سلامت کمک کند. همچنین با استفاده از این روش می‌توان راهی برای جایگزینی سلول‌های تخریب شده با سلول‌های جدید در بیماری‌های نظیر پوکی‌استخوان کمک کند.

نحوه کار با google body browser:

نحوه کار با google body browser

این برنامه یک مدل لایه‌ای از آناتومی انسان را نشان می‌دهد که می‌توان آن را چرخاند و روی آن بزرگ‌نمایی کرد. با استفاده از ناوبری کشویی ساده شبیه به نقشه‌های گوگل، کاربران می‌توانند لایه‌های زیادی از پوست، عضلانی، اسکلتی، اندام‌های داخلی و سیستم عصبی را از بین ببرند. کاربران همچنین می‌توانند قسمت‌های مختلف بدن را با جستجوی کلمه کلیدی یا برچسب‌های چسبانده شده بررسی کنند و همچنین می‌توانند با کپی و چسباندن URL مربوطه، مکان آناتومیکی دقیق را به اشتراک بگذارند.

طبق تحقیق و بررسی‌های انجام شده، پروژه مشاهده اعضای بدن با گوگل مپ از سال 2010 آغاز به کارکرده است اما از سال 2019 گوگل از این پروژه حمایت نکرده است. گوگل برای مشاهده اعضای بدن با گوگل مپ zygotebody  را پیشنهاد می‌دهد.

نتیجه‌گیری:

به طور خلاصه گوگل برای همه چیز یک راه‌حل عالی در اختیار کاربران قرار می‌دهد، برای علاقه‌مندان به مشاهده اعضای بدن با گوگل مپ و شناخت فیزیولوژی و آناتومی بدن انسان نیز یک پروژه به‌عنوان bodybrowser  google تعریف کرد. اما به دلایلی نامعلوم از این پروژه در سال 2019 حمایت نکرد. برای مشاهده اعضای بدن با گوگل‌مپ می‌توان از سایت zygotebody   استفاده کرد که با جزئیات کامل همه آن پروژه را در برمی‌گیرد.

ممنون که تا انتهای مشاهده اعضای بدن با گوگل مپ مقاله با ما همراه بودید. آیا  قبلاً از google body browser استفاده کرده‌اید؟ دلیل عدم حمایت گوگل را از آن می‌دانید؟ از چه سایتی جهت این کار استفاده می‌کنید؟ آیا سایتی بهتر با ویژگی‌های بیشتر سراغ دارید؟ قبلاً از google body browser استفاده کرده‌اید؟ تفاوت آن را با دیگر رقبا بنویسید؟ امیدوارم که در این مقاله اطلاعات کافی برای مشاهده اعضای بدن با گوگل مپ را کسب کرده باشید، هم‌چنین اگر به آشنایی بیشتر با دیگر آموزش‌ها و ترفندهای تکنولوژی علاقه دارید لینک وبسایت ما را دنبال کنید.

 

 

 

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید